تامین بذر و کود مورد احتیاج کشاورزان، 6 هزار میلیارد محصول فراوری شد

عبدالرضا بازدار در گفت و گو با خبرنگاران در سخنانی با اشاره به اینکه طی سال زراعی 96 و 97 در بخش کشاورزی استان 2.9 میلیون تن فراوری داشته ایم، گفت: این میزان شامل 350 هزار تن فراوریات دامی، 255 هزار تن فراوریات باغبانی، 28 هزار تن شیلاب و آبزیان و 2.3 میلیون تن مربوط به حوزه زراعت بوده است.

تامین بذر و کود مورد احتیاج کشاورزان، 6 هزار میلیارد محصول فراوری شد

کاهش 10 هزار تنی فراوری محصولات کشاورزی

وی ارزش ریالی این میزان فراوریات کشاورزی لرستان را شش هزار میلیارد تومان اعلام نمود و گفت: این عدد نقش بسیار ارزشمندی در اقتصاد، درآمد، اشتغال و امنیت غذایی مردم دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه طی سال گذشته، سال خوبی به لحاظ بارندگی نداشتیم، گفت: در بخش هایی از کشاورزی استان کاهش و در بخش هایی نیز افزایش فراوری را داشته ایم.

بازدار با بیان اینکه طی سال زراعی 95 و 96 حدود 370 هزار تن گندم فراوری داشتیم، مطرح نمود: سال جاری این عدد 360 هزار تن بوده است، این در حالی بود که یکی از سال های بسیار بد به لحاظ پراکنش بارندگی را ما تجربه کردیم، پاییز و زمستان بارندگی موثری نداشتیم و تقریبا جمع بارندگی ما در بهار مختصر شد، عمده سطح زیر کشت کشاورزی ما نیز دیم بوده و نوسانات و پراکندگی بارندگی ها اگر خیلی شدید باشد به فراوریات ما آسیب می رساند.

وی با بیان اینکه این امر موجب آسیب به محصول گندم و جو دیم استان شد، اضافه نمود: حدود 10 هزار تن نسبت به سال قبل کاهش فراوری داشتیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه در حوزه فراوریات دامی استان وضعیت خوبی داشتیم، توضیح داد: در استان 28 هزار تن فراوری گوشت داشتیم، 64 هزار تن فراوری گوشت مرغ داشتیم و این اعداد مازاد بر مصرف استان است.

انتقاد از کارگزاران تامین کود کشاورزی

بازدار با اشاره به فراوری 247 هزار تن فراوری شیر خام در استان، ادامه داد: استان به لحاظ امنیت غذایی در محصولات اساسی به غیر از علوفه، خودکفا بوده و مازاد فراوری داریم، بیش از 255 هزار تن فراوریات باغبانی داشتیم، در حوزه شیلایت از ظرفیت های آبی برای آبزی پروری استفاده نموده ایم، از مخازن سدهای استان با همکاری محیط زیست و آب منطقه ای بالغ بر دو هزار تن فراوری ماهی در قفس را داشتیم.

وی، تاکید نمود: در استان حدود 450 هزار تن محصول دیم کشت می گردد، بنابراین نوسانات بارندگی به این حوزه آسیب می زند و امیدواریم شاهد ادامه روند بارندگی ها طی سال جاری در استان باشیم تا فراوری خوبی در حوزه کشاورزی استان نیز داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در ادامه سخنان خود با اشاره به موضوع تامین کود کشاورزی در استان، گفت: فصل کشت زارعی با کشت محصول کلزا سال جاری از اواسط شهریور ماه آغاز شده است، سال جاری حدود 53 هزار هکتار گندم آبی، 195 هزار هکتار گندم دیم، هفت هزار هکتار جو آبی، 110 هزار هکتار جو دیم و حدود 120 هزار هکتار حبوبات کشت می گردد.

بازدار با انتقاد از بخش خصوصی و کارگزاران تامین کود کشاورزی در استان، مطرح نمود: ما در استان 80 کارگزار حمل کود در استان داریم که به تناسب فصل کود را از مبادی ورودی کشور و انبارهای استراتژیک شرکت خدمات حمایتی وزارت جهاد کشاورزی به مراکز معین شده حمل می نمایند.

تامین بخش عمده ای از کود کشاورزی مورد احتیاج

وی با بیان اینکه طی سال این کارگزاران برای حمل کود کشاورزی همکاری نکردند، گفت: حجم بسیار زیادی از کود کشاورزی در مقطع زمانی قرار است که مصرف گردد، حمل، خرید و تدارک این کودهای کشاورزی این وضعیت را به وجود می آورد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه مسئله ای به لحاظ تامین کودهای کشاورزی نداریم، حمل و نقل یک تا دو هفته ای در این زمینه متوقف شد، گفت: هر نقطه ای از استان که احساس کنیم کشاورز متحمل هزینه می گردد و بخش خصوصی می تواند کار کند، ما آمادگی داریم که برای آنجا کارگزار معرفی کنیم.

بازدار با بیان اینکه طی یک تا دو ماه گذشته در خللی در روند حمل و نقل از بنادر داشتیم و کود به راحتی وارد استان نمی شد، اضافه نمود: در این راستا مدیریت ارشد استان ورود پیدا کردند و کمیته ای با ریاست معاونت اقتصادی استانداری لرستان ایجاد شد و از ظرفیت دستگاههای اجرایی استفاده شد و بخش عمده ای از کود را وارد استان کردیم.

تامین بذر مورد احتیاج کشاورزان

وی با تاکید بر اینکه ما روزانه در این زمینه رصد می کنیم و مسائل بخش ها را حل می کنیم، اضافه نمود: در حال حاضر هزار و 200 تن فسفات آمونیوم به استان تخصیص پیدا نموده و قرار است به استان حمل شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه کشاورزان استان نگران نباشند، گفت: بخش عمده ای از کود کشاورزی تامین شده است.

بازدار، همچنین تاکید نمود: در سال گذشته 16 هزار تن بذر داشتیم و سال جاری این عدد بالغ بر 23 هزار تن بوده که بین کشاورزان توزیع شده و نگرانی در بحث تامین بذر وجود ندارد، همچنین تسهیلات لازم برای خرید امکانات کشاورزی به کشاورزان پرداخت می گردد و توانسته ایم طی سنوات گذشته با اختصاص این تسهیلات ضریب مکانیزاسیون را ارتقا بدهیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تامین بذر و کود مورد احتیاج کشاورزان، 6 هزار میلیارد محصول فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین بذر و کود مورد احتیاج کشاورزان، 6 هزار میلیارد محصول فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید