تشدید دعوای فرانسه و برزیل بر سر اتوماتیک بیک

به گزارش بهترینهای وب، تنش های بین فرانسه و برزیل بدنبال دعوای ناموسی روسای جمهوری دو کشور، با امتناع ژائر بولسونارو از استفاده از اتوماتیک بیک فرانسوی تشدید شد.

تشدید دعوای فرانسه و برزیل بر سر اتوماتیک بیک

خبرگزاری فرانسه امروز (شنبه) نوشت: ژائر بولسورنارو رئیس جمهوری برزیل که همزمان با آتش سوزی جنگل های آمازون در حال جنگ با فرانسه است، روز گذشته (آدینه) گفت که استفاده از اتوماتیکهای بیک را که یک برند فرانسوی است متوقف خواهد نمود.

بولوسنارو تاکنون اسناد رسمی با این اتوماتیکهای ارزان قیمت امضا نموده که بیشتر اوقات برخلاف پیشینیان خود، توجه ها را به عنوان سمبل فروتنی از سبک زندگی ریاست جمهوری خود، جلوی دوربین ها برانگیخته است.

او به بهترینهای وب در برزیل گفت: یک اتوماتیک (برزیلی) به نام کامپکتور به جای بیک استفاده خواهد شد.

بولسونارو در فیس بوک اعلام نموده بود: اکنون این کامپکتور خواهد بود، زیرا بیک فرانسوی است.

یک سخنگوی ریاست جمهوری برزیل به این سئوال خبرگزاری فرانسه که از او پرسید آیا اظهارات بولسونارو باید جدی گرفته شود یا این یک شوخی است گفت که تمایلی برای اظهار نظر در باره این ماجرا ندارد.

یک مسوول رسانه ای شرکت بیک به خبرگزاری فرانسه گفته، این شرکت تمایلی به اظهار نظر در خصوص سخنان بولسونارو ندارد اما گفته که رئیس جمهوری برزیل برای اینکه به عنوان یک برند دمکراتیک شناخته شود، خودستایی نموده است.

به گفته این مسوول، حدود 95 درصد اتوماتیکهایی که توسط این شرکت در برزیل فروخته می شود در مانائوس مرکز ایالت آمازوناس برزیل فراوری می شود.

آمازوناس بزرگترین ایالت برزیل واقع در شمال شرقی این کشور از 9 ماه اوت(18مرداد) در نواحی جنوبی و شهر مانائوس مرکز به علت آتش سوزی وضعیت فوق العاده اعلام نموده است.

این شرکت هزاران نفر را در کارخانه های خود در مانائوس و ریودوژانیرو استخدام نموده است.

پس از آنکه در اواخر ماه ژوئن، لغو برنامه دیدار رئیس جمهوری برزیل با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در سفر به برزیل از سوی بولسونارو خبرساز و به جنگ لفظی آن دو منجر شد، با آتش سوزی جنگل های آمازون از چند هفته اخیر جدال دیگری بین دو کشور شکل گرفته است.

وزیر خارجه فرانسه که برای دیدار از برزیل و شیلی به آمریکای لاتین سفر نموده بود، حامل پیغام رئیس جمهوری کشورش درباره پایبندی به توافقنامه آب و هوایی پاریس به بولسونارو بود اما رئیس دولت برزیل برنامه دیدار خود با لودریان را لغو کرد و به جای آن به آرایشگاه رفت و از کوتاه کردن موهای سرش به طور زنده ویدئو تهیه و در فیس بوک منتشر کرد.

از زمان تشدید آتش سوزی های جنگل های آمازون در بخش برزیل، دولت این کشور اعلام نموده که اقدامات مختلفی برای خاموش کردن آتش انجام داده که هنوز به نتیجه نرسیده و همچنان رو به گسترش می رود.

طبق اعلام موسسه برزیلی پژوهش های فضایی، نزدیک به 1700 مورد جدید جنگل سوزی فقط پنجشنبه و آدینه گذشته اتفاق افتاده که این رقم از ابتدای امسال میلادی تاکنون به 76 هزار مورد رسیده است.

ضمن آنکه فقط در تیر امسال، میزان جنگل زدایی در آمازونِ منطقه برزیل، برای دومین ماه پیاپی از مرز سال گذشته عبور نموده و نسبت ماه پیش از آن 88.4 درصد افزایش داشت.

این میزان آتش سوزی که در دوره ریاست جمهوری ژائر بولسونارو رئیس جمهوری راستگرا و افراطی برزیل اتفاق افتاده، تاکنون سابقه نداشته است.

این آمار و ارقام، با انتقاد رئیس جمهوری برزیل همراه شد و وی داده های این موسسه تحقیقاتی را دروغ خواند.

ناراحتی او از انتشار این آمار سبب شد تا رئیس این نهاد پژوهشی را از برکنار کند.

نگرانی از ادامه آتش سوزی در جنگل های آمازون به طور جدی در اجلاس اخیر کشورهای عضو گروه 7 در بیاریتز فرانسه مطرح شد و امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه موضوع الزام مقابله با آتش سوزی های گسترده در جنگل های آمازون را در دستور کار این اجلاس قرار داد.

در همین رابطه، آلمان و فرانسه پس از خاتمه اجلاس گروه 7 دنیا اعلام کردند که بیش از 22 میلیون دلار به مهار آتش سوزی جنگل های آمازون اختصاص خواهند داد.

اما بولسونارو این یاری را رد کرد و ساعتی پس از رد درخواست، رئیس جمهوری برزیل به خاطر آنچه دونالد ترامپ از آن به عنوان کوشش های خوب در مهار آتش سوزی های آمازون یاد نموده بود از سوی رئیس جمهوری آمریکا تحسین شد.

البته در ابتدا اعلام شد که بولسونارو این یاری را به نشانه عذرخواهی از امانوئل مکرون پذیرفته که سپس این خبر رد و از سوی رسانه ها اعلام شد که بولسونارو گفته شاید این یاری را بپذیرد.

تاکنون خبری مبنی بر اینکه رئیس جمهوری برزیل این یاری را پذیرفته یا نه در رسانه ها اعلام نشده است.

البته جدال بین مکرون و بولسونارو به زمانی برمی شود که رئیس جمهوری برزیل نزاع دو رئیس دولت را ناموسی کرد.

یکی از حامیان ژائر بولسونارو رییس جمهوری برزیل در حالیکه که اجلاس گروه 7 در جریان بود، اختلاف سنی 24 ساله مکرون با همسرش بریژیت را مورد تمسخر قرار داد و با انتشار عکس هایی از همسر جوان بولسونارو و همسر پا به سن گذاشته مکرون در فیس بوک نوشت: حالا شما می فهمید که چرا مکرون، بولسونارو را اذیت می نماید.

بولسونارو هم زیر این پست فیسبوکی نوشت: دیگر تحقیرش نکنید، ها ها ها.

این اقدام بولسونارو و حامی وی البته از سوی مکرون بی پاسخ نماند.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: زنان برزیلی بدون شک به خاطر اظهارات ژائر بولسونارو رئیس جمهوری این کشور احساس شرم می نمایند.

مکرون در نشست خبری مشترک با همتای آمریکایی خود در خاتمه اجلاس گروه 7 هم با گستاخانه و بی ادبانه خواندن اظهارات رییس جمهوری برزیل درباره همسرش، از این اقدام بولسونارو به شدت انتقاد نموده بود.

دعوای مکرون و بولسونارو تا پیش از کشیده شدن به ممانعت رئیس جمهوری برزیل در استفاده از اتوماتیک بیک به اینجا رسیده بود که بولسونارو دریافت یاری فرانسه برای مهار آتش سوزی های آمازون را منوط به عذرخواهی مکرون نموده بود.

بولسونارو به بهترینهای وب گفته بود اول از همه، مکرون باید از اهانت ها دست بردارد. او مرا دروغگو خوانده بود. قبل از اینکه ما با فرانسه صحبتی کنیم یا چیزی را از آنها بپذیریم او باید این حرف هایش را پس بگیرد و بعد از آن ما می توانیم درباره موضوعات دیگر حرف بزنیم. او باید حرف هایش را پس بگیرد و بعد پیشنهاد یاری بدهد.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "تشدید دعوای فرانسه و برزیل بر سر اتوماتیک بیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید دعوای فرانسه و برزیل بر سر اتوماتیک بیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید