نتیجه فاز دوم سلول درمانی کرونا به زودی اعلام می گردد

به گزارش بهترینهای وب به نقل از مرکز بانک خون بند ناف، دکتر معصومه نوری مسئول واحد تحقیق و توسعه مرکز بانک خون بند ناف گفت: ویروس کرونا توانایی فریب سیستم ایمنی را دارد و باعث عدم تنظیم مناسب در پاسخ سیستم ایمنی می گردد. بدن انسان در فرم شدید بیماری در این عفونت ویروسی، از واکنش نامناسب سیستم ایمنی نسبت به بیماری به شدت آسیب می بیند که منجر به آغاز فراوری مقادیر زیادی فاکتورهای التهابی در بدن شخص بیمار به خصوص در بافت ریه می گردد.

نتیجه فاز دوم سلول درمانی کرونا به زودی اعلام می گردد

وی اضافه کرد: سیستم ایمنی در این موقعیت، نه تنها ویروس را از بین نمی برد بلکه با عدم عملکرد صحیح، آسیب بیشتری به بافت ریه می زند و سندرم حاد تنفسی (که یک عامل در بستری در بخش های ویژه بیمارستانی است) را در بیمار ایجاد می نماید.

نوری با بیان اینکه در سندرم حاد تنفسی عملکرد ریه کاهش پیدا می نماید و همین عامل سبب بستری بیماران در بخش های ICU می گردد ادامه داد: هدف از سلول درمانی در کووید -19 یافتن راه چاره درمانی و کاهش عوارض ناشی از سندرم حاد تنفسی مبتلایانی است که دچار شرایط وخیم و حاد هستند. این بیماران عموماً به عوامل یاریی مانند اکسیژن رسانی، ونتیلاتور و سیستم های یاری تنفسی احتیاجمند هستند و داروی شناخته شده ای هم تا کنون برای مدیریت آن پیدا نشده است.

سلول درمانی بیماران کرونایی باعث بهبود حدودی شد

وی خاطر نشان کرد: مطالعات آزمایشگاهی، حیوانی و کارآزمایی های بالینی که در گذشته صورت گرفته بود، نشان می داد که استفاده از سلول درمانی به خصوص سلول های بنیادی مزانشیم توانایی کنترل سندرم حاد تنفسی را دارند. بر اساس همین پشتوانه ها و تحقیقاتی که در بیماری های ویروسی دیگر مانند آنفولانزا که عفونت تنفسی ایجاد می کردند صورت گرفته بود، سلول های بنیادی تا حدودی توانسته بود باعث بهبود بیماری گردد.

مسئول واحد تحقیق و توسعه مرکز بانک خون بند ناف گفت: با توجه به شواهد قوی که در گذشته داشتیم و نشان می داد سلول های بنیادی می تواند برای تنظیم عملکرد سیستم ایمنی موثر واقع گردد و منجر به بازسازی بافتی گردد طرح سلول درمانی بیماران کرونایی در فاز شدید و وخیم را آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه در سلول درمانی این بیماری ها عموماً سه انتظار داریم گفت: اول اینکه پیش بینی می کنیم سلول های بنیادی و به طور خاص سلول های مزانشیم، سیستم ایمنی را تعدیل نمایند، چون این عملکرد از این سلول ها، شناخته شده است. این سلول ها در محیط ملتهب فاکتورهای ضدالتهابی فراوری می نمایند.

نوری ادامه داد: انتظار دوم این است که سلول های مزانشیم بافت صدمه دیده شش ها را بازسازی نمایند و مانع از صدمه بیشتر به آنها شوند و به همین دلیل در پزشکی بازساختی روی آن بحث می گردد، سلول های مزانشیم در بافت آسیب دیده ریه آغاز به ترمیم ضایعات و عفونت های ناشی از ویروس نمایند و علائم بالینی افرادی که دچار کرونا ویروس حاد شده اند را بهبود می بخشند.

به گفته وی، انتظار سوم این است که با سلول درمانی در بلند مدت عوارض به جا مانده از عفونت کاهش یابد.

نوری با تاکید بر اینکه نتایج و مستندات آزمایشگاهی حیوانی و کارآزمایی های بالینی موجود در جهان ما را برای انجام کارآزمایی بالینی بر روی نوع شدید کرونا مجاب کرد اضافه کرد: دراسفند ماه سال گذشته افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه و مبتلا به نوع وخیم بیماری کرونا که در شرایط حاد بودند برای سلول درمانی انتخاب شدند. از آنجایی که این افراد در ICU بستری بودند و به منابع سلول های بنیادی اتولوگ آنها دسترسی نداشتیم لذا به منبع سلولی آلوژنی که برای همه بیماران قابل استفاده باشد احتیاج بود.

وی گفت: برای این موضوع از سلول های آلوژن مزانشیم بافت های جنینی که یک شرکت دانش بنیان با حفظ استانداردهای رایج فراوری می نماید استفاده کردیم؛ این سلول ها برای همه بیماران قابل استفاده بود و احتیاج به مشخص HLA نداشت و از طرفی سیستم ایمنی دریافت نماینده را هم تحریک نمی کرد.

نوری درباره نحوه انجام طرح گفت: این سلول ها به صورت داخل وریدی به بیماران تزریق شد. در تزریق داخل وریدی، عموماً یکی از ایرادات تزریق وریدی این است که سلول ها در ریه تجمع می نمایند ولی برای بیماری کرونا، نکته مثبت همین بود. بافت آسیب دیده ریه است و تجمع سلول ها به نفع فرایند درمان مورد انتظار پیش می رفت. هفته چهارم اسفند تزریق ها آغاز شد. در فاز اول هدف مشخص ایمن بودن سلول درمانی برای بیماران بود.

مسئول آزمایشگاه تحقیق و توسعه رویان اضافه کرد: اواسط فروردین فرآیند فراوری و تزریق سلول برای 12 بیمار در شرایط حاد در بیمارستان های مسیح دانشوری و شریعتی انجام شد. اطلاعات به دست آمده در اردیبهشت ماه جمع آوری شد و گزارش آن در حال آماده سازی برای چاپ در نشریات علمی معتبراست.

وی درباره اثربخشی سلول درمانی این بیماران گفت: در فاز اول به این نتیجه رسیدیم که فرایند سلول درمانی بیماران حاد کرونایی ایمن است و خطری برای بیمار ندارد. به طور کلی نتایج ما با تعداد محدودی از نتایج منتشر شده از سایر کشورها قرابت دارد. فاز دوم مطالعه هم روی تعداد بیشتری صورت گرفته در 3 گروه مطالعاتی کنترل، تست سلول و اگزوزوم بعلاوه سلول صورت گرفته و نتایج آن در حال بررسی است.

نوری در ادامه گفت: فاز دوم مطالعه به بررسی اثر اگزوزوم های خارج سلولی مزانشیم و سلول درمانی پرداخته شده است که بی مارگیری و انجام مداخله انتها یافته و در حال بررسی و بررسی نتایج به دست آمده از این فاز هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نتیجه فاز دوم سلول درمانی کرونا به زودی اعلام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه فاز دوم سلول درمانی کرونا به زودی اعلام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید