عراقچی: فشار حداکثری آمریکا باعث ایجاد مقاومت حداکثری از سوی ایران شده است

به گزارش بهترینهای وب، معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک نشریه انگلیسی تاکید نمود که فشار حداکثری از سوی آمریکا باعث ایجاد مقاومت حداکثری از سوی ایران شده است.

عراقچی: فشار حداکثری آمریکا باعث ایجاد مقاومت حداکثری از سوی ایران شده است

به گزارش گروه بین الملل بهترینهای وب، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران روز یکشنبه با رد احتمال دیدار حسن روحانی رئیس جمهور ایران با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت تا زمانی که آمریکا کارزار فشار حداکثری علیه تهران را متوقف نکند، تهران وارد مذاکرات با آمریکا نخواهد شد.

عراقچی که با نشریه انگلیسی ایندیپندنت مصاحبه می کرد، گفت: فشار حداکثری از سوی آمریکا باعث ایجاد مقاومت حداکثری از سوی ایران می گردد و تهران به مقاومت خود ادامه خواهد داد.

معاون ظریف که در محل هیأت نمایندگی ایران در نیویورک صحبت می کرد، اضافه کرد: برای شروع مذاکرات واقعی، این جنگ مالی باید خاتمه یابد و برای خاتمه این جنگ مالی، ما نخست نیازمند آتش بسی در راستای انجام مذاکرات واقعی و یافتن راه چاره های پایدار هستیم.

عراقچی تاکید نمود: نه ما و نه هیچ کشور دیگری تحت فشار مذاکره نخواهد کرد.

آمریکا اردیبهشت سال گذشته در اقدامی غیر قانونی از توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 خارج شد و بیان کرد که خواهان توافق جدیدی است که برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران را نیز شامل گردد.

معاون وزیر امور خارجه ایران در ادامه مصاحبه خود در پاسخ به این سوال که اگر فشار حداکثری آمریکا تبدیل به فشار نظامی شد، تهران چه عکس العملی از خود نشان خواهد داد، گفت: در آن صورت ما به صورت نظامی مقاومت خواهیم کرد.

عراقچی درباره دیدار روحانی و ترامپ گفت در صورت بازگشت آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک این دو می توانند در نشست چند جانبه با یکدیگر دیدار نمایند.

وی گفت: اگر ترامپ به برجام بازگردد، ما دوباره با آمریکا در چارچوب نشست های 1+5 دیدار خواهیم کرد.

عراقچی درباره طرح فرانسه برای کاهش تنش ها در منطقه گفت: طرح آقای روحانی و ماکرون بر اساس ایجاد یک آتش بس بوده که بدین طریق بتوان مذاکرات گسترده واقعی بوجود آورد تا راه چاره طولانی مدتی پیدا گردد. این راستا و نقشه راهی است که ما معتقدیم کارایی خواهد داشت در غیر اینصورت بدون یک آتش بس و تحت فشار هیچ کشوری مذاکره نخواهد کرد و ما نیز این کار را انجام نخواهیم داد.

جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر راهبردی را در دستور کار قرار داد و به طرف های توافق هسته ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل نمایند.

اما با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، ایران کاهش تعهدات برجامی خود را شروع کرد و تا کنون سه گام در کاهش تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای برداشته و هشدار داده در صورتی که اروپایی ها به وعده های خود عمل ننمایند گام چهارم کاهش تعهدات نیز برداشته خواهد شد.

پس از آن فرانسه طرحی را برای کاهش تنش ها در خاورمیانه پیشنهاد داد که محور اصلی طرح پاریس ایجاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای ایران به ازای پیش فروش نفت این کشور برای چند ماه آینده است و در مقابل تهران نیز به طور کامل به تعهدات خود تحت برجام پایبند باشد.

عراقچی در ادامه مصاحبه با ایندیپندنت گفت که اگر ایران نفت خود را بفروشد به پایبندی کامل خود به توافق هسته ای باز خواهد گشت.

البته معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید نمود: دیدار با ترامپ بحث متفاوتی است.

بر اساس گزارش ایندیپندنت، قرار است که روحانی و ماکرون در نیویورک با یکدیگر دیدار نمایند و وزیران خارجه فرانسه و ایران نیز در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل نیز دیدار با یکدیگر خواهند داشت.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "عراقچی: فشار حداکثری آمریکا باعث ایجاد مقاومت حداکثری از سوی ایران شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: فشار حداکثری آمریکا باعث ایجاد مقاومت حداکثری از سوی ایران شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید