در اختتامیه هفته گرافیک چه گذشت؟

به گزارش بهترینهای وب، مراسم اختتامیه هفته گرافیک ایران همزمان با آئین گشایش نمایشگاه خاطرات کاغذی که مروری بر مجموعه پوسترهای تئاتر دهه 50 شمسی و دهه 70 میلادی است، امروز آدینه، سیزدهم اردیبهشت با حضور چهره هایی چون رضا بابک، پرویز پورحسینی، سید احمد محیط طباطبایی، قباد شیوا، محمود بصیری، عزت الله زمانی فر، رضا بنفشه خواه و… در موزه گرافیک ایران برگزار گردید.

در اختتامیه هفته گرافیک چه گذشت؟

به گزارش بهترینهای وب، این مجموعه توسط پرویز پورحسینی (بازیگر سینما و تئاتر) و رضا بابک (بازیگر سینما و تئاتر) و با همکاری ابراهیم حقیقی (طراح گرافیک) و مجید بلوچ (طراح گرافیک) جمع آوری شده است.

نمایشگاه خاطرات کاغذی به مدت یک ماه در موزه گرافیک ایران برای علاقه مندان دایر است.

در ابتدای این برنامه قباد شیوا - طراح گرافیک- با بیان این که نمی داند باید درباره چه صحبت کند، گفت: تا آنجایی که به من گفته اند باید درباره گرافیک لهستان صحبت کنم. گرافیک جزو هنرهای اصلی لهستان است. جهان به وسیله لهستان وارد گرافیک شد. دانشجو که بودیم هر سال جشنواره گرافیک در لهستان برگزار می شد. ما همواره دوست داشتیم به آن جشنواره ها برویم. لهستان گهواره پوستر تئاتر است. سنت آن ها کار گرافیک است، همان طور که ما مینیاتور را داریم.

او ادامه داد: بعد از مدتی اثری را به جشنواره فرستادم و به یکی از جشنواره ها دعوت شدم. کارم را در آن نمایشگاه دیدم و خیلی شادمان شدم و جایزه گرفتم. آقای مثقالی هم جایزه گرفت که جایزه او را به دستش رساندم. اگر لهستان نبود گرافیک فرهنگی نداشتیم و الآن فقط تجاری بود. گرافیکی که نگاه هنری دارد از لهستان آغاز شده است.

این هنرمند در ادامه گفت که یک مجموعه اصل کارهایش را به موزه اهدا خواهد نمود.

او افزود: به شخصه شادمانم که قبل از ترک کردن جهان ریشه هایی از گرافیک به وجود آمده و مردم به ارزش های هنری توجه می نمایند. امیدوارم توجه در نسل های آینده بیشتر گردد. به شخصه برای شناساندن گرافیک ایرانی به جهان کوشش نموده ام.

همچنین پورحسینی بیان نمود: آقای ابراهیم حقیقی به من پیغام داد که می خواهیم به خانه تو بیاییم و پوسترهایت را بدزدیم.

او همچنین گفت: تعدادی از پوسترهای نمایش های ایرانی را ندارند. زمانی که ما تئاتر کار می کردیم فیلم گرفته نمی شد و تنها عکس و پوستر از آن ها گرفته می شد. این پوسترها را یکی یکی از فستیوال های مختلف جمع نموده ام. من هنوز پوسترها را اهدا ننموده ام. تنها ایرانی ها را داده ام و خارجی ها پوسترهای نفیسی هستند خودشان برای خودشان می گویند من اهدا نموده ام فقط دادم نمایش دهند چهار روز دیگر می میرم و معلوم نیست دست کی می افتند.

او ادامه داد: خارجی ها از سالن های تئاتر و سینماهایشان به خوبی مراقبت می نمایند ولی مهمترین سینماهای ما الآن انبار داروخانه هستند. من هم می دانستم چیزی از تئاتر ما نمی ماند پوسترها را جمع کردم.

محسن سلیمانی عضو هیأت مدیره انجمن گرافیک نیز بیان کرد: من هم آمادگی صحبت نداشتم. هفته ای که گذشت واقعاً هفته گرافیک بود و رویدادهای مهمی رخ داد. زحمت زیادی برای آن کشیده شد. در این رویداد حمایت های زیادی شد و نشست های زیادی صورت گرفت.

او در ادامه از حامیان رویدادهای هفته گرافیک تشکر کرد.

سلیمانی همچنین بیان نمود: آقای پورحسینی! بهترین جا برای نگهداری پوسترهای شما موزه گرافیک است. باز هم تصمیم با شماست که کارها به اسم شما در موزه نگه داری گردد.

پورحسینی هم گفت که، باید به او قول دهند آثار را در خانه هنرمندان نیز نمایش دهند سپس به موزه بیاورند.

در خاتمه زهرا پاشایی - گرافیست - از افرادی که در هفته گرافیک به آن ها یاری نموده بودند، تشکر کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در اختتامیه هفته گرافیک چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در اختتامیه هفته گرافیک چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید