بیانیه مشترک طرف های اروپایی برجام درباره کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران

به گزارش بهترینهای وب، تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی با صدور بیانیه ای مشترک به ادامه روند کاهش تعهدات هسته ای ایران واکنش نشان دادند.

بیانیه مشترک طرف های اروپایی برجام درباره کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران

به گزارش تسنیم، وزرای امور خارجه سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی روز سه شنبه 18 تیر بیانیه ای در مورد کاهش تعهدات ایران ذیل برجام و آخرین وضعیت این توافق چندجانبه صادر کردند.

طرف های اروپایی برجام در ابتدای بیانیه خود اظهار داشته اند: وزاری امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس و همچنین نماینده عالی اتحادیه اروپا مراتب نگرانی عمیق خود را از اینکه ایران فعالیت های در تضاد با تعهداتش ذیل برجام انجام می دهد، ابراز می دارند.

در ادامه این بیانیه آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی اکنون تأیید نموده است که ایران غنی سازی اورانیوم را در سطحی بالاتر از سقف مجاز در برجام شروع نموده است. ما از اینکه ایران به چندین مورد از تعهداتش ذیل برجام عمل نمی کند، عمیقاً نگرانیم. ایران اعلام نموده است که می خواهد در برجام بماند؛ بنابراین باید بدون تأخیر از اقدامات اخیر خود بازگردد و اجرای کامل برجام را از سر گیرد.

دیپلمات های ارشد اروپایی در سرانجام این بیانیه خاطرنشان ساخته اند: هماهنگی های مرتبط با اجرای برجام باید در چهارچوب برجام مورد آنالیز قرار گیرد و کمیسیون مشترک باید فوراً تشکیل جلسه دهد. ما از همه طرف ها می خواهیم که مسئولانه رفتار نمایند و در رابطه با فعالیت های هسته ای ایران به سمت تنش زدایی گام بردارند.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شد، به طرف های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "بیانیه مشترک طرف های اروپایی برجام درباره کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک طرف های اروپایی برجام درباره کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید