بازدید اعضای شورای جهانی صنایع دستی از میبد

به گزارش بهترینهای وب، اعضای شورای جهانی صنایع دستی از کارگاه های زیلوبافی شهرستان میبد بازدید کردند.

بازدید اعضای شورای جهانی صنایع دستی از میبد

به گزارش بهترینهای وب به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد؛ محمود زمانی قمی استاندار یزد در دیدار با غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای دنیای صنایع دستی با موضوع ارزیابی هنر زیلوبافی میبد از سوی کارشناسان این شورا که با حضور علی زینی وند معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، ، سید مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی استان و محمدرضا فلاح فرماندار میبد در سالن زنده یاد حمیدیا استانداری برگزار گردید، اعلام کرد: هیچ دیپلماسی را روان تر از دیپلماسی فرهنگی، هنری و تمدنی نمی شناسیم زیرا به وسیله همین ارتباط، جوامع بشری می توانند به تعامل و درک متقابل برسند.

زمانی قمی ادامه داد: ایران، مهد تمدن، تاریخ و صنعت هنرهای دستی است و یزدی ها، بخش بزرگی از تمدن، تاریخ و صنایع دستی ایران را خلق کرده اند.

استاندار یزد اظهار داشت: یزدی ها از بدو کوشش برای صنعتی شدن، به رشته های کم آبخواه روی آورده اند که با شرایط اقلیمی این دیار سازگاری دارد.

او اضافه نمود: استان یزد از قرن ها قبل خلاقیت، هنر، زیبایی و کوشش را در هم آمیخته و در صنعت دست نمایان کرده است.

زمانی قمی گفت: هنر زیلوبافی از جمله صنایعی است که سختکوشی، خلاقیت و هنر مردم استان را از زمان گذشته به اثبات می رساند.

استاندار یزد با یادآوری ثبت دنیای بخشی از بافت تاریخی مرکز استان به عنوان میراث دنیای نزد سازمان یونسکو، اظهار امیدواری کرد: با ثبت دنیای زیلوی میبد، حلقه دیگری از تمدن و کوشش مردمان یزد به ثبت برسد.

زمانی قمی اظهار داشت: مجموعه استان برای تحقق این مهم در راستای خواسته ها و استانداردهای مورد نظر شورای دنیای صنایع دستی گام بر می دارد.

غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای دنیای صنایع دستی نیز در این نشست با یادآوری بازدید خود از کارگاه های زیلوبافی میبد، گفت: فعالیت بانوان و فرزندان آنان در این کارگاه ها بسیار ارزشمند است.

او همچنین با ابراز خرسندی از میهمان نوازی مردم ایران و استان یزد، اضافه نمود: این خصیصه در رفتار مردم این منطقه واضح است.

بازدید اعضای شورای دنیای صنایع دستی از کهن شهر میبد در راستای آنالیز پرونده ثبت دنیای زیلو

اعضای شورای دنیای صنایع دستی در حاشیه سفر به استان یزد، به منظور آنالیز پرونده ثبت دنیای زیلو از شهرستان میبد بازدید کردند.

اعضای شورای دنیای صنایع دستی در دومین روز از سفر خود به استان یزد، با حضور در شهرستان میبد از مجموعه های تاریخی نارین قلعه و کاروانسرای شاه عباسی این شهرستان بازدید کردند.

این گروه در ادامه سفر خود به میبد از تعدادی کارگاه زیلوبافی این شهرستان نیز بازدید داشتند که در این برنامه مدیر کل میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی استان، فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان میبد آنها را همراهی کردند.

سید مصطفی فاطمی فیروزآبادی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در خصوص حضور گروه ارزیاب شورای دنیای صنایع دستی برای آنالیز شرایط ثبت دنیای زیلوی میبد اعلام کرد این گروه ارزیاب به سرپرستی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و یکی از کارشناسان شورای دنیای صنایع دستی برای آنالیز و ارزیابی پرونده ثبت دنیای زیلوی میبد وارد استان شده اند و با حضور در شهرستان میبد از مراکز سنتی زیلوبافی این شهرستان بازدید و در نهایت دیداری با مسئولان استان داشتند.

او در ادامه اضافه نمود: پرونده ثبت دنیای زیلوی میبد توسط میراث فرهنگی استان تهیه و به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال و پس از آنالیز های لازم از طرف سازمان برای ثبت به شورای دنیای صنایع دستی ارسال شده تا پس از راستی آزمایی و آنالیز پرونده مذکور و آنالیز های لازم این دست بافته به ثبت دنیای برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد با اشاره به اینکه با ثبت دنیای این دست بافته خلق شده توسط میبدی ها دارای ارزش هایی می گردد که دنیا می تواند این ارزش ها را تأیید کند، ابراز کرد: در حال حاضر شورای دنیای صنایع دستی پذیرفته که این پرونده قابلیت ثبت دنیای شدن را دارد و ارزیابی مهم ترین قسمت کار در این راستا است. پس از ارزیابی، نظر کارشناسان مذکور به شورای دنیای صنایع دستی ارسال شده و پس از جمع بندی این ارزیابی این پرونده به روسای قاره ای شورای دنیای صنایع دستی فرستاده می گردد تا آن ها نیز آنالیز نمایند که مدل مشابه یا ثبت شده دنیای در منطقه آن ها وجود دارد یا نه که پس ازآن این پرونده به همراه نظرات اصلاحی روسای قاره ای شورای دنیای صنایع دستی به مقر اصلی این شورا در انگلستان برگرداننده می گردد.

فاطمی ادامه داد: رئیس شورای دنیای صنایع دستی نیز با توجه به نظرات مجموعه نظر نهایی خود را در این زمینه اعلام می نماید که این پروسه در حدود سه ماه به طول می انجامد.

او در خصوص دستاوردهای ثبت دنیای زیلوی میبد اظهار کرد: بسیاری از کشورها دنبال تأیید اصالت های خودشان بوده و در واقع به نوعی دنبال هویت سازی هستند. بسیار مهم است دست بافته ای که در میبد بافته شده و قدمت دیرینه داشته و توسط مردم این منطقه ابداع شده و به عنوان اولین دست بافته های بشری استفاده می شده به نام میبد و ایران ثبت دنیای گردد. ما به دنبال این هستیم اصالت این فرهنگ به نام میبد ثبت شده تا کسی بعد از آن نتواند ادعایی روی آن داشته باشد و این هنر صنعت برای میبد حفظ گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد همچنین بیان کرد: تمام نقوش به کار رفته در زیلو، شیوه بافت و فناوری های به کار رفته در زیلو در پرونده ذکرشده و عنوان پرونده ثبت دنیای میبد به عنوان شهر دنیای زیلو است که حفظ اصالت و هویت فرهنگی مهم ترین دستاورد ثبت دنیای زیلوی میبد است.

فاطمی در خاتمه درباره اقدامات میراث فرهنگی در این زمینه اظهار داشت: ایجاد کارگاه های زیلوبافی و تجهیز آن ها، ساخت و ارائه دارهای زیلوبافی و مهم تر از همه تشکیل پرونده ثبت دنیای زیلوی میبد با همکاری شهرداری و فرمانداری میبد مهم ترین اقدامات میراث فرهنگی استان و شهرستان در این راستا بوده است.

شورای دنیای صنایع دستی سازمان غیرانتفاعی و بین المللی است که برای ارتقای صندلی صنایع دستی در دنیا تأسیس شده است. این سازمان هم اکنون 90 کشور دنیا را تحت پوشش قرار داده و مقر آن در آمستردام در کشور هلند قرار گرفته است. در سال 2015 شورای دنیای صنایع دستی دو شهر اصفهان و تبریز را به عنوان شهر دنیای صنایع دستی و شهر فرش دست بافت ثبت کرده است.

زیلوبافی در شهر میبد یزد سابقه ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ. ق و دوره مظفریان نسبت می دهند. قدیمی ترین و درعین حال نفیس ترین زیلوهای میبد، به قرن 12 هـ. ق تعلق دارد و بر روی آن بیست وچهار سجاده طراحی شده است.

یکی از شاخص های مهمی که در خصوص دنیای شدن هنر صنعت زیلو در میبد مطرح می باشد، وجود کارگاه ها، بازارچه ها و درصد اشتغال مردم آن شهر در این هنر صنعت است. هنرمندان فعال زیلوبافی در این شهرستان در قالب 10 کارگاه تولیدی بزرگ با تعداد 70 نفر بافنده و تعداد 161 کارگاه تولیدی خانگی به صورت پراکنده مشغول فعالیت هستند.

طراحی المان زیلو دریکی از میدان های شهر، شرکت در نمایشگاه صنایع دستی اصفهان و معرفی زیلوی میبد، معرفی نقوش زیلو در صنعت کاشی، آشنایی دانش آموزان با هنر صنعت زیلو، احیاء کارگاه های زیلو و تدوین طرح ملی احیاء هنر صنعت زیلو از برنامه های عملیاتی اجرا شده در راستای ثبت دنیای این هنر صنعت است.

منبع: میراث آریا

به "بازدید اعضای شورای جهانی صنایع دستی از میبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید اعضای شورای جهانی صنایع دستی از میبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید