طبیب فرهنگ گیلان درگذشت

به گزارش بهترینهای وب، مهسا طالبی - رشت-خبرنگار: دکتر محمدعلی فائق، پزشک خوشنام و فعال فرهنگی اجتماعی رشت از پیشکسوتان عرصه فرهنگ و رسانه گیلان و صاحب امتیاز و مدیرمسئول فصلنامه گیلان ما در 95 سالگی درگذشت.

طبیب فرهنگ گیلان درگذشت

بسیاری از شخصیت های فرهنگی و مطبوعاتی گیلان ضایعه مرگ وی را تسلیت گفتند. این پزشک نامی که از گذشته سابقه پربار پزشکی، مدیریتی و صنفی از جمله ریاست بهداری آکادمی های گیلان و دبیری سازمان نظام پزشکی رشت را داشت، از زمان تاسیس آن در سال 1349 تا سال 1365، به عنوان مدیر مسئول فصلنامه گیلان ما، ماهنامه ره آورد گیل، انجمن مهرورزان گیل و موسسه فرهنگی مهرورزان گیلان پژوه در زمینه های مطبوعاتی و فرهنگی کارنامه ای درخشان داشت. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان درگذشت این طبیب اهل قلم استان را تسلیت گفت و بیان نمود: بازگشت همه به سوی اوست. در آوردگاه حق و باطل، بار دیگر روایتگری صادق از این عرصه آسمانی شد و اینک نامی نیک و سرمایه های بسیار انسانی و فرهنگی از وی برجا ماند.

فیروز فاضلی اضافه نمود: خبر ناگوار درگذشتش کام فعالان عرصه فرهنگ، به ویژه اهالی رسانه استان را تلخ کرد. وی فرهیخته ای تاثیرگذار بود که عمری در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به هموطنان خود کوشش کرد؛ اندیشمندی فاضل که سال ها باید بگذرد تا همانندی چون او به منصه ظهور برسد. این مسئول بیان نمود: بنده ضمن اعلام همدردی با بازماندگان وی، به این وسیله فقدان این طبیب دلسوز و نامی فرهنگ گیلان را به اصحاب فرهنگ و رسانه استان تسلیت گفته و از آستان کبرایی حضرت احدیت برای آن مرحوم علو درجات و برای تمامی بازماندگان شکیبایی و طول عمر با عزت مسالت می کنم.

وحش شاد، یادش گرامی باد. چندی پیش مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به همراه رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، با حضور در منزل مرحوم فائق، ضمن عیادت از وی، لوح سپاس محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور را به مناسبت روز خبرنگار به این پیشکسوت مطبوعات گیلان اهدا کردند.

دکتر محمدعلی فائق، زاده تیر 1303 خورشیدی در کوچه حاجی یعقوب واقع در محله کهن صیقلان رشت بود. اگرچه از سال 1334 به لباس سفید طبابت مزین شد، اما هیچ گاه در دفاع از حقوق مسلم انسانی بی غلیان نبود و همیشه در دفاع از فرهنگ سرزمین خویش بی تاب و پرالتهاب بود. به گفته ادیبان، فائق نه تنها هیچ گاه چشم بر جیب و دست کسی ندوخت بلکه همه وقت خویش را وقف مردم بی بضاعت کرد. این فرهیخته با فصلنامه ای 70 ساله و انجمن فرهنگی 25 ساله با قامتی برای علم و انسانیت خم نموده و عصایی چوبین و شکوهی برآمده از سال ها درست کوشی و پیوسته کوشی همگام با مفاخر استان، عضو ثابت محافل فرهنگی گیلان بود.

وی در سال 1334 از دانشگاه تبریز در رشته پزشکی فارغ التحصیل شد و به عنوان پزشک عمومی به استخدام آموزش و پرورش درآمد. از همان دوران دانشجویی به فعالیت های اجتماعی و مطبوعاتی علاقه داشت و به همین دلیل فصلنامه گیلان ما را 27 آبان 1328 راه اندازی کرد. فائق در نخستین پنجشنبه هر ماه استادان دانشگاه، پژوهشگران، مورخان و ادیبان گیلان را به سالن بزرگ اجتماعات فصلنامه گیلان ما که مزین به تصاویر بزرگان علم و دانش ایران زمین بود، به تضارب آرا فرامی خواند و اسم آن را انجمن مهرورزان گیل گذاشت.

وی پس از شکل گیری این انجمن به تاسیس موسسه فرهنگی مهرورزان گیلان پژوه با هدف مطالعات گیلان شناسی و جمع آوری و ثبت واژگان و کنایات زبان گیلکی و گردآوری آیین ها و باورهای مردم استان همت گمارد. فعالیت این موسسه با مجوز وزارت ارشاد از اواخر سال 1387 شروع شد. کتابخانه شخصی دکتر فائق که از کتابخانه های غنی و معتبر از نظر موضوع، محتوا و شمارگان است، ارزشی بسیار دارد و حاصل عمری معرفت اندوزی بوده و مرجعی شایان توجه محققان است. اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان سال 1394 در مراسمی از دکتر فائق به عنوان یکی از مفاخر گیلان تجلیل و هدف از برگزاری این گرامیداشت را حفظ و صیانت از میراث معنوی گیلان خاطرنشان کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "طبیب فرهنگ گیلان درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیب فرهنگ گیلان درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید