سن طلایی برای ارتودنسی دندان کودک

به گزارش بهترینهای وب، برای اغلب افراد والدین در زمان ارتودنسی بچه ها این سوال به وجود می آید که چه زمانی برای ارتودنسی دندان کودک مناسب است؟ به دلیل اینکه زمان ارتودنسی کودک بسیار حائز اهمیت می باشد.

سن طلایی برای ارتودنسی دندان کودک

به گزارش بهترینهای وب به نقل از نمناک، همه سوال هایی که از یک ارتودنتیست پرسیده می گردد، اکثرا حول دو محور اصلی می چرخد:

- چه سنی در بچه ها برای ارتودنسی مناسب است؟

- چه سنی می توانند ارتودنسی نمایند؟

همه چیز در ارتودنسی مانند هر موضوع دیگری بستگی به عوامل مختلف دارد. بعضی از بچه ها نسبت به بعضی دیگر زودتر به ارتودنسی احتیاج پیدا می نمایند. بعضی از آن ها نیز بسیار خوش شانس هستند که هرگز به این کار احتیاج پیدا نمی نمایند. ژنتیک و مراقبت از بهداشت و سلامت دهانی می تواند نقش مهمی را در این مورد ایفا نماید. به دلیل سوالات مختلف در خصوص سن ارتودنسی در بچه ها، در این قسمت از سلامت دهان و دندان این مقاله را آماده کردیم تا به سوالات ذهن شما در این زمینه پاسخ دهیم.

بچه ها در چه سنی ارتودنسی انجام دهند؟

از آن جایی که هیچ سن دقیقی برای ارتودنسی یک کودک وجود ندارد، به همین دلیل انجمن های بین المللی ارتودنسی در جهان پیشنهاد می نمایند که بچه ها را به نزد یک ارتودنتیست ببرید. این دیدار با دندان پزشک نباید دیرتر از سن هفت سالگی باشد. در این زمان ارتودنتیست می تواند شرایط راه تنفسی کودک، بایت و عادات بهداشتی او را مورد ارزیابی قرار دهد. ارتودنتیست می تواند مشخص کند که آیا براکت ها یا دیگر درمان های ارتودنسی برای کودک احتیاج است یا نه.

بنابراین سن هفت سالگی می تواند پاسخ این سوال باشد. اما این که چه زمانی ارتودنسی انجام دهند، معمولا بین سنین 9 تا 14 سال می تواند پاسخ سوال شما باشد.

علائم اولیه برای احتیاج به ارتودنسی

بچه ها ممکن است علائم هشداردهنده مختلفی را از مسائل ارتودنسی در سن 7 سالگی از خودشان نمایش دهند:

 • زود از دست دادن یا دیر از دست دادن دندان
 • مسائل گاز زدن و جویدن
 • تنفس دهانی
 • مکیدن انگشت یا دیگر عادات بهداشتی ضعیف
 • شلوغ بودن دندان ها، قرار دریافت نامنظم آن ها و بیرون زدگی دندان
 • فک هایی که صدا فراوری می نمایند، جایجایی دارند، جلوآمدگی یا تورفتگی دارند.
 • تکلم سخت
 • گاز دریافت گونه
 • جلوزدگی دندان ها
 • دندان هایی که شکل و حالت قرارگیری نرمالی ندارند.
 • ناتعادلی در شکل و قرینگی صورت
 • دندان قروچه کردن

اگر یک شخص یک یا دو مورد از این مسائل را قبل از سن 7 سالگی از خودش نشان دهد، احتیاجی نیست که برای چکاپ ارتودنسی منتظر بماند. هرچقدر که خانواده زودتر با متخصص در این زمینه صحبت نمایند، زودتر می توانند مراقبت های مربوط به ارتودنسی را انجام دهند.

در طول چکاپ ارتودنسی چه انتظاراتی باید داشت ؟

چکاپ ارتودنسی یک فرصت یادگیری برای ارتودنتیست، کودک و والدین می باشد. در این جلسه دیدار، ارتودنتیست به مسائل رشد فک یا هرگونه مسئله ای در دندان پی می برد.

در بعضی از موارد، ارتودنتیست متوجه می گردد که دندان کودک صاف است و بایت او مسئله ای ندارد. یا این که مسئله ای را تشخیص می دهد و با معاینه و عکس، زمان دقیق آغاز درمان را مشخص می نماید. ممکن است در بعضی از موارد هم مسائلی را مشاهده کند که احتیاج به درمان سریع تر دارد.

درمان اولیه ارتودنسی چیست ؟

درمان اولیه ارتودنسی به بهبود جریان هوا از راه دهان یاری می نماید و باعث می گردد که کمترین مسئله ای در راه تنفس، مسائل دهانی و بایت کودک به وجود نیاید. همچنین به ارتودنتیست اجازه می دهد که مسائلی را رفع کند، که هنگام متوقف شدن رشد فکی کودک، امکان پذیر نیست.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک ارتودنتیست یک درمان ارتودنسی اولیه را به شما پیشنهاد می دهد، که این دلایل شامل موارد زیر هستند:

 • فضای کافی در دهان کودک به منظور کاهش خطر شلوغی و به هم ریختگی دندان ها
 • بهبود قرینگی صورت
 • جلوگیری از تروما برای جلوزدگی دندان های جلویی
 • بهبود فضای بین دندای برای دندان هایی که هنوز بیرون نزده اند.
 • کاهش احتیاج برای کشیدن دندان یا جراحی فک
 • کاهش زمان درمان ارتودنسی در آینده
 • بهبود بایت بد که ممکن است باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه، جویدن نامناسب، مسائل تکلم و ... گردد.

ارزیابی ارتودنسی اولیه بسیار ارزشمند است زیرا ارتودنتیست را قادر می سازد تا به بهبود مسائل بهداشتی دهانی کودک در سن کم یاری کند. این ارزیابی همزمان تضمین می نماید که والدین می توانند لبخند سالم و زیبا را به کودک خود هدیه دهند.

بعضی سوالات رایج در خصوص درمان ارتودنسی بچه ها

این که به کودک یاری کنید تا لبخند زیبایی داشته باشد، باید جزء اولویت های شما قرار بگیرد. مشخص بهترین اقدام در خصوص نوع ارتودنسی کمی سخت است.

در جلسه مشاوره از والدین کودک سوالاتی پرسیده می گردد که می تواند به ارزیابی درمان مناسب یاری کند. مهم تر از همه این که این والدین می توانند مشخص نمایند که آیا براکت ها یا دیگر انواع درمان های ارتودنسی برای کودکشان احتیاج هست یا خیر.

حال در ادامه این بخش از سلامت دهان و دندان نمناک به چهار سوال رایج در خصوص ارتودنسی بچه ها پاسخ می دهیم که شاید سوال شما هم باشد:

1. براکت ها دقیقا چه کار می نمایند ؟

براکت ها باعث می شوند که دندان و بایت کودک به موقعیت صحیح خود برگردد. همچنین در آن ها از ابزارهای مختلف استفاده می گردد و ممکن است هم برای بچه ها و هم نوجوانان مورد استفاده قرار بگیرد.

2. چه نوع براکت هایی در دسترس هستند ؟

اغلب بچه ها احتیاج دارند که از براکت ها، بریس ها، سیم ها و یا بندهای ارتودنسی استفاده نمایند. براکت ها به وسیله بریس ها به دندان می چسبند و به وسیله یک سیم و بند به یکدیگر وصل می شوند. در بعضی از موارد بچه ها از بریس های متحرک یا دیگر تجهیزات ارتودنسی استفاده می نمایند. همچنین ممکن است که یک ارتودنتیست به شما پیشنهاد کند که یک یا چند دندان کودک را برای ایجاد فضای بازتر بکشید.

3. هزینه بریس ها چقدر است؟

هزینه بریس ها و ارتودنسی بچه ها بسیار متنوع است و بستگی به عوامل مختلفی دارد. همچنین در بعضی از درمان ها نیز ممکن است بیمه های خاص هزینه آن را تحت پوشش قرار دهند.

4. بریس های ارتودنسی تا چه مدت باید داخل دهان کودک باقی بماند ؟

مدت زمان آن بستگی به احتیاج کودک دارد اما مهم ترین نکته این است که بریس ها را باید بین 18 تا 36 ماه کار بگذارید. یک ارتودنتیست در چنین شرایطی جلسات چکاپ منظم را برای شما مشخص می نماید تا تضمین کند که درمان شما مداوم به خوبی پیش می رود. این چکاپ ها همچنین ارتودنتیست را قادر می سازد تا سریعا مسائل بعدی را نیز شناسایی کند.

منبع: جام جم آنلاین

به "سن طلایی برای ارتودنسی دندان کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سن طلایی برای ارتودنسی دندان کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید