تهدید سلامت قلب و ریه ها در هوای سرد

به گزارش بهترینهای وب، سلامت قلب و ریه ها در هوای سرد به خطر می افتد و منجر به بیماری های ناگواری می گردد.

تهدید سلامت قلب و ریه ها در هوای سرد

به گزارش ، ما می دانیم که وقتی هوا سرد است قبل از بیرون رفتن باید پوست خود را در برابر سرما و خشکی هوای بیرون خوب پوشش دهیم. اما هوای سرد می تواند بر اندام های حیاتی ما مانند قلب و ریه ها نیز اثر بگذارد. مثلاً سرما می تواند باعث گردد قلب تندتر بزند و در نتیجه فشار خون بالا برود. بدن نسبت به سرما واکنش های جدی نشان می دهد و اولین واکنش آن این است که سعی می نماید خودش را گرم نگه دارد؛ بنابراین رگ های خونی منقبض می شوند تا گرما را حفظ نمایند. قلب نیز تندتر می زند و فشار خون را بالا می برد. همه این اتفاقات بر سلامت قلب اثر می گذارند.

حتی یک باد سرد شدید می تواند شرایط را برای قلبتان سخت کند، زیرا باد سرد می تواند گرمای بدن را بگیرد و منجر به هیپوترمیا گردد. هیپوترمیا زمانی است که دمای مرکزی بدن به زیر 35 درجه سانتی گراد برسد. هیپوترمیا وقتی روی می دهد که بدن نتواند انرژی کافی برای حفظ گرمای درونی خود فراوری کند. علائم هیپوترمی شامل تلوتلو خوردن (عدم هماهنگی حرکتی)، آشفتگی ذهنی، کُندی واکنش، لرز و خواب آلودگی می گردد.

اگر هوای سرد با فعالیت های سنگینی، چون برف روبی یا پیاده روی در برف های خیس و سنگین ترکیب گردد، قلب تحت فشار بسیار زیادی قرار خواهد گرفت. پس بهتر است حین انجام چنین فعالیت هایی مکرراً استراحت کنید تا به قلبتان فشار بیش از حد وارد نگردد

افرادی که دچار بیماری قلبی هستند، کوشش بیشتر بدن برای گرم نگه داشتن می تواند موجب درد در قفسه سینه و حتی حمله قلبی گردد. اگر شما هم دچار چنین مسئله ای هستید حتماً طبق توصیه های پزشکتان عمل کنید، مخصوصاً در خصوص فعالیت های شدید.خوب است بدانید حتی ورزشکاران باتجربه ای که در زمستان هم به ورزش و فعالیت خود ادامه می دهند، اما احتیاط های لازم را به عمل نمی آورند نیز ممکن است دچار هیپوترمیای ناگهانی شوند. طبق اعلام انجمن قلب آمریکا نارسایی قلبی، علت بیشتر مرگ های مرتبط با هیپوترمی است.

اگر هوای سرد با فعالیت های سنگینی، چون برف روبی یا پیاده روی در برف های خیس و سنگین ترکیب گردد، قلب تحت فشار بسیار زیادی قرار خواهد گرفت. پس بهتر است حین انجام چنین فعالیت هایی مکرراً استراحت کنید تا به قلبتان فشار بیش از حد وارد نگردد.با نوشیدن آب و مایعات کافی بدن را هیدراته نگه دارید و لباس کاملاً گرم بپوشید.

هوای سرد می تواند بر تنفستان هم اثر بگذارد، مخصوصاً اگر دچار یک بیماری ریوی مانند آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه باشید.برای افرادی که دچار بیماری مزمن انسدادی ریه هستند، هوای سرد می تواند موجب اسپاسم هایی در ریه شده و علائمی مشابه حملات آسم ایجاد کند. ممکن است احساس تنگی نفس کنید، یا حس کنید نفس کم آورده اید، شاید سرفه و خس خس هم بکنید. همچنین ممکن است احساس گرفتگی در سینه کنید. تمام این ها می توانند نشانه های این باشند که باید هر چه زودتر به هوای گرم فضای بسته پناه ببرید.

توصیه می کنیم با افت دما لباس کاملاً گرم بپوشید و از بدن خود مراقبت کنید. لایه های بیشتر لباس، هوای گرم را دور بدنتان نگه می دارند. همچنین خوب است که کلاهی به سر کنید که سرتان را کاملاً بپوشاند. بینی و دهان را نیز با شال گردن بپوشانید تا هوا پیش از ورود به ریه هایتان گرم گردد.

منبع: تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تهدید سلامت قلب و ریه ها در هوای سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید سلامت قلب و ریه ها در هوای سرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید