توانمندی دانشمندان ایرانی در فراوری دارو های هایتک

به گزارش بهترینهای وب، رئیس سازمان غذا و دارو گفت: دانشمندان ایرانی توانمندی زیادی در فراوری محصولات هایتک در کشور دارند.

توانمندی دانشمندان ایرانی در فراوری دارو های هایتک

به گزارش خبرنگارمحمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو صبح امروز در مراسم سومین کنگره بین المللی داروسازی نوین که در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید؛ اظهار کرد: حضرت امام (ره) فرهنگ ما می توانیم را در کشور به فعلیت رسانده است و شرایط فراوری ما در صنعت داروسازی و دیگر حوزه ها در قبل از انقلاب شرایط خوبی نداشته است و متاسفانه شبکه های معاند نظام و انقلاب اسلامی همواره اقدام به سیاه نمایی می نمایند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: توانمندی ایرانیان در حوزه های مختلف بسیار بالا است و استعمار چند قرن این باور را به ما تحمیل نموده بود که ما باید مصرف نماینده باشیم و توان فراوری هیچ وسیله یا دارویی را نداریم.

شانه ساز تاکید نمود: حضرت امام خمینی (ره) به ما یاد دادند که ایرانیان اگر کوشش داشته باشند، می توانند همه سد ها را بشنمایند.

او اعلام کرد: داروسازی یک دانش نوینی است که مبتنی بر یافته های علمی بوده و صنعت داروسازی یک ضرورت برای بشر است.

رئیس سازمان غذا و دارو داروسازی اعلام کرد: باید از یک صندلی خاصی برخوردار باشد و معتقدم که داروسازی با سلامت مردم سروکار دارد و امروزه انواع اقلام دارویی حیات بخش بوده و سلامتی را به مردم هدیه می دهند.

شانه ساز ادامه داد: امروزه 97 درصد از داروی مورد احتیاج کشور از طریق شرکت های داخلی فراوری می گردد و تنها حدود 3 از دارو های بیماران وارداتی است.

او اضافه نمود: علم داروسازی ما بومی و مبتنی بر دانش داروسازان داخلی است؛ امروزه شرکت های فراورینماینده مواد در بسیاری از کشورها مانند هند و چین وجود دارند اما دانش فرمولاسیون دارویی را ندارند به همین دلیل نمی توانند دارو را فراوری نمایند.

رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: به برکت انقلاب اسلامی، ایران پیشرفت زیادی در محصولات هایتک داشته است و محصولات بایو تکنولوژی و نانو تکنولوژی از طریق دانشمندان و جوانان ایرانی فراوری می گردد و این مسئله نشان دهنده توانمندی بالای داروسازی است.

شانه ساز ادامه داد: داروسازان کشور تا حد زیادی اقتصاد مقاومتی را اجرا و به آن جامع عمل پوشانده اند، اما متاسفانه بعضی ها به خدمات داروسازی توجه لازم را ندارند و همین طور که قبلا گفتم به دلیل آگاهی کم لطفی دارند. اکنون بیش از 20 دانشکده داروسازی در کشور داریم و خودمان نیرو های متخصص کشور را تربیت می کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: طی 2 تا 3 سال آینده احتیاج چندانی به مواد اولیه دارویی نداریم زیان این مواد را در داخل کشور فراوری می کنیم.

او گفت: ما قرار نیست در های کشور را به روی یافته های جدید بین المللی در حوزه علوم دارویی ببندیم؛ اکنون یکسری از اقلام دارویی به تازگی فراوری و در لیست داوریی قرار گرفته است که واردات این اقلام دارویی جزو همان 3 درصد داروی وارداتی مورد احتیاج بازار کشور است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: یکسری از دارو ها به دلیل نبود توجیه مالی آن را از خارج از کشور وارد می کنیم، اما متخصصان داخلی توان این دارو ها را دارند.

شانه ساز اضافه نمود: کوشش شما دانشمندان ایرانی در علوم دارویی باعث شده که کسی به ساحت مقدس کشورمان اجازه توهین نداشته باشد.

درحال تکمیل...

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "توانمندی دانشمندان ایرانی در فراوری دارو های هایتک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانمندی دانشمندان ایرانی در فراوری دارو های هایتک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید