ارتباط بین هورمون ها و اضطراب چیست؟

به گزارش بهترینهای وب، خبرنگاران: اگر اغلب قبل از آغاز قاعدگی تان دچار اضطراب می شوید نگران نباشید: شما تنها نیستید. هورمون های ما مستقیما بر سطح اضطراب ما اثر می گذارند، و این تنها مربوط به پروژسترون نیست بلکه تعدادی از هورمون ها می توانند بر میزان استرس ما در هر روز اثر بگذارند.

ارتباط بین هورمون ها و اضطراب چیست؟

هورمون ها در بدن ما غوغا می نمایند و مطلع بودن نسبت به افزایش آن ها می تواند دریافت تان از اضطرابی که دارید را تحت تاثیر قرار بدهد.

پروژسترون و استروژن

پروژسترون و استروژن دو هورمون بسیار مهم در سیکل قاعدگی هستند و می توانند به طرز چشمگیری بر خلق و خو اثر بگذارند. استروژن طی دو هفته اول سیکل قاعدگی بالاتر است و اگر دیدید شاد و سرحالید باید آن را مدیون استروژن تان باشید. این هورمون به میزان زیادی سبب فراوری سروتونین می گردد که عامل شادی تان است.

پروژسترون نقطه مقابل استروژن است. این هورمون بعد از تخمک گذاری بالا می رود و به طور کلی سبب غمگین و مضطرب شدن می گردد. مطالعات علمی نشان می دهند پروژسترون، آمیگدالا را تحریک می کند. آمیگدالا بخشی از مغز است که مسئول واکنش جنگ یا گریزتان است. تحریک آمیگدالا می تواند به شما استرس زیادی بدهد و حتی کمی افسرده تان کند.

هورمون های استرس

در بسیاری از افراد مضطرب، علت حالات روحی، افزایش هورمون استرس است مخصوصا آدرنالین و کورتیزول. این هورمون ها به بدن ما می گویند چیزی ترسناک و خطرناک در اطراف مان وجود دارد و احتیاج داریم زودتر فرار کنیم. هورمون های استرس برای یاری به بدن جهت غلبه بر خطر طراحی شده اند: آن ها میزان هوشیاری ما را بالاتر می برند و به واکنش های ما سرعت می دهند. اما وقتی که در شرایط نرمال در مغز جاری می شوند، مثلا زمانی که برای یک جلسه آماده می شوید یا رعد و برق می زند، این هورمون ها سبب اضطراب مان می شوند.

بدتر اینکه افزایش سطح هورمون استرس باعث می گردد بدن بیشتر هورمون استرس فراوری کند، و این حالت تا زمانی که شما درگیر نگرانی هستید ادامه دارد. اگر این اتفاق ها ادامه دار شوند، سطحی از اضطراب به صورت همیشگی وجود خواهد داشت.

تستوسترون

زن ها معمولا نسبت به مرد ها بیشتر دچار اضطراب می شوند و هر چند این امر دلایل متعددی دارد، اما یکی از آن ها به هورمون ها مرتبط است. پایین بودن تستوسترون با افزایش اضطراب ارتباط دارد، خصوصا افزایش اضطراب اجتماعی. به طور کلی، تستوسترون به تنظیم بخشی از مغز که هیجانات و واکنش های دیگران را ارزیابی و تفسیر می کند یاری می کند. پایین بودن تستوسترون باعث می گردد شما به سختی درک کنید در یک موقعیت اجتماعی که در آن قرار دارید چه می گذرد و این واقعا و بدون تردید اضطراب برانگیز است.

هورمون های تیروئید

اگر مکررا دچار حملات پانیک می شوید یا احساس می کنید بیش از حد مضطربید، با پزشک تان در خصوص وضعیت تیروئیدتان حرف بزنید. هورمون های تیروئید نقش مهمی در اضطراب دارند: هورمون های محرک تیروئید که به آن ها TSH می گویند مستقیما با شدت حملات پانیک ارتباط دارند. اساسا اختلالات اضطرابی با پُرکاری تیروئید مرتبط هستند و افسردگی نیز با کم کاری تیروئید مرتبط می باشد. اما بدن ما پیچیده است و فاکتور های زیادی وجود دارند که بر هم اثر می گذارند.

اگر نمی دانید علت اضطراب شما با پُرکاری تیروئید ارتباط دارد یا خیر می توانید علائم زیر را آنالیز کنید:.

  • احساس نگرانی و دلشوره
  • بیقراری
  • تحریک پذیری
  • کاهش وزن
  • بی نظمی در سیکل قاعدگی

اوکسی توسین

اوکسی توسین هورمونی است که وقتی عاشق می شوید مغزتان ترشح می کند! یا زمانی که با یک دوست صمیمی وقت می گذرانید. هر چند اوکسی توسین به کاهش اضطراب یاری می کند، اما مانند یک شمشیر دو لبه است: زمان هایی را که وقتی بچه بودید و در حق تان ظلمی می شد به خاطر می آورید؟ این لحظات به دلیل همین اوکسی توسین با شما هستند و در ذهن تان ثبت شده اند.

وقتی در شرایط استرس برانگیز قرار می گیرید، اوکسی توسین می تواند همان خاطرات کودکی را زنده کند و باعث گردد وقتی در شرایط مشابهی قرار می گیرید بیشتر احساس ترس و نگرانی کنید. به مرور زمان این اتفاق سبب می گردد دچار استرس و اضطراب اجتماعی شوید. هر چند اعصاب خردکن است به هورمون هایی فکر کنید که بدن تان را تحت شرایط خاصی قرار می دهند، اما یادتان باشد که هیچ چیزی بدون راهکار نیست.

خیلی دارو ها برای این درست شده اند که به میزان زیادی به غلبه بر عواقب منفی هورمون ها در بدن یاری نمایند. البته شما نباید سرخود دارو مصرف کنید و حتما باید در این مورد از پزشک یا درمانگرتان یاری بخواهید.

یک درمانگر حرفه ای به شما یاری خواهد نمود یاد بگیرید وقتی بدن تان تحت تاثیر هورمون هاست چطور واکنش های تان را کنترل کنید. مطلع بودن نسبت به اتفاقاتی که در بدن در حال روی دادن هستند، کلید پذیرش و کنترل احساسات و هیجانات است.

منبع: talkspace

منبع: برترین ها

به "ارتباط بین هورمون ها و اضطراب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط بین هورمون ها و اضطراب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید