سهم 107 تنی شهرتهران در فراوری زباله بیمارستانی

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از فراوری روزانه 107 تن زباله بیمارستانی در شهر تهران اطلاع داد.

سهم 107 تنی شهرتهران در فراوری زباله بیمارستانی

به گزارش خبرنگاران، زهرا صدراعظم نوری در هشتاد و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به فراوری روزانه 107 تن زباله بیمارستانی در شهر تهران گفت: چند سالی است که درد بی درمان پسماند پزشکی گریبان پایتخت را گرفته است. مراکز درمانی که روزانه محل رجوع هزاران بیمار و دردمند این شهر است مبادرت به فراوری ده ها تن زباله پزشکی نموده که با سرنوشتی نامعلوم و بی سامان در طبیعت رها گردیده و بی مهابا بر پیکره محیط زیست زخم کاری می زند.

وی اضافه نمود: هر چند به دلیل عدم ثبت اطلاعات توسط متولیان امر متاسفانه آمار دقیقی از میزان فراوری پسماند پزشکی در اختیار نیست اما بر اساس آمار تقریبی که توسط کارگروه مدیریت پسماند استان تهران ارائه گردیده روزانه 115 تن پسماند پزشکی در استان تهران فراوری می گردد که از این رقم 107 تن سهم شهر تهران محسوب می گردد که از حدود 7 هزار مرکز درمانی جمع آوری می شوند.

وی ادامه داد: ذکر همین آمار نشان دهنده ضرورت ساماندهی اصولی در خصوص نحوه جمع آوری و حمل و نقل و دفع صحیح پسماند پزشکی است حال آن که در عمل وضع به گونه های دیگری است و علی رغم ماهیت خطرناک زباله های بیمارستانی و امکان بروز فاجعه جبران ناپذیر انسانی و محیط زیستی چالش های بی شماری در اجرا وجود دارد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران تاکید نمود با وجود آنکه مطابق قانون مدیریت پسماند مصوب سال 1383 و ضوابط و روش مدیریت اجرایی به پسماند پزشکی مصوب سال 1386 که بر طبق آن صراحتا وظایف و تکالیف دستگاه ها و نهادهای ذیربط مشخص گردیده است اما از آن سال تاکنون تفاوت محسوسی در دفع قانونی پسماندهای بیمارستانی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به این که مطابق ماده 7 قانون مدیریت پسماند، مدیریت کلیه پسماندهای صنعتی که شامل پسماندهای بیمارستانی نیز می گردد، به عهده فراوری کننده است اضافه نمود: تنها در صورت تبدیل این پسماندها به پسماندهای عادی، امکان واگذاری آن به شهرداری ها وجود دارد. از سویی بر اساس ماده 13 همان قانون، مخلوط کردن پسماند پزشکی باسایر پسماندها و تخلیه و پخش بازیافت آنها در محیط ممنوع است. این در حالی است که وجود تعارضات میان دستگاه ها زمینه مناسبی برای موج سواری قانون گریزان فراهم نموده است.

نوری اضافه نمود: به صورتی که از 107 تن زباله تنها 78 تن آن هم فقط به تعداد 1 هزار و 553 مرکز از 1700 مرکز درمانی توسط شهرداری دریافت و به مراکز دفن بهداشتی منتقل می گردد و مابقی به دلیل عدم تعهد فراوری کنندگان نسبت به سلامت جامعه ، عدم انعقاد قرار داد با شهرداری و فرار از پرداخت تعرفه، جمع آوری و دفع بهداشتی، با پسماند عادی مخلوط و درسطح شهر رها می گردد.

نوری تاکیدکرد: عمق فاجعه زمانی هولناک تر می گردد که بر اساس اعلام سازمان محیط زیست تفکیک پسماند در تعداد بسیار محدودی از بیمارستان ها به صورت قابل قبول انجام می گردد و در بقیه نامطلوب گزارش گردیده است و از سوی دیگر با وجود دستگاه های بی خطر ساز صراحتا به عدم مشخص بی خطر شدن پسماندهای پزشکی اشاره گردیده است، در چنین شرایطی شهرداری تهران برای اجرای وظایف قانونی خود با چالش های بزرگی روبرو خواهد شد چرا که هم در بحث تفکیک زباله و هم در تبدیل زباله پزشکی و زباله عادی و دریافت آن با نقض آشکار قانون روبرو است.

وی ادامه داد: از وزارت بهداشت به عنوان ضامن سلامت جامعه و هم به عنوان متولی مدیریت پسماند پزشکی در صندلی فراوری کننده می خواهم ضمن پذیرش مسئولیت های خود در امر امحاء و بی خطر سازی این قبیل زباله ها اقدام جدی انجام دهند. همچنین از وزیر پرتلاش بهداشت و درمان و آموزش پزشکی انتظار دارم به منظور اعزام کلیه مراکز درمانی تحت نظارت خود جهت رعایت قانون و دستور العمل های موجود در زمینه پسماند پزشکی تمهیدات لازم را اتخاذ و دستور عاجل به همه دستگاه های ذی ربط ابلاغ کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سهم 107 تنی شهرتهران در فراوری زباله بیمارستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 107 تنی شهرتهران در فراوری زباله بیمارستانی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید