تغییر کاربری شاهرگ های طبیعت ایران

به گزارش بهترینهای وب، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی یزد گفت: تغییر کاربری های غیراصولی، فاجعه سیلاب ها را افزایش می دهد.

تغییر کاربری شاهرگ های طبیعت ایران

رضا باقری فهرجی در گفت وگو با خبرنگار بهترینهای وب با بیان این که مسیل ها و رودخانه ها رگهای طبیعت هستند، اظهار کرد: این رودخانه ها وظیفه تغذیه به اجزای طبیعت را برعهده دارند بنابراین هرگونه دخل و تصرف در این شاه رگهای حیاتی می تواند خسارت جبران ناپذیری را به طبیعت و محیط زیست وارد کند.

وی با اشاره به این که در چنین شرایطی انسداد و حذف رودخانه ها و مسیل ها موجب تشدید سیلاب و ناپایداری در پایین دست می گردد، اضافه نمود: لذا اجرای عملیات های عمرانی و طرح های کنترل سیل در بالادست نباید منجر به از بین رفتن و حذف حرایم رودخانه ها و به طور کلی امهال رودخانه ها و مسیلها در پایین دست گردد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی یزد، گفت: توجه به حفظ مسیل ها یکی از اساسی ترین موضوعاتی است که باید برنامه ریزان شهری و روستایی و همچنین مردم به آن توجه نمایند.

باقری فهرجی در ادامه با بیان این که نباید در خشکسالی های یک دهه گذشته مدیریت عرصه حوزه های آبخیزداری در بالا دست و ساماندهی رودخانه ها را فراموش کرد، توضیح داد: این فراموشی در نهایت منجر به تجاوز به حریم رودخانه، مسدود نمودن آبراهه ها در حوزه های آبخیزداری بالا دست و حذف رودخانه ها در شهرها می گردد.

این مسئول به اثرات تغییر اقلیم که منجر به خشکسالی های غیرمعمول، غیرقابل انتظار و جاری شدن سیلابهای غیرقابل پیش بینی می گردد، اشاره و اعلام نمود: تغییر کاربری های غیر اصولی، بدون تدبیر و آینده نگری و توسعه بی رویه روستاها و شهرها منجر به تشدید سیلاب ها و خسارات جبران ناپذیری می گردد.

وی بیان نمود: برای مدیریت سیلاب ها و استفاده بهینه از آب های سطحی در ابتدا باید به آب و حوزه آبخیزداران به عنوان یک موجود زنده توجه کرد و حوزه های آبخیز استان را به طور جامع مورد آنالیز قرار داد.

باقری توجه به عرصه حوزه های آبخیز و حفظ و حراست از عرصه های طبیعی را از دیگر موارد حائز اهمیت در راستای مدیریت سیلاب ها عنوان نمود و اضافه نمود: توجه به اجرای طرح های بیولوژیک و مکانیکی در قالب طرح های آبخیزداری، ساماندهی رودخانه ها و حفاظت از حرایم آنها به صورت مستمر و مداوم نقش حیاتی در روبرو با سیلاب های خسارت زا دارد.

وی در خاتمه گفت: با توجه به اینکه در پی بارش های سیل آسا در نقاط مختلف کشور خسارت های سنگینی متحمل مردم و دولت شد ضروری است برای کاهش احتمال بروز این چنین حوادثی بهره برداران عرصه های منابع طبیعی و به طور کلی مردم در حفظ و توسعه و احیای عرصه های طبیعی مشارکتی جدی و مستمر داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تغییر کاربری شاهرگ های طبیعت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر کاربری شاهرگ های طبیعت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید