اردوغان: تا 30 کیلومتری خاک سوریه پیش می رویم، برای من اهمیتی ندارد کسی کُرد است یا نه

به گزارش بهترینهای وب، رئیس جمهور ترکیه با اشاره به تصرف یک شهر در شمال سوریه توسط نیروهای این کشور، گفت عملیات چشمه صلح تا عمق 30 کیلومتری خاک سوریه پیشروی می کنند.

اردوغان: تا 30 کیلومتری خاک سوریه پیش می رویم، برای من اهمیتی ندارد کسی کُرد است یا نه

به گزارش مانیتورینگ گروه بین الملل بهترینهای وب، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز (یکشنبه) اعلام کرد که نظامیان این کشور به همراه عناصر مسلح ارتش آزاد در جریان عملیات چشمه صلح تا عمق 30 تا 35 کیلومتری خاک سوریه نفوذ خواهند کرد.

اردوغان طی سخنرانی در استانبول با بیان اینکه شهر رأس العین و چهار روستای اطراف آن هم اکنون در کنترل نیروهای عملیات کننده است، گفت: در تل أبیض نیز 17 روستا در کنترل نیروهای مسلح ترکیه هستند. نیروهای ارتش [آزاد] سوریه نیز در منبج مشغول مبارزه با تروریست ها هستند.

وی ضمن اشاره به اینکه تنها هدف عملیات چشمه صلح تصرف مناطق شمالی سوریه در شرق رودخانه فرات نیست، مدعی شد: تروریست هایی که نمی توانند با سربازان ما بجنگند، در حال حمله به شهروندان غیرنظامی ما با شلیک راکت به مناطق مرزی هستند.

رئیس جمهور ترکیه با ادعای اینکه تا کنون 652 حمله راکتی و خمپاره ای به مناطق مرزی جنوب ترکیه توسط شبه نظامیان کُرد اجرا شده، ادامه داد: 18 نفر از شهروندان ما در حملات یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) کشته شدند.

اردوغان سپس به ارائه آماری از تلفات نیروهای عملیات چشمه صلح در شمال شرقی سوریه پرداخت: تا کنون 2 سرباز ما کشته شده و 22 نیروی ارتش آزاد نیز مجروح شدند. تعداد تروریست هایی نیز که از پای درآمدند 490 نفر است که از این میان 440 نفر کشته، 26 نفر مجروح و 24 نفر اسیر شدند.

وی با اشاره به تسلط نیروهای ترکیه بر 109 کیلومتر مربع از مناطق شرق فرات، افزود: ما هیچ غیرنظامی را در سوریه هدف نمی گیریم. اگر مراقب غیرنظامیان نبودیم، می توانستیم بسیار سریع تک تک تروریست ها را نابود کنیم.

رئیس جمهور ترکیه با تکرار این ادعا که کُردهای سوری هدف عملیات نظامی در شمال سوریه نیستند، گفت: ما بیشترین حمایت را از همان کُردهای سوریه داریم زیرا آنها از گروه تروریستی ی.پ.گ خسته شدند... این عملیات ما علیه ی.پ.گ، پ.ک.ک، پ.ی.د یا هرچه اسمشان می خواهد باشد، است.

اردوغان با بیان اینکه عملیات چشمه صلح را فقط برای تامین امنیت ترکیه و بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان انجام می دهند، گفت: زمانی که تمامیت ارضی سوریه حفظ شود، ترکیه اولین کشوری خواهد بود که بیشترین احترام را به آن می گذارد. زیرا سوریه همسایه ماست... ما چشم داشتی به خاک دیگران نداریم.

وی ضمن تاکید بر اینکه اجازه تاسیس یک دولت تروریستی در شمال شرقی سوریه را نمی دهد، افزود: بعد از آغاز این عملیات، بعضی کشورها ما را با تحریم و ممنوعیت فروش سلاح تهدید کردند. آنها باید بدانند که ترکیه با چنین تهدیدهایی پا پس نمی کشد.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اظهارات روز گذشته مقامات آلمانی و فرانسوی درباره توقف فروش تسلیحات به آنکارا، پرسید: ترکیه متحد شما در ناتو است. شما با ما هستید یا تروریست ها؟ آمریکا مقادیر زیادی تسلیحات به تروریست ها در شمال سوریه داد اما شما چیزی نگفتید.

اردوغان بعد از به باد انتقاد دریافت کشورهای اروپایی و آمریکایی به دلیل حمایت نظامی و دیپلماتیک از شبه نظامیان کُرد، پیکان اتهام را به سمت دولت سوریه گرفته و مدعی شد: تمام اینها تقصیر رژیم سوریه است. اگر آنها این تروریست ها را نابود کرده بودند، کار برای ما ساده تر بود اما متاسفانه آنها نمی توانند این کار را بکنند.

وی عراق را نیز از حملات خود بی نصیب نگذاشته و گفت: همین مشکل در عراق نیز هست. وضعیت در عراق نیز بسیار بد است. وقتی با عراقی ها مذاکره می کنیم، یک چیز می گویند و در پشت سر ما یک چیز متفاوت... ما همواره با عراق بودیم و هیچوقت در مقابلشان نایستادیم اما وقتی که نوبت به عمل آنها می رسد، از تروریست ها جانبداری می کنند.

در حالی که اردوغان دقایقی پیش مدعی شده بود با قوم کُرد مسئله ای نداشته و آنها هدف عملیات نیستند، اما در ادامه چهره واقعی خود را نشان داد: عراق می گوید آنها کُرد هستند، اما برای من مهم نیست که کسی کُرد است یا نه؛ برای من کوچکترین اهمیتی ندارد... آنها تروریست هستند و نگاه ما به آنها متفاوت است.

ترکیه در تاریخ هفدهم مهر عملیات نظامی جدیدی را در شمال شرق سوریه با اسم رمز چشمه صلح آغاز کرد. این عملیات در حالی امروز وارد پنجمین روز خود شد که وزارت دفاع ترکیه روز گذشته در بیانیه ای مدعی شد شهر رأس العین به تصرف نیروهای عملیات کننده درآمده است. (جزئیات بیشتر)

ترکیه قصد دارد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از 230 کیلومتر و عرض 30 الی 40 کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن این شبه نظامیان، زمینه را برای اسکان دو میلیون 300 هزار آواره سوری ساکن ترکیه ایجاد کند.

دولت سوریه از این تجاوز نظامی ترکیه به شدت انتقاد کرده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده اند به ویژه اینکه می تواند فرآیند راهکار سیاسی در ادلب را تحت الشعاع قرار دهد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اردوغان: تا 30 کیلومتری خاک سوریه پیش می رویم، برای من اهمیتی ندارد کسی کُرد است یا نه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: تا 30 کیلومتری خاک سوریه پیش می رویم، برای من اهمیتی ندارد کسی کُرد است یا نه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید