به دنبال پیدا کردن خلأهای عکاسی ایران هستیم

به گزارش بهترینهای وب، رئیس هیأت مدیره انجمن عکاسان ایران گفت: نگاه 10 روز با عکاسان همواره این بوده که خلأ های موجود در فضاهای عکاسی را پیدا کند و فضای مناسبی برای بحث و گفتگو و برگزاری کارگاه ها و نشست های تخصصی داشته باشد.

به دنبال پیدا کردن خلأهای عکاسی ایران هستیم

به گزارش بهترینهای وب، مسعود زنده روح کرمانی در نشست پنجمین همایش 10 روز با عکاسان که 15 آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار گردید، درباره برپایی کارگاه ها و نشست های تخصصی در طول برگزاری این همایش، اظهار کرد: 10 روز با عکاسان وظیفه دارد این بستر و امکان را فراهم کند که مخاطبان از نشست ها و کارگاه ها استفاده نمایند. البته ما فایل ضبط شده هر نشست را چند ساعت بعد از برگزاری آن روی سایت قرار می دهیم تا کسانی که وقت حضور نداشته اند، از آن استفاده نمایند.

او ادامه داد: توانایی اقتصادی ما در انجمن بسیار محدود است و به دنبال جذب حامی برای اجرای برنامه های مان هستیم. ما علاقه مندیم که بخش مدیا به کتاب تبدیل گردد و امیدواریم روزی حامی ای پیدا گردد که بتوانیم همه فایل های باقی مانده از دوره های گذشته 10 روز با عکاسان را که به صورت مستندسازی شده نگهداری می شوند، منتشر کنیم و در اختیار علاقه مندان قرار دهیم.

این عکاس درباره هدف انجمن از برگزاری برنامه هایی مانند همایش 10 روز با عکاسان گفت: انجمن عکاسان ایران از بدو تأسیس کوشش داشته با تعامل نیروهای متخصص و فعال حوزه عکاسی، صاحب نظران، اساتید دانشگاه و کسانی که در زمینه عکاسی معاصر ایران کار می نمایند، برنامه هایی را به اجرا بگذارد. انجمن به دنبال اهداف دوازده گانه اساسنامه خود است که به سمت رشد فعالیت عکاسی و ایجاد فرهنگ مناسب برای دیدن عکس و استفاده از عکاسی برای جامعه حرکت می نماید. انجمن به دنبال این است که بسترهای مناسبی برای رشد و فعالیت و به روز شدن و نشان دادن عکاسی در فضای معاصر امروز فراهم کند و در این راستا از مشارکت، همکاری و همیاری سایر انجمن ها و تشکل های عکاسی بهره می گیرد.

زنده روح کرمانی ادامه داد: سال جاری در دومین دوره هیأت مدیره عکاسان پنجمین همایش 10 روز با عکاسان برگزار می گردد. نگاه 10 روز با عکاسان همواره این بوده که خلأ های موجود در فضاهای عکاسی را پیدا کند و فضای مناسبی برای بحث و گفتگو و برگزاری کارگاه ها و نشست های تخصصی داشته باشد. برای این که این همایش به یک تعریف مستقل برسد نزدیک پنج ماه است که در کمیته همایش ها و جشنواره های انجمن، شیوه اجرایی برگزاری 10 روز با عکاسان برنامه ریزی می گردد.

رییس هیأت مدیره انجمن عکاسان همچنین گفت: با توجه به آینده نگری انجمن در این زمینه، ما به دنبال رشد و گسترش این برنامه در سایر استان ها هستیم و امیدواریم در این دوره و دوره های آینده این امکان به وجود آید که عکاسان دیگر استان ها هم از فضای آموزشی و فرهنگی 10 روز با عکاسان استفاده نمایند. البته در طول این پنج سال و بخصوص سال جاری از هنرمندان عکاسان مستعد سایر استان ها در برنامه های 10 روز با عکاسان استفاده نموده ایم و امیدواریم این همایش پایگاه خود را برای سایر استان ها نیز پیدا کند.

نکوداشت 10 عکاس در موزه امام علی (ع)

در بخش دیگری از این نشست، سیدعباس میرهاشمی - دبیر پنجمین همایش 10 روز با عکاسان - اظهار کرد: همایش 10 روز با عکاسان با شعار کلی فرهنگ، جامعه و عکاسی کار خود را شروع کرد و در هر دوره برنامه های متنوعی را به دلیل انسجام حضور گروه برگزارنماینده تدارک دید. سال جاری هم بعد از تشکیل ستاد برگزاری، شعار ویژه این دوره یعنی عکاسی امروز، فرصت های جدید معین و نشست هایی با انجمن های مرتبط با این همایش که شامل انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی، انجمن عکاسان میراث فرهنگی، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، انجمن عکاسان تئاتر، انجمن عکاسان سینما و انجمن عکاسان ایران است، برگزار گردید.

او ادامه داد: طی جلسات مشورتی مقرر شد که در زمان برگزاری همایش که پیش از این همزمان با امتحانات دانشجویان بود، تغییراتی ایجاد گردد تا آن ها بتوانند حضور فعال تری داشته باشند. بنابراین پنجمین همایش 10 روز با عکاسان از 19 تا 28 آذرماه برگزار می گردد. برای این که بتوانیم از زمان استفاده بیشتری کنیم، زمان بخش جنبی تا دهم دی ماه ادامه خواهد داشت. در طی برگزاری همایش تمام گالری های خانه هنرمندان در اختیار 10 روز با عکاسان خواهد بود. بیش از 250 اثر از اعضای انجمن ها و تشکل ها و بعضی عکاسان آزاد در این همایش روی دیوار گالری ها می رود. براساس رویکردی که کمیته برگزاری در زمینه علمی و عمیق کردن مباحث عکاسی دارد، سالن شهناز خانه هنرمندان ایران در این 10 روز، صبح و عصر نشست ها و کارگاه هایی را برگزار خواهد نمود.

میرهاشمی همچنین گفت: در روز افتتاحیه، کتاب آثار میشل ستبون عکاس فرانسوی که از روزهای انقلاب 57 عکاسی نموده است، با حضور خود این عکاس رونمایی می گردد. حضور جدی دانشگاه های هنری یکی از امتیازات و برجستگی های این همایش است. سال جاری در کنار انجمن های عکاسی دو تشکل عکاسی یعنی انجمن عکاسان نگاه و خانه عکاسان حوزه هنری نیز همراه ما هستند.

رییس انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس در بخش دیگری از سخنانش به برنامه های بخش جنبی همایش اشاره نمود و گفت: برگزاری نمایشگاه منتخبی از آثار دانشجویان عکاسی دانشکده خبر در گالری مریم، نکوداشت 10 عکاس در موزه امام علی (ع) از 23 آذر تا سوم دی ماه، برگزاری یک تور عکاسی در منطقه 12 تهران و ثبت جاذبه های گردشگری این منطقه از 24 تا 27 آذرماه، نمایش آثاری از گنجینه افشین شاهرودی مربوط به عکس های قاجار و دوربین های قدیمی در موزه عکسخانه شهر از 26 آذر تا 10 دی ماه و نمایش آثار منتخب عکاسان استان مرکزی از 22 تا 30 آذرماه در فرهنگسرای ارسباران از جمله برنامه های بخش جنبی پنجمین همایش 10 روز با عکاسان است.

او ادامه داد: 11 مجموعه از عکاسان در گالری زمستان آثار عکاسان انجمن صنعتی در گالری تابستان، آثار عکاسان انجمن میراث فرهنگی در گالری پاییز، آثار عکاسان انجمن انقلاب و دفاع مقدس شامل عکس های ساسان مویدی، علیقلی ضیایی و میشل ستبون در گالری ممیز، آثار عکاسان انجمن تئاتر در گالری نامی، آثار عکاسان انجمن عکاسان سینما در گالری بهار و آثار انجمن عکاسان نگاه در گالری میرمیران به نمایش گذاشته می گردد.

نشست صمیمی 24 عکاس با مخاطبان

مجید ناگهی - دبیر بخش ویژه پنجمین همایش 10 روز با عکاسان - نیز در این نشست با بیان این که سال جاری شاهد فعالیت های متنوع تری در همایش خواهیم بود، گفت: از سال گذشته بخشی با عنوان نگاه شخصی به همایش اضافه شده که در آن عکاسانی که در حوزه های خارج از انجمن های تخصصی فعالیت می نمایند و فرصتی برای نمایش آثارشان ندارند در فرصتی رودررو با مخاطب و در یک نشست صمیمی مجموعه ای از عکس های شان را به نقد و آنالیز می گذارند. در این برنامه طی هشت روز 24 عکاس و هر روز سه عکاس فرصت نمایش آثارشان را دارند. سعی کردیم در این بخش از عکاسان شهرستان ها هم دعوت کنیم و عکاسانی از مشهد، بندرعباس، تبریز و... در نگاه شخصی حضور دارند.

او ادامه داد: فعالیت جدید بخش ویژه همایش سال جاری استفاده از امکان صدا در فضای مجازی است. این اتفاق باعث می گردد کسانی که امکان و زمان حضور در همایش و برنامه های آن را نداشته اند، بتوانند به وسیله یک رادیو عکاسی در جریان برنامه های همایش قرار بگیرند. فعالیت دیگر ما استفاده از مدیا تصویر است و در این فرصت علاقه مندانی که نتوانسته اند در نشست ها و کارگاه ها حضور پیدا نمایند می توانند از فایل ضبط شده آن ها که روی سایت انجمن قرار می گیرد، استفاده نمایند.

ناگهی همچنین اعلام کرد: بخش فیلم 10 روز با عکاسان نیز به شکل تخصصی به فیلم هایی می پردازد که درباره عکاسی و با موضوع معرفی عکاسان داخلی و خارجی فراوری شده است. نشریه محتوایی سال جاری هم در حال تدارک است و در خاتمه 10 روز، در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

او اضافه نمود: یکی از تمهیدات سال جاری برای استقبال مخاطبان از نشست ها و کارگاه ها، برگزاری این برنامه یک ماه زودتر از موعد مقرر است. بیشتر کوشش ما این است که آنچه را که فراوری می گردد در دسترس علاقه مندان قرار دهیم.

به گزارش بهترینهای وب، پنجمین همایش 10 روز با عکاسان از 19 تا 28 آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "به دنبال پیدا کردن خلأهای عکاسی ایران هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به دنبال پیدا کردن خلأهای عکاسی ایران هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید