جای خالی امکانات گردشگری در بدره

به گزارش بهترینهای وب، رمضان نوری - بدره- خبرنگار: شهرستان بدره در 80 کیلومتری شهر ایلام از مناطق مهم گردشگری استان ایلام به خصوص در فصل تابستان شناخته می شود.

جای خالی امکانات گردشگری در بدره

در این شهرستان روستای هدف گردشگری کلم به عنوان عروس روستاهای استان، تنگه کافرین، تنگه رازیانه، تنگه نور، آبشارهای دربند و... همگی در این فصل پذیرایی بسکمک از گردشگران از سراسر کشور هستند و این موضوع بدره را به قطب گردشگری ایلام در فصل تابستان تبدیل کرده است.

روستای کلم با وجود باغ ها، شالیزارها، کوه های بلند، درختان بلوط و آب فراوان زیبایی حیرت انگیزی دارد. این روستا در 30کیلومتری شمال غربی شهرستان بدره و 120کیلومتری جنوب شرقی شهر ایلام سالانه پذیرای هزاران گردشگر از استان و نیز سراسر کشور است.

همچنین، وجود آب فراوان و آبشارهای متعدد در منطقه تاریخی و طبیعی دربند باعث حضور گردشگران زیادی در این منطقه در شهرستان بدره شده است. آبشارهای فراوان فرصتی را برای شنا کردن جوانان فراهم کرده اند. دربند با داشتن کوه های مرتفع، درختان بلوط، آب کبیرکوه، آبشار و منطقه تاریخی یکی از مناطق جذاب استان ایلام برای گردشگران در فصل تابستان است. دیدن این آثار و جاذبه های گردشگری به خصوص کوه های بلند در کنار سرسبزی و بکری چشم هر گردشگری را خیره می کند. منطقه دربند در 5 کیلومتری جهت بدره - دره شهر در کنار روستای گچ کوبان قرار گرفته است.

با وجود همه زیبایی های خدادادی در بدره، امکاناتی که مسافران و گردشگران بتوانند از آنها استفاده کنند و از گردش خود لذت ببرند، در این شهرستان به خصوص در روستای هدف گردشگری کلم وجود ندارد.

  • امکانات بسیار اندک

یکی از اهالی روستای کلم به خبرنگار بهترینهای وب می گوید: کلم بسیار زیباست و هر سال شاهد حضور گسترده گردشگران در آن هستیم. البته وجود مسائل زیرساختی در روستا باعث کم شدن تعداد گردشگران طی سال های اخیر شده است. علی خدارحمی می افزاید: مسافر و گردشگر رفاه و راحتی می خواهند و کلم با آن که روستای هدف گردشگری است، امکانات لازم را برای رفاه حال گردشگران ندارد. وی بیان می کند: گردشگران وقتی به این روستا می آیند، حتی جایی برای نشستن ندارند. امکانات روستا بسیار ضعیف است.

  • نبود اقامتگاه و رستوران سنتی

یکی دیگر از اهالی روستای کلم می گوید: کلم قطب تولید ماهی قزل آلا در استان ایلام است، اما محل مشخصی برای فروش ماهی ندارد. اینجا حتی یک اقامتگاه و رستوران سنتی پیدا نمی شود و این برای یک روستای هدف گردشگری عیب بزرگی به حساب می آید. احمد مروت ادامه می دهد: در این روستا باغ های فراوانی وجود دارد، ولی اکثر گردشگران دست خالی از روستا می روند چون جای مشخصی برای فروش محصولات باغی روستا وجود ندارد.

  • راه ارتباطی نامناسب

یکی از ساکنان منطقه دربند نیز به خبرنگار بهترینهای وب می گوید: در این منطقه 7 آبشار وجود دارد و جوانان از این آبشارها برای شنا استفاده کنند. مجتبی قربانی اظهار می کند: کم عمق بودن آب آبشارها باعث شده است فرصتی برای شنا کردن فراهم شود، اما اکثر خانواده ها نمی توانند به این منطقه سفر کنند چون جاده دسترسی به این تنگه بسیار خطرناک است. وی می افزاید: حتی رسیدن به خود آبشارها هم برای خانواده ها مسائل زیادی را به وجود می آورد و نیاز است مسئولان جهت دسترسی به این منطقه زیبا را هموار کنند. این مرد روستایی می گوید: دیگر جاذبه های شهرستان نیز مثل تنگه کافرین، به رغم داشتن زیبایی های فراوان و استقبال گردشگران، مسائل فراوانی در زمینه امکانات و راه دسترسی دارند.

  • توسعه بدره در گرو توجه به گردشگری

در این رابطه رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بدره به بهترینهای وب اظهار می کند: بدره در جنوب ایلام دارای 32 اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی است و از نظر گردشگری، رتبه خوبی در استان دارد. اما تایید می کنیم که مسائل زیادی در حوزه گردشگری و جذب گردشگر در این شهرستان وجود دارد که باید رفع شوند.

فردین کاظم زاده می گوید: در فصل تابستان گردشگران زیادی از مناطق گردشگری کلم، تنگه کافرین، دربند و... بازدید می کنند که باعث رونق گردشگری شهرستان می شود، اما اگر به تامین امکانات توجه نکنیم، این گردشگران را به مرور زمان از دست خواهیم داد. وی ادامه می دهد: از ابتدای امسال حدود 250 هزار نفر از جاذبه های شهرستان از جمله تنگه رازیانه، تنگه کافرین، عقبه سد سیمره و روستای هدف گردشگری کلم دیدن کرده اند و اگر امکانات لازم را فراهم کنیم، قطعا این آمار افزایش خواهد یافت و به توسعه گردشگری شهرستان کمک بزرگی خواهد شد.

  • رونق جاذبه های گردشگری

فرماندار بدره نیز در گفت وگو با بهترینهای وب از توسعه زیرساخت های گردشگری در این شهرستان خبر می دهد و می گوید: اعتبار لازم برای رونق گردشگری این شهرستان از محل اعتبارات ملی و عمرانی تامین شده است. یونس آزادی می افزاید: برای توسعه گردشگری شهرستان طرح هایی در دست اجراست. یکی از مهم ترین این طرح ها توسعه زیرساخت ها شامل ساماندهی راه های ارتباطی و دسترسی به آثار گردشگری شهرستان است. وی بیان می کند: در گذشته کارهای خوبی در حوزه بهسازی جهتهای دسترسی به آثار گردشگری شهرستان بدره انجام گرفته، اما به مرور زمان این جهتها تخریب شده اند.

این مسئول ادامه می دهد: در حال حاضر با 2 میلیارد تومان اعتبار، جهت دسترسی تنگه کافرین در دست بهسازی است. به گفته وی، تنگه کافرین یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان ایلام است که در سطح جهانی هم شناخته شده است و ضرورت دارد بیش از گذشته به ایجاد و تکمیل زیرساخت های رفاهی و معرفی این جاذبه توریستی توجه شود. فرماندار بدره تاکید می کند: گردشگری مهم ترین عامل توسعه شهرستان بدره است و همه باید به این نکته توجه داشته باشیم.

برخورداری شهرستان بدره از طبیعت بکر و چهارفصل، روستای هدف گردشگری، قلعه های تاریخی و باستانی، آبشارها و چشم اندازهای زیبای طبیعی و بقاع و اماکن متبرکه باعث شده است این شهرستان هر سال مقصد بسکمک از گردشگران باشد. در کنار زیبایی ها، نبود زیرساخت ها و امکانات در این شهرستان مسائل فراوانی را برای مردم و گردشگران به وجود آورده که نیاز است مسئولان برای رفع آنها همت کنند.

منبع: همشهری آنلاین

به "جای خالی امکانات گردشگری در بدره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای خالی امکانات گردشگری در بدره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید