قالیباف: اگر طرف مقابل تحریم ها را برطرف کند، دولت تعهدات را اجرا می نماید

به گزارش بهترینهای وب، تهران (پانا) - رئیس مجلس شورای اسلامی از فرایند فعالیت های هسته ای در مجتمع غنی سازی شهید علی محمدی بازدید کرد و به اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها اشاره نمود و گفت اگر طرف مقابل تحریم ها را در عمل برطرف و مراودات بانکی و تجاری ایران برقرار گردد، دولت می تواند تعهدات را اجرا کند.

قالیباف: اگر طرف مقابل تحریم ها را برطرف کند، دولت تعهدات را اجرا می نماید

به گزارش روابط عمومی مجلس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (پنج شنبه 9 بهمن ماه) از فرایند فعالیت های هسته ای در مجتمع غنی سازی شهید علی محمدی (فردو) بازدید کرد.

قالیباف در حاشیه بازدید از سایت هسته ای فردو و در جمع بهترینهای وب ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر یاد و خاطره رهبر کبیر انقلاب و شهدا گفت: امام (ره) جز برای خدا کلامی نگفت و جز در راه خدا گامی برنداشت لذا نتیجه این شد که امروز شاهد احیای مجدد اسلام و عزت در جامعه اسلامی هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی توضیح داد: امروز برای بنده به عنوان شهفرایند و خادم مردم روز شاد نماینده و افتخارآمیزی بود که از سایت فردو بازدید کردم. این مجموعه معنی قوی شدنی که رهبر انقلاب آن را مایه افتخار و عزت ایران و اسلام می دانند را نمایان نموده است لذا یاد شهدای صنعت هسته ای را گرامی می داریم و از همه کسانی که به صورت گمنام در این جهت زحمت کشیدند و اجرشان در پیشگاه خداوند برای آخرت ذخیره است، قدردانی می کنیم.

وی ادامه داد: بازدید امروز از سایت فردو در راستای وظیفه نظارت میدانی مجلس و آنالیز زمانبندی اجرای قانون مصوب اخیر مجلس مبنی بر رفع تحریم ها انجام شد.

قالیباف گفت: وظیفه خود می دانم از طرف همه نمایندگان از دولت عزیز تشکر کنم که انصافا در اجرای این قانون لحظه ای درنگ نکردند و در بیان و عمل امروز شاهد بودم مرحله به مرحله اجرای قانون اجرا شده است؛ همچنین از سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه که گام های جدی و اساسی در این جهت برداشتند، تشکر می کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به همه مردم نوید می دهم اگر بحث غنی سازی 20 درصد مبتنی بر 120 کیلو در سال بود، این رقم در کمتر از یک ماه به حدود 17 کیلو غنی سازی رسیده که از زمانبندی نیز جلوتر است.

وی اظهار کرد: همچنین بحث نصب سانتریفیوژهای IR2M نیز جهت خودش را طی نموده و بخش های از آن نصب و بخش های دیگر در حال اجرا است لذا از همه متخصصان تلاشگر در این عرصه تقدیر می کنم.

قالیباف بیان نمود: برای برداشتن گام جدی در راستای پیشرفت کشور نیازمند پیشران هایی در حوزه های مختلف مسائل صنعتی، کشاورزی و مالی هستیم؛ صنعت هسته ای مطمئنا یکی از پیشران های موثر است زیرا این صنعت ترکیبی از فناوری و سایر رشته های علمی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی در صنعت هسته ای گامی برمی داریم این معناست که این صنعت می تواند پشتیبانی برای نیازهای ما در حوزه سلامت و درمان به خصوص رادیو داروها، روش های تشخیص و نیز سایر حوزه های حیاتی و مرتبط بخش درمان باشد.

قالیباف ادامه داد: در حوزه کشاورزی نیز توجه به صنعت هسته ای می تواند در افزایش فراوری، حفظ و نگهداری محصولات کشاورزی برای ذخیره سازی و صادرات یاری کند؛ لذا اگر دشمن محکم ایستاده و نمی خواهد کشورمان دارای چنین فناوری و بنیه علمی در صنعت هسته ای باشد، ریشه در آن دارد که از ایران قوی، با استعداد، عالم و دانا ناراحت است.

رئیس قوه مقننه توضیح داد: مجلس شورای اسلامی با مصوبه ای که در ارتباط با رفع تحریم ها داشت، نشان داد برای طی شدن این جهت مصمم است.

وی گفت: تمام اقدامات در چارچوب برجام و مبتنی بر مواد 36 و 37 است؛ 1+5 به تعهداتشان عمل نکردند لذا هیچ وظیفه ای نداریم به تعهداتی که آنها عمل نکردند، پایبند باشیم.

قالیباف اضافه نمود: در این قانون پیش بینی شده هر موقع آنها به تعهداتشان عمل نمایند و شاهد رفع عملی تمام تحریم ها، رفع شدن مسائل فروش نفت، محدودیت های بانکی، تجارت، واردات و صادرات باشیم، و این موارد به روال خودشان بازگردند، قانون به دولت اجازه می دهد گزارش آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند و در آن صورت مجددا بر اساس مواد 36 و 37 برجام به تعهدات مان عمل می کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دشمنان مطمئن باشند که ما مصمم بر اجرای قانون مذکور هستیم تا شاهد رفع تحریم ها به طور کامل باشیم؛ صنعت هسته ای یاری می نماید گام مهمی در جهت خنثی سازی تحریم ها برداریم.

وی ادامه داد: صنعت هسته ای یاری می نماید در بخش هایی مانند صنایع پیشرو، فولاد، نفت، نانو، کشاورزی و ... به خودکفایی برسیم لذا این صنعت در رفع و خنثی سازی تحریم ها اثرگذار است.

قالیباف خاطر نشان کرد: باید با مواضع و اقدام واحد به گونه ای پیش رویم که مردم در آینده بتواند از آسایش و آرامش بیشتری برخوردار باشند و شاهد ایرانی قوی همراه با امنیت، شادابی، عزت و عاقبت بخیری باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "قالیباف: اگر طرف مقابل تحریم ها را برطرف کند، دولت تعهدات را اجرا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: اگر طرف مقابل تحریم ها را برطرف کند، دولت تعهدات را اجرا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید