لبنان ، اعتراضات در طرابلس، احتمال دست داشتن بهاءحریری در آشوب های اخیر

به گزارش بهترینهای وب، اعتراضات مردم طرابلس به تمدید تعطیلی عمومی لبنان در سایه وخامت اوضاع معیشتی و افزایش فقر که از چند روز گذشته شروع شده همچنان ادامه دارد.

لبنان ، اعتراضات در طرابلس، احتمال دست داشتن بهاءحریری در آشوب های اخیر

به گزارش گروه بین الملل بهترینهای وب به نقل از روزنامه الاخبار، روز گذشته اعتراضات در طرابلس لبنان در چهارمین روز اعتراض لبنانی ها به تصمیم دولت این کشور مبنی بر تمدید تعطیلی عمومی تا 8 فوریه آینده به اوج خود رسید و به نوعی یادآور تظاهرات مردمی لبنان در اکتبر 2019 بود.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی بهترینهای وب بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی بهترینهای وب بخوانید. (کلیک کنید)

طی 4 روز گذشته معترضان در طرابلس با سرازیر شدن در خیابان ها و جاده ها و آتش زدن لاستیک ها همه راه ها را مسدود نموده ورود و خروج اتومبیل ها را با مشکلاتی روبرو کردند.

جرقه این اعتراضات در چهار روز گذشته در ورودی شمالی شهر طرابلس و زمانی که زنان به همراه فرزندان خود در دو محله در اعتراض به بدتر شدن شرایط معیشتی تجمع کردند زده شد. میدان النور طرابلس طی روزهای گذشته به ویژه شب قبل شاهد اقدامات خشونت آمیزی از جانب معترضان و درگیری آن ها با نیروهای امنیتی و ارتش بود.

شب گذشته پس از تجمع معترضان در برابر ورودی شهر طرابلس در مجاورت این میدان درگیری میان این افراد با نیروهای امنیتی به اوج خود رسید و معترضان خواهان آزادی سایر افرادی بودند که طی روزهای گذشته توسط ارتش و نیروهای امنیتی دستگیر شدند. پس از آن معترضان لبنانی خروجی میدان مذکور را با استفاده از لاستیک و سطل های زباله و سنگ مسدود کردند. عقب نشینی نیروهای امنیتی در ورودی طرابلس موجب شد تا معترضان وارد منافذ ورودی های این شهر و اتاق نگهبانی مقابل آن شوند.

معترضان لبنانی پس از بالا رفتن از دیوار اتاق نگهبانی و کنار زدن حصار آهنی وارد این اتاق شدند که این امر درگیری ها را بیشتر کرد. اما با مداخله ارتش و ورود نیروهای یاریی از شدت درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی کاسته شد. این نیروها در نهایت مجبور شدن از گاز اشک آور و شلیک هوایی با گلوله های مشقی معترضان را متفرق نمایند. البته معترضان لبنانی به اقدامات خشونت آمیز خود سرانجام نداده و دو اتومبیل در مجاورت میدان النور که یکی متعلق به نیروهای امنیت داخلی و دیگری متعلق به یک مامور امنیتی بود را آتش زدند. بارزترین درخواست این افراد سرانجام دادن به تعطیلی عمومی کشور و یاری به مردم شهری است که نیم میلیون نفر جمعیت دارد و بیش از 55 درصد آنها زیر خط فقر زندگی می نمایند.

بعضی منابع لبنانی گزارش دادند که بعضی گروه های سیاسی معترضان را در طرابلس تحریک می نمایند و در این میان صحبت درباره نقش محافل وابسته به بهاء حریری برادر سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان در برافروختن جرقه آتش اعتراضات مردم طرابلس وجود دارد. این منابع گزارش دادند که هنوز تعیین نشده که یک تیم واحد معترضان را در مناطق مختلف راهنمایی می نماید.

این اعتراضات در مناطق مخالق بیروت و صیدا نیز ادامه دارد.

روز پنجشنبه گذشته دولت لبنان تعطیلی عمومی در کشور را تا 8 فوریه تمدید کرد و این تصمیمی است که پیشتر برای مقابله با انتشار ویروس کرونا و پس از افزایش آمار و کمبود تخت در بیمارستان ها اتخاذ شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "لبنان ، اعتراضات در طرابلس، احتمال دست داشتن بهاءحریری در آشوب های اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان ، اعتراضات در طرابلس، احتمال دست داشتن بهاءحریری در آشوب های اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید