به صورت ویدئو کنفرانس؛ بهره برداری از 3 سد در آذربایجان غربی، سد بویلا پوش خوی افتتاح شد

به صورت ویدئو کنفرانس؛ و با حضور رئیس جمهور 3 سد در آذربایجان غربی به بهره برداری رسید.

به صورت ویدئو کنفرانس؛ بهره برداری از 3 سد در آذربایجان غربی، سد بویلا پوش خوی افتتاح شد

به گزارش خبرنگار از ،رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم آبگیری سد کرم آباد و افتتاح همزمان طرح های توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی آذربایجان غربی با حضور رییس جمهور گفت:استان های مرزی باید به ویترین آبادانی کشور تبدیل شوند.

وی ادامه داد:در 12 استان مرزی طرح ها و برنامه هایی را تدارک دیده ایم که در چارچوب 13 توافق نامه مرزی با همسایگان است.

وزیر نیرو گفت:امروز 3 سد کرم آباد ،سد انحرافی بویلاپوش خوی و بخشی از کانال آبرسانی سد سردشت به همراه 3 ایستگاه پمپاژ و 22 کیلومتر خط انتقال اب و 2 تصفیه خانه سردشت و ربط بطور همزمان به بهره برداری خواهند رسید که بخشی از پروژه تامین آبهای مرزی است.

وی اضافه نمود: این طرح ها با هزینه 22 هزار میلیارد ریالی در ادامه پروژه های توسعه منابع آب و خاک ایران در استان های مرزی به بهره برداری می رسد.

اردکانیان گفت:با تکمیل نهایی پروژه های منابع ابی مرزی 46 هزار و 500 هکتار با جمعیتی بالغ بر 3 میلیون و 500 هزار نفر تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

وزیر نیرو ادامه داد: از عواید اجرای این طرح ها، بیش از سه میلیون و 400 هزار نفر استفاده می نمایند که رقم جمعیتی قابل توجهی است.

اردکانیان همچنین از اشتغال مستقیم 117 هزار نفر در مراحل ساخت و بهره برداری از این طرح ها اطلاع داد و گفت: علاوه بر آن 40 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این طرح ها اشتغال داشته اند.

سد انحرافی بویلاپوش در سال 1390 کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن در سال 1395 به صورت رسمی شروع شد و در شرایطی که پیشرفت فیزیکی آن تا اواسط 1393 شمسی 10 درصد بود، این رقم اکنون به 77 درصد رسیده است.

این سد انحرافی بر روی رودخانه قطور خوی با هدف تنظیم و انتقال 51 میلیون مترمکعب آب اجرا شد و آب مورد احتیاج 6 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه را تامین می نماید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در این خصوص گفت: با بهره برداری از این سد سه هزار و 300 هکتار زمین زراعی پایاب از آب تنظیمی آن بهره مند می گردد.

کیومرث دانشجو اضافه نمود: اعتبار تخصیص یافته برای این طرح یکهزار میلیارد ریال بود و تاکنون برای ساخت سد و شبکه بویلاپوش به ترتیب 268 و 300 میلیارد ریال هزینه شده است.

وی اضافه نمود: این سد آب مورد احتیاج 20 روستای منطقه را به وسیله 60 کیلومتر کانال تامین و امکان اجرای طرح های آبیاری تحت فشار را نیز فراهم می نماید.

وی ادامه داد: سد انحرافی بویلاپوش با حجم آب ورودی 12 مترمکعب در ثانیه، سالانه 200 میلیون مترمکعب آب را از رودخانه قطور جمع آوری می نماید.

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "به صورت ویدئو کنفرانس؛ بهره برداری از 3 سد در آذربایجان غربی، سد بویلا پوش خوی افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به صورت ویدئو کنفرانس؛ بهره برداری از 3 سد در آذربایجان غربی، سد بویلا پوش خوی افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید