زلزله کرمانشاه ساخت وسازهای کشور را در معرض آزمایش قرار داد

رئیس سازمان نظام مهندسی استان مرکزی زلزله کرمانشاه را نخستین زلزله مهندسی در کشور دانست و گفت: زلزله ها آزمایشگاهی برای شناسایی نقاط قوت و ضعف بشر در رویارویی با این پدیده طبیعی هستند.

زلزله کرمانشاه ساخت وسازهای کشور را در معرض آزمایش قرار داد

به گزارش خبرنگاران، مجید ثاقبی در همایش درس هایی از زلزله کرمانشاه به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی و در دانشگاه صنعتی اراک، با اشاره به زلزله 7.3 ریشتری که در آبان ماه سال گذشته در استان کرمانشاه به وقوع پیوست، اضافه کرد: متأسفانه این حادثه خسارت های زیادی را به بار آورد و 621 نفر کشته و در حدود 10 هزار نفر مجروح بر جا گذاشت و تعداد بیش از 70 هزار نفر نیز سرپناه خود را از دست دادند.

ثاقبی زلزله ها را آزمایشگاهی برای شناسایی نقاط قوت و ضعف بشر در رویارویی با این پدیده طبیعی دانست و گفت: اگرچه زلزله ها خسارت ها و هزینه های زیادی را به لحاظ انسانی و مالی به بار می آوردند، اما عاقلانه ترین کار پس از وقوع این حادثه تحلیل و آنالیز آن و پیدا کردن راه های همزیستی با این رخداد طبیعی است.

وی با بیان این که زلزله اخیر در استان کرمانشاه با دیگر زلزله های به وقوع پیوسته در کشور از جهاتی متفاوت است، توضیح داد: از آنجایی که زلزله های گذشته معمولاً در مناطق روستایی و نواحی کوچک به وقوع پیوسته اند و ساختمان های تخریب شده طبق اصول مهندسی ساخته نشده بودند، نمی توانند معیار خوبی برای شناسایی نقاط ضعف و قوت ما و طرح های اجرایی توسط سازمان نظام مهندسی باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی ادامه داد: به عقیده بسیاری زلزله کرمانشاه، نخستین زلزله مهندسی در کشور ما بوده است و بسیاری از ساختمان هایی که براساس استانداردهای مهندسی و اصول نظام مهندسی ساخته شده بودند، در معرض آزمایشی جدی قرار دریافتد، از همین رو درس دریافت و استفاده از تجربیات زلزله کرمانشاه بیش از پیش دارای اهمیت است.

ثاقبی با مقایسه آمار تلفات انسانی زلزله بم و کرمانشاه گفت: اگرچه زلزله بم با شدت 6.6 ریشتر زمین را به لرزه درآورد، اما جان بیش از 26 هزار نفر را گرفت و درمقایسه با تعداد 621 کشته در زلزله اخیر کرمانشاه تلفات زیادی را برجای گذاشت. این کاهش آمار تلفات نشان دهنده تغییرات خوبی است که در زمینه فنی و اصول ساخت و ساز اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: در پس هر خطای فنی یک سوءمدیریت نهفته است و در پس هر سوءمدیریت نیز یک خطای سیاست گذاری وجود دارد و بر این اساس هدف اصلی ما از برپایی این همایش آنالیز و تحلیل مسائل فنی و خطاهای اتفاق افتاده در این زمینه است.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان مرکزی اظهار امیدواری کرد که تا در همایشی بتوان به آنالیز مسائل مدیریتی وسیاست گذاری به دور از حاشیه های معمول در این زمینه پرداخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زلزله کرمانشاه ساخت وسازهای کشور را در معرض آزمایش قرار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله کرمانشاه ساخت وسازهای کشور را در معرض آزمایش قرار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید