دیپلمات شب های قدر انقلاب

به گزارش بهترینهای وب، کار کردن در 40 سال پیش یعنی دهه اول انقلاب به هیچ عنوان قابل مقایسه با شرایط فعلی نبود. در واقع اگر بخواهیم با استعاره ای مناسب درباره موقعیت دیپلمات هایی چون دکتر اردبیلی در ابتدای انقلاب صحبت کنیم باید بگوییم آنها در شب های قدر انقلاب خدمت خود را شروع کردند و به بهترین شکل اهداف دیپلماسی کشور را پیش بردند.

دیپلمات شب های قدر انقلاب

به گزارش بهترینهای وب، حمیدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه، در یادداشتی در روزنامه شهروند نوشت: درگذشت دکتر کاظم پور اردبیلی خیلی دردآور و شوکه کننده بود، چون ایشان تا ساعات آخر زندگی بسیار پرانرژی و با طراوت همیشگی فعالیت می کرد. این سوگ و جدایی برای آنانی که طی 40سال گذشته در چالش های وزارت امور خارجه از ابتدای انقلاب حضور داشتند و جناب دکتر کاظم پور را می شناختند، بسیار دردناک بود.

متأسفانه وزارت امور خارجه و بالاتر از آن دولت ایران در ایام اخیر دو چهره بسیار مهم و تأثیرگذار خود را از دست داد. یکی از این چهره ها مرحوم حسین شیخ الاسلام بود که به تمام معنا یک پسر نابِ خالصِ عاشق انقلاب و مملکت بود. دومی دکتر کاظم پور بود. از قضا، این دو دیپلمات از ابتدای تشکیل وزارت امور خارجه پس از انقلاب در کنار یکدیگر مشغول خدمت به کشور بودند و همچنین هر دو در انجمن اسلامی دانشجویان خارج از کشور حضور داشتند. از این منظر آنها از پدران بنیان گذار ساختار دیپلماسی انقلاب ایران بودند و برای توضیح موقعیت آنها در ساختار وزارت امور خارجه باید به ابتدای انقلاب بازگردیم و وضع آن زمان کشور و شرایط جهان و پیرامون را در نظر بگیریم؛ پس از آن می توان درباره این افراد و خدمات شان صحبت کرد.

چهل سال پیش، انقلاب اسلامی به تمام معنا در دوران غربت خود قرار داشت. باید کشوری را تصور کنید که نیروی نظامی اش در توان حداقلی قرار گرفته است و اشغال شده و از سوی دیگر حتی سیلوهای گندمش هم خالی است. شرق و غرب (شوروی و آمریکا) در خدمت دشمن متجاوز بودند. کار کردن در 40 سال پیش یعنی دهه اول انقلاب به هیچ عنوان قابل مقایسه با شرایط فعلی نبود. در واقع اگر بخواهیم با استعاره ای مناسب درباره موقعیت دیپلمات هایی چون دکتر اردبیلی در ابتدای انقلاب صحبت کنیم باید بگوییم آنها در شب های قدر انقلاب خدمت خود را شروع کردند و به بهترین شکل اهداف دیپلماسی کشور را پیش بردند. اگر امروز جمهوری اسلامی در دیپلماسی دستاوردهای بسکمک دارد، مدیون تلاش و فداکاری نیروهای نسل اول وزارت امور خارجه است که مرحوم کاظم پور اردبیلی یکی از مهم ترین نمادهای آن بود. اگر ما در سوریه و یمن و به طور کل در منطقه به عنوان کشوری قدرتمند و تأثیرگذار مطرح هستیم، به دلیل تلاش بی بدیل کسانی چون مرحوم شیخ الاسلام و مرحوم اردبیلی است. دکتر کاظم پور اردبیلی از ابتدا در خدمت انقلاب و وزارت امور خارجه بودند، در زمانه ای که شرایط بسیار دشواری داشتیم. خود ایشان هم از آسیب دیدگان حوادث ابتدای انقلاب بودند و در بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیرماه سال 1360 مجروح شدند. تا امروز بسکمک در وزارت امور خارجه از این موضوع بی اطلاع هستند. ایشان به هیچ وجه علاقه نداشت از چنین حوادثی برای خود پرستیژ درست کند.

دکتر اردبیلی در وزارت امور خارجه از ابتدای امر چه در حوزه معاونت اقتصادی و چه در حوزه بین الملل نقش ایفا کردند. باید این مسأله را در نظر بگیریم که چارت وزارت امور خارجه در ابتدای انقلاب با شرایط فعلی متفاوت بود. یک معاونت اقتصادی بین الملل داشتیم که آقای کاظم پور مسئولیت آن را بر عهده داشتند و یک معاونت سیاسی که آقای شیخ الاسلام معاون آن بودند.

در واقع، در ابتدای انقلاب در وزارت امور خارجه چهار یا پنج پایه مهم داشتیم که دو پایه آن با مسئولیت این دو عزیز بود که اکنون متأسفانه در میان ما حضور ندارند. دکتر کاظم پور با توجه به دانش بالا و شناختی که از روابط بین الملل و اقتصاد داشت در آن شرایط در خدمت انقلاب قرار گرفت. ایشان به دلیل توانمندی هایشان مدت ها سرپرستی وزارت بازرگانی را هم بر عهده داشتند. در واقع باید مشخصا بگویم که دکتر اردبیلی دیپلماتی چندوجهی و جامع الاطراف بودند. هر چند با آموزش های بسیار خوبی که در سالیان گذشته در وزارت امور خارجه اجرا شده، امروز دیپلمات های خوبی پرورش داده ایم اما دیپلماتی جامع الاطراف مانند کاظم پور اردبیلی همچنان کمیاب است و به تعداد انگشتان دست در ساختار دیپلماسی کشور وجود دارد. کاظم پور اردبیلی دیپلماتی بود که دانش خوبی در روابط بین الملل داشت، اقتصاد را می دانست و شَم سیاسی بالایی نیز داشت. چنین شخصیت دیپلماتی بود که در شرایط سخت جنگی در دهه اول انقلاب می توانست به بهترین شکل به دستگاه دیپلماسی ایران کمک کند.

کاظم پور اردبیلی در زمان جنگ یک پایش در چین بود و یک پایش در مسکو تا بتواند از شرایط سخت جهان به نفع جمهوری اسلامی استفاده کند. زمانی که چین به دلیل بی طرفی نمی توانست به ایران کمک کند، کاظم پور اردبیلی نقش ارزنده ای در تأمین برخی از اقلام ایران ایفا کرد. مورد دیگری که می توان از چندوجهی بودن ایشان گفت فعالیت به عنوان هماهنگ کننده اقتصادی بود.

در ابتدای انقلاب به دلیل هماهنگی بین وزارتخانه های مختلف در بخش اقتصاد یک ستاد هماهنگی تشکیل داده بودیم که جناب اردبیلی مسئول آن بود. دکتر کاظم پور به نحو احسن آن ستاد را اداره و تلاش کرد هماهنگی های خوبی ایجاد کند. در سمت نمایندگی ایران در سازمان اوپک هم ایشان خدمات بسکمک داشت. ویژگی دیگر دکتر کاظم پور شجاعت و تیزهوشی او بود که در جایگاه دیپلمات بسیار تأثیرگذار بود. در هر مکان و زمانی که فکر می کرد حرف هایش در جهت منافع ملی است، بدون پرده پوشی آن را بیان می کرد و از سوی دیگر در مذاکرات سیاسی سرش کلاه نمی رفت. شاید نقل خاطره ای از دکتر کاظم پور به روشنی بتواند این ویژگی ها را نشان دهد. ایشان در زمان جنگ در یکی از جلساتی که با کشوری بی طرف داشت، با این واکنش از سوی طرف مقابل روبرو شد که ما نه به ایران اسلحه می دهیم، نه عراق. دکتر اردبیلی پوشه ای روی میز می گذارد و می گوید که این مدارک ارسال سلاح شما به عراق است؛ پوشه ای که خالی بود و با این ابتکار که نشان دهنده شجاعت و تیزهوشی توأمان اردبیلی بود، طرف مقابل تحت فشار قرار گرفت. در نهایت باید یاد و خاطره چنین دیپلمات برجسته ای را گرامی بداریم و تلاش کنیم راه چنین دیپلمات های برجسته ای در وزارت امور خارجه ادامه پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دیپلمات شب های قدر انقلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات شب های قدر انقلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید