تصویب منطقه ویژه اقتصادی شاهرود و میامی، شکل گیری نقطه طلایی کشور

به گزارش بهترینهای وب، سید حسن حسینی شاهرودی در مصاحبه با خبرنگاران، ضمن بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی شاهرود و میامی در صحن علنی مجلس بارأی بالایی تصویب نهایی شد و امیدواریم از فیلتر شورای نگهبان نیز بگذرد تا شاهد ابلاغ آن به دولت برای کلنگ زنی باشیم، تأکید کرد: از 68 منطقه اقتصادی پیشنهاد داده گردیده به کمیسیون اقتصادی تنها چهار منطقه شرایط کامل را برای احراز مصوبه داشتند که یکی از آن ها شاهرود بود و خوشبختانه پس از یک ماه تصویب این طرح در کمیسیون، شاهد رأی گیری نهایی در صحن علنی و تصویب این طرح بودیم.

تصویب منطقه ویژه اقتصادی شاهرود و میامی، شکل گیری نقطه طلایی کشور

وی بابیان اینکه منطقه اقتصادی میامی نیز در لحظات آخر در مصوبه کمیسیون اقتصادی گنجانده شد و امروز توانستیم تصویب آن را نیز در صحت علنی بگیریم، اضافه کرد: این یک خبر خوش برای مردم شرق استان سمنان است که بعضاً از توسعه محروم مانده اند.

قاعده ای که در استان سمنان رعایت نشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه در قانون مناطق ویژه اقتصادی با توجه به ظرفیت های هر منطقه پیش بینی گردیده است، تأکید کرد: این مناطق دارای مزیت هایی است که ازجمله آن ها می توان به معافیت های مالیاتی و گمرکی، تسهیل درروند تولید و همچنین سهولت در واردات مواد اولیه و صادرات کالا نام برد.

حسینی شاهرودی اعلام کرد: مناطق آزاد اقتصادی صرفاً به مناطقی اطلاق می گردد که می توانند ظرفیت لازم را برای تولید و اشتغال و تولید صادرات محور ایجاد کند و البته اولویت تصویب آن با مناطق کمتر توسعه یافته و مناطقی که ضروری است در آنجا جمعیت بماند تا رونق ایجاد گردد که خوشبختانه شاهد تصویب این امر در شرق استان سمنان هستیم.

وی اضافه کرد: متأسفانه در استان سمنان قاعده مناطق آزاد اقتصادی برعکس لحاظ گردیده است یعنی در نقاطی که نیازی نیست جاذبه ایجاد گردد و همچنین محرومیتی در آن ها دیده نمی گردد شاهد ایجاد مناطق ویژه اقتصادی بودیم اما شهرستان هایی مانند شاهرود و میامی که دورترین مناطق استان به مرکز کشور هستند مغفول ماندند که البته مقصر این امر، مسئولان آن زمان در استان، شهرستان و مناطق آزاد بوده است.

فشارهای سیاسی ظرفیت شاهرود را مغفول گذاشت

نماینده شاهرود و میامی در مجلس گفت: پس ازاینکه لایحه مناطق ویژه از سوی دولت به مجلس آمد توانستیم با مسئولان جدید مناطق ویژه اقتصادی موضوع این منطقه در شاهرود و میامی را طرح کنیم و بلافاصله مطالعات اولیه آن صورت گرفت حتی مسئولان مناطق ویژه نیز اذعان داشتند که در همان دو دهه پیش هم اولویت ما در ایجاد منطقه اقتصادی در شاهرود بوده اما فشارهای سیاسی باعث گردیده که این موضوع مغفول بماند.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی آئین نامه و مقرراتی دارد و باید طبق آن، الزاماتی در شهرستان رعایت گردد، گفت: ما این زیرساخت ها و نیازها را رصد کردیم و با حمایت مسئولان شهرستانی و استانی و به خصوص شورای برنامه ریزی استان سمنان توانستیم مصوبات استانی را برای ایجاد زیرساخت ها و زمین موردنیاز، برق، آب، راه و ... اخذ کنیم.

وی اضافه کرد: مجوزهای موردنیاز منطقه اقتصادی شاهرود و میامی نیز صادر شدند تا شاهد تکمیل پرونده این طرح باشیم خوشبختانه طرح توجیهی آن نیز آماده گردیده و بخش خصوصی که باید در این عرصه ورود کند نیز کار خود را شروع نموده است از سوی دیگر طرح ارائه گردیده از سوی شرکت مجری خوشبختانه به تصویب دبیرخانه مناطق آزاد کشور رسید و توانستیم مصوبه منطقه آزاد اقتصادی شاهرود و میامی را در کمیسیون اقتصادی اخذ کنیم.

کلنگ زنی مناطق ویژه اقتصادی شاهرود و میامی در آینده نزدیک

عضو خانه ملت بابیان اینکه از 68 پیشنهادی که برای مناطق اقتصادی پیشنهاد دادند تنها چهار منطقه توانستند تمام شرایط لازم را بدون قید و شرط احراز نمایند، تأکید کرد: یکی از این مناطق شاهرود بود که خوشبختانه بارأی قاطع نمایندگان در صحن علنی مجلس در روز چهارشنبه هفتم شهریورماه 97 به تصویب نهایی رسید و پس از تائید شورای نگهبان به دولت ابلاغ و سپس کلنگ زنی آن انجام می گردد که یک خبر خوش برای مردم شرق استان سمنان محسوب می گردد.

حسینی شاهرودی اعلام کرد: درباره میامی نیز باید گفت خوشبختانه توانستیم در آخرین لحظات با اخذ شرایط لازم مصوبه منطقه آزاد اقتصادی این شهرستان را نیز بگیریم و امروز شاهد تصویب این منطقه نیز هستیم و به زودی کلنگ زنی این منطقه در میامی به عنوان دورترین شهرستان استان سمنان و شهرستانی که اصلاً توسعه ای را به خود ندیده، باشیم.

وی بابیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی زمینه ساز اشتغال و توسعه به خصوص در بخش هایی مانند صنایع تبدیلی است، اضافه کرد: طبق قانون با معافیت هایی که برای مناطق ویژه اقتصادی و تجاری وجود دارد و ظرفیت های بالایی که در شاهرود و میامی است شامل فرودگاه، راه آهن، قرارگیری بر چهارراه شمال شرق کشور، بزرگراه حرم تا حرم و دسترسی با پنج استان مهم هم جوار، قطعاً می توانیم شاهد خیر و برکات برای این منطقه باشیم.

جا برای رانت شخصی وجود نخواهد داشت

نماینده شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینکه منطقه آزاد اقتصادی می تواند به امر تولید و به خصوص تولید صادرات محور کمک شایانی کند، تأکید کرد: با ایجاد مناطق آزاد و کارخانه ها به خصوص در حوزه صنایع تبدیلی می توانیم شاهد ورود مواد اولیه به شرق استان سمنان باشیم که پس از فرآوری باوجود ظرفیت مرز هوایی صادر گردد.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه مرز هوایی شاهرود نیز مهم ترین ظرفیت صادرات محصولات تولیدی در مناطق آزاد اقتصادی شاهرود و میامی خواهد بود، اعلام کرد: بسیاری از صنایع ما که امروز در شاهرود وجود دارد، می توانند در منطقه ویژه اقتصادی واحدهای دوم یا شعبه دوم خود را ایجاد و تنها به صادرات اختصاص پیدا کند تا هم از معافیت های مالیاتی آن بهره مند گردد و هم از شرایط تسهیل صادرات استفاده کند که این امر قطعاً فرصت خوبی را برای توسعه اقتصادی شهرستان های شاهرود و میامی ایجاد می نماید.

وی با تأکید بر اینکه تولید، اشتغال و صادرات مثلث توسعه شرق استان سمنان هستند که ره آورد منطقه آزاد اقتصادی محسوب می شوند، ابراز کرد: دو هزار هکتار زمین برای منطقه اقتصادی شاهرود در نظر گرفته گردیده که تا 10 هزار هکتار قابل افزایش خواهد بود از سوی دیگر این منابع دولتی هستند و هیچ نفع و رانتی برای شخص خاص و فرد حقیقی ایجاد نمی گردد این موضوع همچنین در مجلس نیز مطرح شد و ما در کمیسیون اقتصادی نیز قائل به این بودیم که مناطق آزاد و تجاری و ویژه رصد شوند تا نقشه ای که داده می گردد و مناطق جغرافیایی خاص آن ها رانتی برای افراد حقیقی و حقوقی ایجاد نکند و 100 درصد املاکی که برای این منظور در نظر گرفته می گردد دولتی باشد و این امر در شاهرود لحاظ گردیده و زمینی دولتی در حاشیه فرودگاه این شهر برای احداث منطقه ویژه اقتصادی در نظر گرفته گردیده است و برنامه ما در میامی نیز همین گونه خواهد بود.

نقطه طلایی اقتصاد کشور در شاهرود شکل می گیرد

نماینده شاهرود و میامی در پاسخ به این پرسش که همراهی مرز هوایی، راه آهن اینچه برون-شاهرود-بندرعباس و حمل ونقل جاده ای درگذر از پنج استان چه تحولی در شرق استان سمنان ایجاد می نماید نیز شرح داد: خوشبختانه پروژه هایی در دست اقدام و همسو و همراه با مناطق اقتصادی است و به نوعی پکیج کاملی از صنعت و توسعه در شاهرود دیده گردیده که در زمره آن ها راه آهن، مرز هوایی و حمل ونقل جاده ای را می توان نام برد از سوی دیگر تمام ظرفیت های شهرستان های شاهرود و میامی طبق آمایش سرزمینی به طور علمی موردبررسی قرارگرفته و توسعه شرق استان را در تمام حوزه های، اقتصادی، صنعت، گردشگری و معدنی و ... لحاظ نموده ایم که قطعاً تأثیرات خود را بر توسعه خواهد گذاشت.

حسینی شاهرودی اعلام کرد: طبق سند آمایش سرزمینی طرح های خوبی برای شرق استان سمنان تدوین گردیده که برخی از آن ها را طی یک تا دو سال گذشته پیگیر بودیم که ازجمله آن ها راه آهن اینچه برون-شاهرود-طبس و بندرعباس بود که دریای خزر را به دریای عمان و خلیج فارس متصل می نماید و اهمیتی فراملی دارد که متأسفانه در دو دهه اخیر بایگانی و به فراموشی سپرده گردیده بود لذا این پروژه احیا و در صحن مجلس به تصویب رسید و در زمره جدول سرمایه گذاران نهاده شد و دقیقاً نقطه تلاقی راه آهن شمال-جنوب و راه آهن شرق-غرب از تبریز به مشهد در شاهرود خواهد بود و منطقه ویژه اقتصادی در جوار آن واقع شده است و این امر منشا تحول عظیم خواهد بود.

وی بابیان اینکه ایستگاه راه آهن بسطام شاهرود در طرح جامع اقتصادی و در جوار فرودگاه، آزادراه تهران-مشهد و منطقه آزاد اقتصادی شاهرود به نقطه طلایی تلاقی راه آهن اینچه برون-شاهرود-طبس-بندعباس و تبریز-تهران-مشهد خواهد بود، تاکید داشت: این منطقه بارانداز مهمی در انبار و توزیع بار و کالاهای شرق ایران اسلامی با وسعت 10 هزار هکتار محسوب خواهد شد.

حسینی شاهرودی همچنین اشاره ای نیز به موضوع آب و محدودیت های آن داشت و گفت: ما در کشور گرفتار کمبود مدیریت مصرف هستیم و طبیعتاً استان سمنان نیز از قاعده کم آبی مستثنا نیست و لذا باید صنایعی را برای این منطقه اقتصادی شاهرود و میامی پیشنهاد داد که کمترین آب بری را داشته باشد که این امر نیز در شرق استان، با صنایعی مانند تولید منگنز و ... لحاظ گردیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تصویب منطقه ویژه اقتصادی شاهرود و میامی، شکل گیری نقطه طلایی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب منطقه ویژه اقتصادی شاهرود و میامی، شکل گیری نقطه طلایی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید