در آستانه اختتامیه جشنواره فیلم ونیز؛ منتقدان کدام فیلم ها را پسندیدند؟

به گزارش بهترینهای وب، اختتامیه جشنواره فیلم ونیز امشب، هفدهم شهریورماه برگزار می گردد و برندگان شیر طلا معین خواهند شد. فیلم ها همگی به نمایش درآمده اند و سال جاری جشنواره فیلم ونیز شاهد یکی از پرستاره ترین دوره های خودش بوده است. منتقدان مثل هر سال در جشنواره جدول امتیاز به فیلم ها داشته اند که از پنج ستاره بوده است. پنج ستاره به معنای عالی، چهار ستاره بسیار خوب، سه ستاره خوب، دو ستاره متوسط، یک ستاره ضعیف و دایره سیاه بی ارزش است. نکته جالب اینجاست که در جدول منتقدان سال جاری فقط دو فیلم امتیاز کمتر از متوسط دریافت نموده اند و هیچ فیلمی بی ارزش ارزیابی نشده است.

در آستانه اختتامیه جشنواره فیلم ونیز؛ منتقدان کدام فیلم ها را پسندیدند؟

با امتیاز 4.45 از 5 فیلم روما آخرین ساخته آلفونسو کوارون بیشترین امتیاز را از منتقدان ونیز گرفته است و باید دید که آیا هیات داوران هم با آنها هم نظر هستند و شیر طلا نصیب آلفونسو کوارون می گردد یا نه. روما بازگشت آلفونسو کوارون به مکزیک، زادگاهش است. حس نوستالژیک نسبت به دهه 70 مکزیک در سرتاسر فیلم جاری است. روایت یک خانواده طبقه متوسط در مکزیکوسیتی در برهه حساسی از تاریخ مکزیک. فیلم سیاه و سفید است و خود کوارون آن را فیلمبرداری نموده.

رتبه دوم جدول منتقدان در اختیار فیلم برادران سیسترز ساخته ژاک اودیار، محبوب ترین فیلمساز فرانسوی معاصر است. این اولین بار است که این کارگردان محبوب جشنواره های کن و سزار در جشنواره ونیز در بخش مسابقه حضور پیدا نموده است. برادران سیسترز اقتباسی از رمان پاتریک دویت است که به فارسی هم ترجمه گردیده و هواداران زیادی دارد. جان سی.رایلی و یوآکین فونیکس نقش برادران سیسترز را بازی می نمایند. داستان در ایالت اورگون در قرن نوزدهم اتفاق می افتد. جایی که یک کاشف طلا تحت تعقیب دو برادر آدمکش قرار گرفته است. منتقدان می گویند که این وسترن جاه طلبانه توانسته در همه جنبه هایش بسیار پربار و غنی ظاهر گردد. فیلمی که لحظات شوخ طبعانه ای دارد ولی یک حماسه تراژیک است. در زیر لایه هایش فیلم به چیزهای عمیق تری از جمله تاثیر پدر روی پسران می پردازد. و اینکه چطور طمع و صنعتی شدن منجر به نابودی محیط زیست می گردد و با این حال هنوز هم امیدی به رستگاری هست. این اولین فیلم انگلیسی زبان از ژاک اودیار است که شانس حضورش را در فصل جوایز و در بخش های اصلی اسکار افزایش می دهد. امتیاز فیلم با فاصله از روما 3.82 از 5 است.

فیلم سوگلی (The Favourite) ساخته یورگوس لانتیموس درام تاریخی بیوگرافیکی است که سومین فیلم موردعلاقه منتقدان در جشنواره فیلم ونیز گردیده است. در اوایل قرن هجدهم در انگلستان ملکه آن سست عنصر و بی مایه تاج و تخت را تصاحب می نماید. در حقیقت دوست صمیمی اش لیدی ساراست که کشور را در پشت صحنه اداره می نماید. خدمتکار جدیدی به نام ابیگیل وارد کاخ می گردد که قدرت هوش و اراده اش او را برای لیدی سارا عزیز می نماید. این دومین فیلم لانتیموس یونانی بعد از کشتن گوزن مقدس است که با حضور ستاره های هالیوود مثل ریچل وایز و اما استون ساخته می گردد. لانتیموس عموما از قصه هایش استفاده می نماید تا مفاهیم اسطوره ای و روانشناختی را برای مخاطبانش روایت کند. فیلم امتیاز 3.74 را از منتقدان دریافت نموده است. منتقدان معتقدند که لانتیموس فیلم هوشمندانه ای ساخته است که در عین حال سرگرم نماینده هم هست. یک کمدی-تراژدی که مثلث قدرتمند و جذاب میان سه زن در دربار را به تصویر می کشد. سه بازیگر این مثلث یکی از دیگری بهتر هستند. یکی از آن فیلم های حالا کمیابی که قدرت و انرژی اش را از بازیگرانش می گیرد.

در رده چهارم فیلم الیویه آسایاس واقع شده است. فیلمساز فرانسوی که در سال های اخیر با فیلم های ابرهای سیلس ماریا و خریدار شخصی به شدت موردتوجه قرار گرفته است. زندگی های دوگانه (Double Lives) با امتیاز 3.63 از سمت منتقدان در رده چهارم جدول بهترین فیلم های جشنواره ونیز قرار گرفته است. گیوم کانه و ژولیت بینوش بازیگران اصلی فیلم آسایاس هستند. داستان فیلم در دنیا نشر پاریس رخ می دهد. یک ناشر و یک نویسنده در حالی که با بحران میانسالی دست و پنجه نرم می نمایند صنعت نشر و همسران شان را تغییر می دهند! آسایاس معمولا در فیلم هایش شوخ طبعی گزنده و جذابی دارد. در ابرهای سیلس ماریا بیشتر شاهد این مدل از فیلمنامه نویسی آسایاس بودیم. اما این بار فیلمنامه اش ریتمی دارد که بسیار بهتر از کارهای قبلی است. فیلم بسیار لطیف و سبکباری است که به شیوه ای روشنفکرانه روایت می گردد. کمدی که با ناامیدی همراه است.

و درنهایت رده پنجم جدول با امتیاز 3.39 در اختیار فیلم تصنیف بالاد اسکروگز یا حماسه بالاد اسکروگز (Ballad of Buster Scruggs The) ساخته برادران کوئن است. آنها روح تازه ای به ژانر وسترن دمیده اند و البته تعدد فیلم ها در ژانر وسترن در این دوره از جشنواره فیلم ونیز در نوع خودش جالب است. این کمدی-درام وسترن که بیش از دو ساعت است در حقیقت شش داستان مختلف را روایت می نماید که جایی یکدیگر را قطع می نمایند. محور اصلی همه آنها کاراکتری به نام باستر اسکروگز است. جیمز فرانکو و لیام نیسن از بازیگران اصلی این فیلم هستند. فیلم بازآفرینی آثار کنایه آمیز و زیبایی شناسی مرسوم برادران کوئن نیست. سبک وسترن به آنها فرصتی داده تا نوع تازه ای از نشاط را در فیلم شان به نمایش بگذارند.

با امتیاز بسیار کمی از فیلم برادران کوئن نخستین انسان ساخته دیمیان شزل واقع شده است که فرود نیل آرمسترانگ روی ماه را به تصویر کشیده است. احتمال زیادی می رود که جوایز میان این شش فیلم که بیشترین امتیاز را از منتقدان دریافت نموده اند، تقسیم گردد.

*عکس اصلی از فیلم برادران سیسترز ساخته ژاک اودیار است.

منبع: دیجیکالا مگ

به "در آستانه اختتامیه جشنواره فیلم ونیز؛ منتقدان کدام فیلم ها را پسندیدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در آستانه اختتامیه جشنواره فیلم ونیز؛ منتقدان کدام فیلم ها را پسندیدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید