با گاندی، مهمان مامان شویم

به گزارش بهترینهای وب، گروه فرهنگی خبرنگاران، در ایام نوروز، کتاب ها و فیلم های مختلفی را برای مطالعه و تماشا به مخاطبانش پیشنهاد می نماید.

با گاندی، مهمان مامان شویم

به گزارش گروه فرهنگی بهترینهای وب، این روز ها بیشتر کشور های جهان درگیر ویروس کرونا هستند. این بیماری، نگرانی هایی را به وجود آورده و متخصصان به افراد توصیه می نمایند تا حد امکان در خانه بمانند. با اینکه چنین کاری خطر ابتلا را کاهش می دهد، اما ماندن در خانه آن هم برای مدت طولانی خودش مشکل دیگری است که به آسانی نمی توان از آن گذشت. گاهی شرایطی پیش می آید که مجبور می شویم تا در خانه بمانیم و در چنین مواقعی معمولا کلافه می شویم. برخی افراد وقت گرانبهای خود را به خواب یا چرخیدن در شبکه های اجتماعی می گذرانند. شاید ظهور کرونا در عید نوروز با وجود مشکلاتش، بهانه خوبی باشد تا یاد بگیریم چه کار هایی را می توان در خانه انجام داد و چطور می گردد همه چیز را تا جای ممکن روی روال نگه داشت. می توانید یک سریال و یا یک فیلم خوب برای تماشا پیدا کنید و یا به جای ترس از کرونا در عید با کتاب خواندن آشتی کنید. با دیدن مستند های جذاب می توانید گذشت زمان را آسان تر کنید و یا برای سلامتی جسم و روح ورزش کنید. ما در گروه فرهنگی بهترینهای وب، هر روز سعی می کنیم با پیشنهاد کتاب و فیلم، گذشت این روز ها را برای شما آسان تر کنیم.

فیلم سینمایی مهمان مامان

مهمان مامان یک فیلم کمدی خانوادگی به کارگردانی داریوش مهرجویی محصول سال 1382 است. این فیلم بر اساس کتاب مهمان مامان نوشتهٔ هوشنگ مرادی کرمانی و توسط سیمافیلم فراوری شده است. از فیلم استقبال خوبی شد و در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین فیلم را دریافت کرد. این فیلم هجدهمین فیلم بلند داریوش مهرجویی است

برای خانواده ای مهمان سرزده، تازه عروس و داماد، می آید؛ ولی، چون وضع اقتصادی خانواده خوب نیست، همسایگان دست به دست هم می دهند تا آبروی صاحبخانه را حفظ نمایند….

این فیلم نیز، مانند فیلم اجاره نشین ها، گوشه هایی از جامعهٔ ایرانی و عادات و رفتار آن را با استفاده از شخصیت های مختلفی که شاید نمایندهٔ قشر های مختلف جامعهٔ ایرانی هستند، نشان می دهد. در این فیلم قرار بود در ابتدا محمدرضا گلزار یکی از نقش های اصلی را ایفا نماید که بعداً پارسا پیروزفر جایگزین وی شد.

گلاب جمعه، پارسا پیروزفر، امین حیایی، حسن پورشیرازی، نسرین مقانلو، ملیکا شریفی نیا، ژاله علو، فریده سپاه منصور و آفرین عبیسی از بازیگران مطرح این فیلم سینمایی هستند.

کتاب مهاتما گاندی

سرگذشت مهاتما گاندی نوشته رومن رولان (1944-1866) فیلسوف و نویسنده معاصر فرانسوی است. او این کتاب را در دورانی نوشته است که نهضت استقلال طلبانۀ هندوستان به پیشوایی گاندی و بسیاری از میهن پرستان دیگر در گرماگرم شکفتن بود و هندیان بر طبق تعالیم آن مرد عظیم با سلاح شگفت انگیز عدم همکاری و عدم زور به مقابله با انگلیسی های غاصب و زورگو برخاسته بودند. رومن رولان از دوستان نزدیک تاگور و از ارادتمندان گاندی بوده و شخصیت اجتماعی و فلسفی او را بهتر از هرکس دیگر می شناخته است و به همین جهت برای تشریح و توجیه افکار و عقاید به ظاهر عجیب آن رهبر روحانی از هر کس صالح تر است.

رهبر انقلاب در ملاقات با خانواده شهید مطهری، با ذکر خاطره ای در مورد توضیح حال نویسی با اشاره به کتابی از رومن رولان، می گوید: یک وقت به یکی از این آقایان اهل قلم و ادبیات که می گفت: می خواهم توضیح حالی از امام بنویسم گفتم، اگر می خواهی از امام توضیح حالی بنویسی حتماً کتاب مهاتما گاندی را که رومن رولان نوشته بخوان. انصافاً رومن رولان در تصویرسازی آدم فوق العاده ای است. هم در رمان هایش این طور است. هم در توضیح حال هایش، رومن رولان یک، دو سه رمان عظیم خوب دارد که از لحاظ داستانی، در حدّ رمان های درجه یک جهان نیست، اما از لحاظ تصویر و توصیف... به خصوص تبیین آن خصوصیات روانی و فکری چیز فوق العاده ای است... راجع به گاندی من خیلی کتاب خوانده ام، اما هیچ کدام به خوبی این کتاب نبود. نویسنده مدت کوتاهی به هند رفته و شخصیت گاندی را ـ. شخصیت معنوی او را ـ. اندازه گیری کرده و با بهترین بیانی توصیف کرده است....

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "با گاندی، مهمان مامان شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با گاندی، مهمان مامان شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید