بازیافت تجهیزات پزشکی بدون آسیب به محیط زیست، ورود به چرخه مصرف

به گزارش بهترینهای وب، سید محمد صالح عامری مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در مصاحبه با خبرنگاران گفت: با توجه به ماهیت ضایعات کلینیکی، اعم از ضایعات بیمارستانی و ضایعات دندانی و همچنین آمارهای فراوری، اهمیت مدیریت و بازیافت این نوع پسماند به منظور حفظ محیط زیست از آلاینده ها و ضایعات در کشور همین طور کسب درآمد در راستای تحقق سیاست های توسعۀ پایدار، بر آن شدیم تخصص خود را در این زمینه به کار بندیم.

بازیافت تجهیزات پزشکی بدون آسیب به محیط زیست، ورود به چرخه مصرف

وی اضافه کرد: از بین ضایعات بیمارستانی، سوزن ها و تیغ ها و چاقوهای جراحی درصد وزنیِ ضایعات بیمارستانی یک چهارم ضایعات تیز را به خود اختصاص می دهد و طبق تحقیقات صورت گرفته، از بین ضایعات دندانی، آمالگام ها، جزو ضایعاتِ غنی از فلزات سنگین و گرانبها به شمار می روند.

عامری با اشاره به این ضایعات گفت: دستۀ اول ضایعات از جنس فولاد ضد زنگ، حاوی فلزات نیکل و کروم و دستۀ دوم حاوی فلزات جیوه و سرب و نقره به همراه مس، قلع، روی و غیره هستند.

وی ادامه داد: دستۀ اول از جنس فولاد ضد زنگ، حاوی فلزات نیکل و کروم و دستۀ دوم حاوی فلزات جیوه و سرب و نقره به همراه مس، قلع، روی و غیره هستند که در حال حاضر این ضایعات مورد بازیابی و استحصال قرار نمی گیرد و صرفاً دفع می شوند.

به گفته این محقق، این مواد با توجه به داشتن فلزات سنگین به شدت مخرب محیط زیست هستند. به عنوان نمونه می توان به جیوه اشاره نمود که به وسیله بلعیدن، استشمام و جذب پوستی و تماس چشمی وارد بدن شده و باعث آسیب به کبد، مغز و سیستم تنفسی، پوست، چشمها، سیستم اعصاب مرکزی و غیره می گردد.

مدیر این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: مسموم شدن با این عنصر به میزان تجمع و انباشت و پخش آن بستگی دارد. فرم غبار و فرم گازی آن نسبت به مایع آن سمیت بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه در کشورهای اروپایی با در نظر دریافت این دو مطلب، این مواد وارد چرخه بازیافت شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد، گفت: اما در ایران علی رغم تحقیقات دانشگاهی صورت گرفته در حوزه آمار وجود ضایعات دندانی عزمی برای بازیافت این مواد، چه در حوزه مدیریت پسماندها و چه در حوزه شرکت های تابعه، مشاهده نمی گردد.

عامری با اشاره به اقدامات این شرکت دانش بنیان در راستای بازیافت ضایعات بیمارستانی گفت: این شرکت که متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و توانایی علمی و عملیِ لازم برای اجرای پروژه های مربوط به حوزۀ مدیریت و بازیافت پسماندهای کلینیکی، به طور خاص ضایعاتی کلینیکیِ فلزی، را دارد.

وی عنوان نمود: این شرکت قادر است با به کارگیری روش های فیزیکی و شیمیایی سبز (با حداقل زیان وارده به محیط زیست)، علاوه بر کمینه کردن آسیب های زیست محیطی آلاینده های کلینیکی، به راه اندازی کسب و کار و ایجاد درآمدِ پایدار مبادرت ورزد.

عامری با بیان اینکه در این شرکت طی فرایندی زباله ها و ضایعات بیمارستانی دوباره می توانند به عنوان مواد اولیه همین تجهیزات مورد استفاده قرار بگیرند، بیان نمود: این زباله ها به روش های فیزیکی و شیمیایی و استفاده از انحلال و حرارت با کمترین آسیب به محیط زیست به مواد بازیافتی تبدیل می شوند.

وی با تاکید بر اینکه آزمایش هایی در این شرکت مبنی بر بی ضرر بودن و اهمیت مالی روش های کنونی شرکت انجام گرفته است، ادامه داد: به عنوان مثال ما می توانیم طی فرآیندهایی که انجام می دهیم تجهیزات فلزی بیمارستانی مانند تیغ جراحی، سوزن و … که دارای فلز ات سنگین و سمی (این تجهیزات بعد از استفاده و دفن جز فلزات سنگین و سمی هستند که در حال حاضر دفن می شوند و این به محیط زیست آسیب می رساند) هستند را طوری بازیافت می کنیم که دوباره به عنوان مواد اولیه ساخت تیغ و سوزن و… مورد استفاده قرار بگیرد.

وی تاکید نمود: این روش در فراوری تجهیزات بیمارستانی نیز به صرفه است؛ همچنین به محیط زیست به اندازه ای که اکنون صدمه وارد می گردد آسیبی نمی رساند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بازیافت تجهیزات پزشکی بدون آسیب به محیط زیست، ورود به چرخه مصرف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیافت تجهیزات پزشکی بدون آسیب به محیط زیست، ورود به چرخه مصرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید