بدهی 20 هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا به قطعه سازان

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: در حال حاضر ایران خودرو و سایپا حدود 20 هزار میلیارد تومان بابت قطعات دریافتی به قطعه سازان بدهکارند.

بدهی 20 هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا به قطعه سازان

حسن کریمی سنجری در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: صنعت خودرو در وضعیت بسیار آشفته ای به سر می برد. در حال حاضر دغدغه و مشکل اصلی خودروسازی و به تبع آن قطعه سازی، پایین بودن قیمت های دستوری معین شده برای فروش محصولات این صنعت است که موجب شده فراوری و فروش خودرو به جای سود برای خودروسازان و قطعه سازان، با زیان همراه باشد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شرکت های خودروسازی در بحث تامین مواد اولیه و قطعات دچار مشکل هستند چرا که قیمت های معین شده برای فروش، بسیار پایین تر از هزینه های فراوری و بهای تمام شده است بنابراین بیشتر شرکت های خودروسازی به دلیل زیان دهی شرایط بقا برایشان فراهم نیست و به نظر می رسد که صنعت خودروسازی با سرعت بسیار زیادی در سراشیبی افتاده و به سمت نابودی پیش می رود.

این کارشناس صنعت خودرو اولویت کاری وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت را اینگونه اعلام نمود که وی باید هرچه سریع تر موضوع قیمت گذاری خودرو براساس نرخ های تمام شده و واقعی را معین تکلیف نموده و اجازه دهد خودروسازان با فروش محصولاتشان به نرخ های واقعی، شرایط مالی خود را مقداری بهبود بخشند.

وی با بیان این که چند سالی است که قیمت گذاری های تحمیلی و غیرواقعی که توسط شورای رقابت صورت می گیرد، باعث زیان خودروسازان و ضعیف شدن این صنعت شده است، اظهار کرد: شورای رقابت یا هر سازمان دیگری که معین نماینده قیمت ها در صنعت خودرو است، باید در نظر داشته باشد که در حال حاضر موضوع قیمت گذاری ها بسیار حائز اهمیت است چرا که خودروسازان دچار مسائل عدیده ای به دلیل قیمت گذاری های غلط شده اند.

کریمی سنجری توضیح داد: در حال حاضر دو خودروساز بزرگ حدود 20 هزار میلیارد تومان بابت قطعات دریافتی به قطعه سازان بدهکار هستند اما به دلیل این که محصولات خود را به قیمت هایی به مراتب پایین تر از قیمت تمام شده عرضه می نمایند، دچار زیان سنگین 5000 میلیارد تومانی در امسال شده و پولی برای پرداخت مطالبات قطعه سازان ندارند.

وی اظهار کرد: نتیجه این وضعیت ورشکستگی تعداد قابل توجهی از شرکت های قطعه سازی و بیکاری پرسنل شاغل در این شرکت ها است که موجب شده فرایند فراوری قطعه و خودرو مختل و تیراژ فراوری خودرو در نیمه نخست امسال حدود 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته باشد و فراوری خودرو به نصف برسد.

به گزارش خبرنگاران، چندی پیش رضا رحمانی در جریان آنالیز صلاحیت وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با کسب 203 رای موافق از مجموع 265 رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انتخاب شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بدهی 20 هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا به قطعه سازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی 20 هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا به قطعه سازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید