زبان بدن چیست؟

به گزارش بهترینهای وب، آیا تا به امروز هنگام صحبت با اطرافیان خود به حرکات دست ها یا بدن آن ها توجه نموده اید؟ به طور کلی، زبان بدن افراد گویای احساسات و تفکرات ذهنیشان است. در این مقاله، تعریف کاملی از زبان بدن ارائه داده و چند تکنیک و ترفند ساده به منظور خواندن زبان بدن طرف مقابل را مورد آنالیز قرار می دهیم.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن چیست؟

به طور کلی، زبان بدن به مجموعه ای از رفتارهای غیرکلامی اشاره دارد که به صورت فیزیکی انجام می شوند. در واقع، زبان بدن ابزاری برای برقراری ارتباط و انتقال پیغام به سایرین بدون صحبت کردن و ردوبدل کردن کلامی است. به همین دلیل، یادگیری تکنیک های زبان بدن به منظور مطلعی از روش های برقراری ارتباط غیرکلامی با سایرین حائز اهمیت به نظر می رسد. همچنین تسلط بر تکنیک های مختلف زبان بدن به افراد یاری می نماید تا از احساسات و تفکرات ذهنی طرف مقابل خود به خوبی مطلع شوند. بنابراین با دقت در حرکات مربوط به زبان بدن هر یک از افراد می توان به احساسات واقعی آن ها پی برد. در ادامه 27 تکنیک کاربردی برای خواندن زبان بدن را مورد آنالیز قرار می دهیم.

تکنیک های کاربردی برای خواندن زبان بدن

1. بالا انداختن شانه ها

به طور کلی، بالا انداختن شانه ها به این معنی است که طرف مقابل اطلاعی از اتفاقات یا موضوع جاری ندارد. همچنین چنین حرکتی می تواند به این مورد اشاره کند که طرف مقابل متوجه منظور شما نشده است. به علاوه، این حرکت از سه بخش اصلی تشکیل می گردد که در آن طرف مقابل دست های خود را کاملاً باز نموده، شانه ها را به سمت بالا کشیده و ابروهای خود را بالا نگه می دارد.

2. باز کردن دست ها

به طور کلی، باز کردن دست ها در هنگام مصاحبه با افراد و بالا نگاه داشتن کف دست به سمت طرف مقابل نشانگر صداقت آن ها در بیان جملات است. برای مثال، در دادگاه نیز افراد به هنگام یاد کردن قسم برای بیان حقیقت از چنین شیوه ای استفاده می نمایند. به عبارت دیگر، یک دست خود را روی کتاب مقدس قرار داده، دست دیگر را بلند نموده و کف دست خود را به سمت طرف مقابل نگه می دارند. در واقع، نگه داشتن کف دست به صورت باز همیشه به معنی حقیقت، صداقت، وفاداری و تسلیم است.

3. چین وچروک اطراف چشم در هنگام خندیدن

جمع شدن بیش ازحد اطراف چشم در هنگام خندیدن بدین معنی است که فرد مقابل لبخندی واقعی و از ته دل بر لب دارد! همچنین برعکس این موضوع نیز صادق است به طوری که برای تشخیص لبخندهای مصنوعی می توانید به میزان جمع شدن اطراف چشم فرد دقت کنید، چرا که افراد در هنگام بروز احساساتی مصنوعی نمی توانند عضلات صورت خود را منقبض نمایند.

4. نگه داشتن دست ها روی پهلو

این حالت به منزله آمادگی فرد برای شنیدن سخنان شما و همچنین بیانگر تحت کنترل بودن اوضاع از جانب ایشان است. به علاوه نگاه داشتن دست ها روی پهلو در بعضی موارد می تواند نشان دهنده عصبانیت فرد و سیگنالی به منظور آمادگی وی برای پرخاشگری باشد.

5. ابروهای بالا رفته

به طور معمول، بالا رفتن ابروهای فرد اغلب به معنی ناراحتی او هستند. در واقع، همان طور که لبخندهای واقعی موجب ایجاد چین وچروک در اطراف چشم ها می شوند، احساساتی همچون نگرانی، تعجب یا ترس نیز موجب می شوند تا افراد ابروهای خود را به سمت بالا بکشند.

6. قطع کردن تماس چشمی، چرخاندن سر و لبخندهای عصبی

مجموعه حرکات مذکور از زبان بدن نشانگر خجالت افراد هستند. به عبارت دیگر، حالت هایی مانند چرخاندن سر، لبخندهای کنترل شده و عدم برقراری تماس چشمی همگی نشان دهنده خجالت کشیدن فرد است. به علاوه، در چنین شرایطی افراد معمولاً به زمین نگاه نموده و از نگاه کردن مستقیم در چشمان طرف مقابل خودداری می نمایند.

البته توجه داشته باشید که بعضی افراد در هنگام ناراحتی یا کوشش برای مخفی کردن چیزی نیز به پایین نگاه می نمایند. به طور کلی، عدم تمایل برای برقراری تماس چشمی و خیره شدن به زمین نشانگر وجود احساسات ناخوشایند در افراد است.

7. استفاده از انگشت اشاره با دستان بسته

اشاره به مکان یا فردی با دستان بسته به معنای تسلط طرف مقابل بر آن هاست. بنابراین اگر فردی دست خود را بسته و با انگشت اشاره خود به جایی یا افرادی اشاره کند، نشان دهنده این موضوع است که سعی دارد تا بر آن ها تسلط پیدا کند. به عبارت دیگر، افراد معمولاً سعی می نمایند تا با انگشت اشاره خود دیگران را به تسلیم و پذیرش سخنان خود وادار نمایند.

8. دست دادن

به طور کلی، نحوه دست دادن افراد به عنوان بخشی مهم از زبان بدن تفاسیر مختلفی داشته و نشانگر دیدگاه و احساسات آن هاست. برای مثال، چنانچه فردی ضمن حفظ آرامش از موضعی بالا با طرف مقابل خود دست می دهد، نشان دهنده تسلط او بر سایرین است. همچنین می توان گفت که افراد مسلط معمولاً به صورت محکم و قاطع دست می دهند به طوری که دست آن ها بالاتر بوده و کف دست به سمت پایین و روبروی دست طرف مقابل قرار گیرد. در واقع، این امر نشان دهنده کوشش فرد برای کنترل اوضاع و به دست دریافت قدرت است.

9. تکرار کردن حرکات بدن طرف مقابل

به طور معمول، تکرار عینی حرکات بدن طرف مقابل نشان دهنده این موضوع است که به احتمال زیاد مکالمه و ارتباط مابین دو نفر به خوبی پیش می رود. به عبارت دیگر، هنگامی که دو نفر ارتباط خوبی با یکدیگر برقرار می نمایند، معمولاً حرکات بدنی خود مانند حرکت پاها، دست ها و … را مشابه یکدیگر انجام می دهند. از همین روی می توان گفت که تکرار عینی حرکات بدنی طرف مقابل به معنای ایجاد حسی مثبت و ارتباطی مؤثر مابین دو طرف است.

10. زُل زدن در چشمان طرف مقابل

یکی دیگر از حرکات مرتبط با زبان بدن، زُل زدن در چشمان طرف مقابل به مدت طولانی است. به طور کلی، چنین حرکتی بیانگر این موضوع است که احتمالاً طرف مقابل قصد دروغ گفتن به شما را دارد! معمولاً افراد از برقراری ارتباط چشمی به مدت طولانی اجتناب می نمایند. با این حال افراد دروغ گو در چشم های طرف مقابل زل می زنند تا بتوانند تأثیر حرف های غیرحقیقی خود را در چشم های او ببینند!

11. ارتباط چشمی

به طور کلی، ارتباط چشمی می تواند نشانگر شدت علاقه یا تنفر افراد از یکدیگر باشد! به عبارت بهتر، برقراری ارتباط چشمی با سایرین موجب برانگیختن احساسات مثبت یا منفی در افراد خواهد شد. به علاوه، همان طور که اشاره شد، تفسیر احساسات بین دو طرف نیز به نوع ارتباطات و شرایطی که افراد درگیر آن هستند، بستگی دارد.

برای مثال، خیره شدن در چشم های یک فرد غریبه به منزله تهدیدی برای او بوده و احساس ترس را در او بر می انگیزد. همچنین برقراری ارتباط چشمی با دوستان نزدیک منجر به ایجاد حس مثبت در طرف مقابل شده و او را به لبخندی دعوت می نماید.

12. پلک زدن

به طور معمول، پلک زدن امری طبیعی به شمار می رود. با این حال، پلک زدن به میزان بیشتر یا کمتر از حد معمول نشان دهنده حالات درونی افراد است. برای مثال، پلک زدن بیش ازحد بیانگر اضطراب، استرس و تنش درونی فرد خواهد بود. همچنین پلک زدن به میزانی کمتر از حد معمول نیز نشانگر کوشش فرد برای تمرکز روی موضوعی خاص است.

13. فریاد زدن به همراه نشان دادن احساس هیجان

این حرکت از مجموعه حرکات مرتبط با زبان بدن نشانگر قدرت و حس پیروزی ناشی از دست یابی به هدف است. در حقیقت، حرکات بدن و نشان دادن احساس هیجان بیانگر احساسات درونی و خوشحالی فرد خواهد بود. همچنین تکیه دادن به پشت و حفظ آرامش، احساس قدرت و کنترل بیشتر بر اوضاع را نشان می دهد. به علاوه، تحقیقات بیانگر آن است که که افراد نابینا نیز در هنگام پیروزی در مسابقات یا دست یابی به اهداف مد نظر دستان خود را به حالت V بالا نگه داشته و خوشحالی می نمایند.

14. مجموعه حرکات بدنی مرتبط با برقراری ارتباطات مثبت

مجموعه ای از چند حرکت بدنی در ترکیب با یکدیگر نشان دهنده ایجاد حس مثبت در طرف مقابل هستند. در واقع، با تفسیر این مجموعه حرکات مرتبط با زبان بدن می توان گفت که طرفین جذب یکدیگر شده و حسی مثبت به هم دارند. در واقع، استفاده از چنین حرکاتی موجب می گردد تا فردی جذاب به نظر برسید. به طور معمول، در چنین شرایطی فرد پس از برقراری تماس چشمی، کمی به پایین نگاه می نماید. سپس موهای خود را پشت گوش داده و یا آن ها را مرتب می نماید. در ادامه، می توان دید که او چانه خود را با انگشتانش لمس نموده و به طرف مقابل نگاه می نماید.

15. کج کردن سر، لبخندی کوتاه و قرار دادن دست روی پهلو

به طور معمول، افراد با کج کردن سر، لبخندی کوتاه و قرار دادن دست روی پهلوی خود غرور و رجحان شان را نشان می دهند. به عبارت دیگر، چنانچه مجموعه حالات مذکور از زبان بدن را در فردی مشاهده کردید، می توان گفت که طرف مقابل نسبت به صندلی، دانش، مهارت یا مواردی از این دست احساس غرور دارد. همچنین او سعی دارد تا به این روش رجحان خود را به شما نشان دهد.

16. جمع کردن پاها در حالت نشسته

به طور کلی، انداختن پاها روی هم در حالتی نشسته بیانگر مخالفت و مقاومت طرف مقابل در رابطه با موضوع مطرح شده است. همچنین می توان این حرکت از مجموعه حرکات زبان بدن را به عنوان سیگنالی به منزله منفی بودن نتیجه بحث یا مذاکره دانست. در واقع، قرار دریافت پاها روی هم بدین معنی است که فرد از نظر روحی، عاطفی و جسمی تمایلی به پذیرش سخنان سایرین نداشته و به نوعی مذاکره را منتفی می داند.

17. فَک بسته، گردنی سفت و ابروهای گره خورده

به طور کلی، تمامی این حرکات مربوط به بخش عاطفی مغز بوده و نشانگر استرس و اضطراب فرد هستند. همچنین تمام احساسات، واکنش ها در برابر تهدیدهای احتمالی و کوشش انسان برای بقا به این بخش از مغز انسان مرتبط اند.

برای مثال، هنگامی که به اتوبوس مورد نظر خود نمی رسیم، دچار استرس شده، فَکمان منقبض شده و گردن خود را لمس می کنیم. در واقع، با این حرکات می توان احساس ناراحتی و نارضایتی از شرایط پیش آمده را در افراد تشخیص داد.

18. قرار دادن دست ها در پشت

به طور کلی، قرار دادن دست ها در پشت و قفل کردن آن ها به یکدیگر نشانگر بی حوصلگی، اضطراب و حتی عصبانیت فرد است. بنابراین اگر در هنگام صحبت با فردی احساس کردید که او دست هایش را به پشت برده و در هم قفل می نماید، می توان گفت که طرف مقابل از بحث پیش آمده رضایت چندانی نداشته و تمایل دارد تا هر چه زودتر بحث را انتها دهد.

19. لمس مکرر دست ها و صورت

چنانچه فردی را می بینید که به صورت مداوم دست ها یا صورت خود را لمس می نماید، می توان گفت که او دچار نگرانی، استرس و اضطرابی شدید بوده و به دنبال این است که خودش را با این حرکت آرام کند.

20. خندیدن به همراه طرف مقابل

خندیدن به همراه طرف مقابل یک حرکت از زبان بدن بوده که نشانگر علاقه افراد به یکدیگر است؛ بنابراین اگر فردی به مطالب طنزتان پاسخی مثبت داده و به آن ها می خندد، به احتمال زیاد به شما علاقه مند است. همچنین به گفته روانشناسان، طنز و استقبال مثبت از آن نقش اساسی در رشد روابط بین انسان ها دارد. به عبارت دیگر، استفاده از مطالب طنز به عنوان روشی برای نشان دادن میل افراد برای برقراری روابط مختلف از جمله روابط عاشقانه یا محبت آمیز بین یکدیگر است.

21. حالت بدنی کاریزماتیک با دستان گگردده

این حالت از مجموعه حرکات مرتبط با زبان بدن نشان دهنده توانایی رهبری فرد است. به طور کلی، افرادی که دانش تخصصی رهبری داشته یا افرادی که به صورت بومی رهبری گروهی را بر عهده دارند، از مجموعه ای یکسان از حرکات بدنی استفاده می نمایند.

در واقع، این حرکات بدنی به منظور نمایش رهبری افراد برای سایرین است. همچنین بعضی افراد می توانند با انجام این حرکات بدنی دیگران را متقاعد به پیروی از خود نمایند. مجموعه حرکات بدن در حالت رهبری دیگران شامل ایستادن به حالتی محکم، قدم زدن به صورت هدفمند، حرکت دادن کف دست ها در بالای سر، باز کردن دست ها و آغوش خود به سمت مردم خواهد بود.

22. پوشاندن دهان با دست ها

این حالت از مجموعه حرکات مرتبط با زبان بدن به منظور کوشش افراد برای کنترل واکنش های احساسی به کار گرفته می گردد. در واقع، هنگامی که فردی دهان خود را با دستانش می پوشاند می توان گفت که او میخواهد تا لبخند یا خنده خود را کنترل نموده و تسلط بیشتری بر روی احساساتش داشته باشد.

23. تکان دادن پاها

همان طور که می دانید، پاهای هر انسانی بخشی مهم از بدن او به شمار می فرایند. بنابراین لرزش پاها سیگنالی قوی از استرس و ناآرامی درونی اوست. به عبارت دیگر، می توان گفت که تکان دادن پاها به صورت مداوم نشان دهنده اضطراب فرد است. به علاوه، لرزش پاها می توانند نشانگر عصبانیت و خشم طرف مقابل نیز باشد.

24. گریه کردن

به طور کلی، گریه کردن در بیشتر فرهنگ ها نشانگر شدت احساسات خواه مثبت و خواه منفی است. به عبارت دیگر، بعضی مواقع افراد در اثر فشار و شدت احساسات منفی گریه می نمایند. همچنین در بعضی موارد شدت احساسات مثبت آن ها به قدری است که منجر به گریه افراد شده و اشک شوقشان را نشان می دهند. البته توجه داشته باشید که بعضی افراد از این حرکات زبان بدن به منظور فریب دادن دیگران استفاده می نمایند که در اصطلاح عامیانه نیز چنین حرکتی تحت عنوان اشک تمساح شناخته می گردد.

25. لبخند ملایم و برقراری ارتباط چشمی

این حرکات به معنی کوشش و تمایل فرد برای برانگیختن احساسات طرف مقابل و همچنین جلب نظر اوست. به علاوه، تحقیقات حاکی از آن است که لبخند آرام به همراه کوشش برای حفظ تماس چشمی در هنگامی به کار گرفته می شوند که افراد، تمایلی برای برقراری ارتباط با فرد مورد نظر دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه احتیاج است تا نسبت به تکنیک زبان بدن زنان عاشق مطلعی داشته باشید.

26. جمع کردن گوشه های ابتدایی ابروها به سمت داخل یا بیرون

در این مورد از مجموعه حرکات زبان بدن، افراد سعی می نمایند تا خود را بیشتر از میزان واقعی ناراحت یا متأثر نشان دهند. به عبارت دیگر، مشاهده نکردن چنین حالتی در چهره افراد بیانگر این موضوع است که طرف مقابل کمتر از چیزی که نشان می دهد، ناراحت است!

بنابراین اگر در اطرافیان خود فردی را مشاهده کنید که به صورت کلامی میزان غم و اندوه خود را بسیار ابراز می نماید، در حالیکه حالت چهره او مطابق الگوی فوق الذکر بوده و گوشه های داخلی ابروهایش به سمت بالا یا پایین حرکت نمی نمایند، می توان گفت که او در میزان احساسات خود مبالغه می نماید!

27. متقارن بودن حالات چهره

به طور معمول در بسیاری از موارد، نمود احساسات بر چهره افراد به صورت دوطرفه است. به عبارت بهتر، احساسات افراد در دو طرف چهره آن ها به صورت متقارن دیده می گردد. برای مثال، اگر فردی لبخندی واقعی بر لب داشته باشد، می توان این لبخند را به صورت کاملاً متقارن در چهره او مشاهده کرد، اما در غیر این صورت می توان به راحتی احساسات ساختگی و مصنوعی بودن آن ها را در چهره افراد تشخیص داد.

جمع بندی

در این مقاله ابتدا تعریفی از زبان بدن ارائه دادیم و کاربرد آن به منظور تشخیص احساسات و تفکرات واقعی افراد را تجزیه و تحلیل کردیم. در ادامه چند تکنیک و ترفند کاربردی برای خواندن زبان بدن افراد ارائه نموده و هر یک را در قالب تصاویر کاربردی شرح دادیم. با استفاده از هر یک از تکنیک های مطرح شده در این مقاله می توانید بدون صحبت کردن با طرف مقابل، ارتباطی با او برقرار نموده و همچنین نسبت به احساسات واقعی وی مطلع شوید. گاهی اشتباه در اجرای زبان بدن می تواند برداشت های ناصحیحی را از شما به همراه داشته باشد. به منظور جلوگیری از چنین پیشامدی، پیشنهاد می کنیم با مطلب 20 مورد از رایج ترین اشتباهات زبان بدن آشنا شوید. حال اگر تجربه ای مشابه داشته اید یا توانسته اید تا از روی زبان بدن به احساسات واقعی اطرافیان خود پی ببرید، نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

منبع: مجله انگیزه

به "زبان بدن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زبان بدن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید