مسدود کردن چاه های آب زندگی حداقلی روستاییان را دچار مشکل می نماید

به گزارش خبرنگاران، بهمن مرادنیا شامگاه دوشنبه در جلسه حفاظت از منایع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان کردستان، به مجموعه کوشش ها برای مسدود کردن چاه های غیر مجاز در استان واکنش نشان داد و اظهارداشت: طبق گزارش ها تعداد هفت هزار چاه غیر مجاز در استان وجود دارد که سالیانه حدود 60 میلیون متر مکعب برداشت آب دارند و با توجه به ظرفیت های آبی استان چندان رقم قابل توجهی نیست.

مسدود کردن چاه های آب زندگی حداقلی روستاییان را دچار مشکل می نماید

وی با بیان اینکه من نیز معتقدم که در دشت ها و مناطق ممنوعه باید کاملاً جدی با چاه های غیر مجاز و برداشت های غیر اصولی مقابله کرد، اضافه کرد: در دیگر مناطق استان شرایط حادی وجود ندارد و نباید با مسدود کردن چاه ها زندگی حداقلی مردم را با مشکل روبرو کرد.

استاندار کردستان ادامه داد: ما باید ریشه ای به فکر حل این مشکل باشیم و بجای تمرکز بر مسدود کردن چاه ها باید کوشش کنیم سهم مناسب و عادلانه ای از آب استان برای توسعه کشاورزی داشته باشیم و تنها در این صورت است که مشکل از اساس برطرف می گردد.

مرادنیا با بیان اینکه بحث ما با وزارت نیرو بر سر تخصیص نامناسب و ناعادلانه آب است، یادآور شد: در سالیان گذسته حق کردستان در بحث آب ادا نشده و آب کردستان به دیگر استان ها سرازیر شده است.

وی بیان نمود: اگر توانستیم حق آبه و تخصیص مناسب خود را از وزارت نیرو دریافت کنیم آن وقت می توانیم با حفر چاه های غیر مجاز جدی مقابله کنیم.

استاندار کردستان در ادامه سخنان خود به مدیران بخش آب استان در مورد برنامه ریزی برای برگشت آب تصفیه خانه فاضلاب سنندج تاکید نمود و گفت: ضروری است برنامه های مناسبی برای مصرف آب تصفیه خانه سنندج در بخش صنعت و فضای سبز سنندج وجود داشته باشد تا اینکه این آب به سد ژاوه سرازیر گردد و دوباره برای تخصیص از آن سد دچار مشکل شویم.

مرادنیا در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت وفاق و همدلی بیشتر میان دستگاه های اجرایی برای خدمت رسانی به مردم تاکید نمود و اظهارداشت: اگر دستگاه های اجرایی با هم همدل باشند حتماً نتایج مطلوب برای استان در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: نمونه کامل این همدلی و همراهی در بحث حق آبه استان کردستان کاملاً مشهود بود و انتظار دارم این رویه در همه بخش ها وجود داشته باشد.

استاندار کردستان ادامه داد: در بعضی جلسات مشاهده می گردد که بعضی از ادارات نسبت به یکدیگر گارد دارند و این مسئله به هیچ وجه قابل قبول نیست و اساساً نفعی از این تقابل عاید استان نخواهد شد.

مرادنیا همچنین به وجود برنامه برای کاشت 40 هزار اصل نهال در اطراف شهر سنندج اشاره نمود و یادآور شد: شهرداری برای کاشت این میزان نهال ضروری است با دادن فراخوان از ظرفیت های مردمی استفاده کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مسدود کردن چاه های آب زندگی حداقلی روستاییان را دچار مشکل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسدود کردن چاه های آب زندگی حداقلی روستاییان را دچار مشکل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید