ناسا برای حل مشکل گردوغبار ماه با دانشگاه های آمریکا همکاری می نماید

به گزارش بهترینهای وب، در حالی که ناسا برای سفر به ماه آماده می گردد، با اعطای وام بلاعوض از دانشجویان دانشگاه های آمریکا درخواست یاری نموده تا راه حلی مناسب برای چالش سروکار داشتن با گردوغبار ماه پیدا نمایند.

ناسا برای حل مشکل گردوغبار ماه با دانشگاه های آمریکا همکاری می نماید

آژانس فضایی آمریکا در پروژه ای تحقیقاتی با عنوان پیشگامانه، نوآورانه و تغییردهنده بازی (Breakthrough, Innovative, and Game-changing) یا BIG نزدیک به 1 میلیون دلار به هفت تیم دانشگاهی اعطا نموده است تا به توسعه راهکار های ابتکاری در زمینه کنترل گردوغبار ماه بپردازند.

نیکی ورکایزر (Niki Werkheiser) مدیر تکامل فناوری اداره مأموریت فناوری فضایی ناسا (STMD) گفت: این چالش یک فرصت هیجان انگیز برای دانشجویان و آژانس فضایی است. گردوغبار ماه بر روی همه کارهایی که در ماه انجام می دهیم اثر می گذارد، بنابراین برای کاهش یا جلوگیری از اثرات فرسایشی آن، به راهکارهای زیادی احتیاج داریم و مفاهیم ابتکاری دانشجویان در این زمینه می تواند به ناسا برای حل بعضی از مهمترین مشکلاتی که ریزگرد ماه ایجاد می نماید، یاری کند.

راجیو دورسوامی (Rajiv Doreswamy) مدیر برنامه مدیر برنامه اعطای بودجه در دفتر تعامل با صنعت ناسا هم گفت: این چالش راهی عالی برای ایجاد یک شبکه گسترده در زمینه راهکار های یک مسأله فراگیر است که بر فرود روی ماه، اکتشاف و سکونت در آن اثر می گذارد.

  • ناسا اسامی شرکت های همکار در برنامه سفر به ماه را گفت

این تیم های منتخب دانشگاهی روش ها و فناوری هایی را برای سیستم هیای فعال کاهش گردوغبار، مانند سیستم های تصفیه هوا، و مفاهیم غیرفعال، مانند پدهای فرود و فضای کاری بدون گردوغبار در ماه، توسعه می دهند. میزان این وام برای هر تیم، بسته به نمونه اولیه و هزینه پیشنهادی متفاوت است. مراکز دانشگاهی حاضر در این چالش به توضیح زیر است.

دانسگاه براون و دانشکده طراحی رود آیلند

راهکار الیاف الکترواستاتیک برای مشکل چسبندگی سنگ پوشه؛ این روش به وسیله پیاده سازی الیاف باردار با دافعه الکترواستاتیک و الیاف جذب نماینده سنگ پوشه، یک لایه محافظ برای نقاط آسیب پذیرتر لباس فضانوردی ایجاد می نماید.

مؤسسه فناوری کالیفرنیا

محافظ الکترودینامیکی چندجهته و چندبخشی محل سکونت؛ مجموعه ای از پنل های تعبیه شده در یک سیستم الکترودینامیکی محافظ گرد و غبار است که برای کاهش سنگ پوشه های ماه که در فضاهای قابل سکونت نفوذ می نمایند، استفاده می گردد.

دانشکده معدن کلرادو

پد نشست و برخاست ماه در محل؛ این سیستم پیشنهادی از دو بخش تشکیل شده است. یک محدوده توزیع نازل پلیمری که شامل یک سطح تقویت شده با سنگ پوشه است و یک سکوی پرتاب و فرود که از فیبر کربن ساخته شده و روی سطح ماه قرار می گیرد.

مؤسسه فناوری جورجیا

برس جدانماینده گردوغبار با استفاده از فناوری الکترودینامیکی و فرابنفش؛ این سیستم یک برس ترکیبی با استفاده از محافظ الکترودینامیکی گردوغبار و فناوری فرابنفش است که گردوغبار ماه را از لباس فضانوردان و دیگر سطوح مورد استفاده پاک می نماید. این برس حاوی الکترودهایی است که ذرات باردار سنگ پوشه را به خود جذب نموده و آن ها را از روی لباس می زداید. ذرات سنگ پوشه به جامانده و بدون بار هم توسط پوتوافشان های فرابنفش باردار می شوند تا امکان حذف توسط سیستم الکترودینامیکی فراهم گردد.

دانشگاه علم و فناوری میزوری

حذف فراصوت آلاینده ها توسط لرزش سلول های خورشیدی؛ با قرار دادن بهینه تیتانات زیرکونات سرب بر روی لایه فسفر برنز که برای سلول های خورشیدی استفاده می گردد، شتاب سطحی را افزایش داده و به وسیله لرزش فراصوت گردوغبار ماه را از سلول های خورشیدی می زداید. در این روش همچنین از فرآیند سُل-ژل (رسوب دهی محلول شیمیایی) در سطح برای کاهش نیروی واندروالسی استفاده می گردد.

دانشگاه مرکز فلوریدا

پوشش ریزبافت الکترواستاتیکی کاهش دهنده گردوغبار ماه؛ این سامانه یک راهکار مهندسی مواد با الهام از اندام های زیستی است و شامل یک ریزساختار مانند مو می گردد که از گرده افشان ها تقلید می نماید تا برهم کنش قوی میان گردوغبار و سطح بیرونی لباس فضایی را کاهش دهد. این تیم با همکاری شرکت Morphotonics پارچه های رسانایی فراوری می نماید که بار الکتریکی گردوغبار ماه را از بین می برد و برای بهبود طول عمر مواد به کار رفته هم از از طرحی مبتنی بر اوریگامی استفاده می نماید.

دانشگاه ایالتی واشنگتن

سیستم ابتکاری پاک کردن گردوغبار ماه به روش لایدن فراست (Leidenfrost)؛ زدودن گردوغبار به روش لایدن فراست از روش ابتکاری تبخیر قطرات مایع برودتی برای برداشتن و انتقال گردوغبار ماه از لباس فضانوردان استفاده می نماید. میله اسپری برودتی با استفاده از مایعات موجود و بدون نیروی یاریی، گردوغبار را در پایین ترین نقطه از بین برده، جمع می نماید و در یک قفل هوا تحت فشار قرار می دهد.

با معین شدن تیم های حاضر در این چالش، یاری های اقتصادی ناسا، برای توسعه و آزمایش فناوری ها در محیط های شبیه سازی شده طی 10 ماه آینده استفاده می گردد. این تیم ها نتایج تحقیق و توسعه خود را در ماه نوامبر 2021 به یک گروه کارشناسی در ناسا ارائه خواهند داد تا برترین طرح ها به این آژانس در سفر به ماه طی برنامه آرتمیس یاری نمایند.

  • ناسا نام فضانوردان تیم آرتمیس را برای اعزام به ماه گفت

عکس کاور: طرحی گرافیکی از سنگ پوشه (Regolith) ماه؛ سروکار داشتن با خاک نرم و گردوغبار ماه یکی از چالش های پیش روی ناسا برای سفر به ماه است.

Credit: NASA

منبع: NSAA

منبع: دیجیکالا مگ

به "ناسا برای حل مشکل گردوغبار ماه با دانشگاه های آمریکا همکاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا برای حل مشکل گردوغبار ماه با دانشگاه های آمریکا همکاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید