نسبت به ظهور سلبریتی علمی هوشیار باشیم!

به گزارش بهترینهای وب، یک روزنامه نگار علم ضمن تشریح ویژگی ها و پیش نیازهای روزنامه نگاران علم نسبت به ظهور سلبریتی علمی در رسانه ها هشدار داد و گفت: علم به ذات خود قابل دفاع است، در حالی که این افراد شبه علم تولید می کنند.

نسبت به ظهور سلبریتی علمی هوشیار باشیم!

به گزارش خبرنگاران، بهاره صفوی در نشست نقش رسانه در ترویج علم با رویکرد شناخت ایران زمین که امروز در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد، با اشاره به ترویج علم در رسانه ها و با تاکید بر روزنامه نگاری علمی اظهار کرد: هر چقدر شناخت آدم ها نسبت به آن چه هستند یا زیست بومی که در آن زندگی می کنند، از عمق بیشتری برخودار باشد، با طبیعت همراه تر بوده و ضمن قدرشناسی بیشتر از آن در مناقشات مختلف سرزمینی و زیست بومی درست قضاوت خواهند کرد.

وی ترویج علم را ارتقای جایگاه و موقعیت علم و علمی کردن مطالبات عمومی خاطرنشان کرد و گفت: اکنون در مقطع حساسی هستیم؛ چرا که دو سال آینده یک قرن را به خاتمه رسانده و وارد قرن پانزدهم می شویم. دنیا بیش از 100 سال است که به ترویج علم روی آورده، در حالی که ترویج علم در بزنگاه های تاریخی در کشور ما وقفه داشته است.

این روزنامه نگار علمی، مطالبات عمومی را از محورهای توسعه عمومی و پایدار دانست و گفت: شبکه های مجازی دنیای فراحقیقت را به وجود آورده که پر از شبه علم است، این در حالی است که این فضا سهم پررنگی در ترویج علم دارد.

صفوی با اشاره به اهمیت سایر نقش آفرینان در حوزه ترویج علم از جمله سیاست گذاران علم، اجتماعات علمی و جامعه و علم در نهادهای اجتماعی، خاطرنشان کرد: باید دید که اخبار علمی در لایه های چندم اخبار ما قرار می گیرند و این که آیا توجه به آنها به خاطر گره خوردن با موضوعات اجتماعی و سیاسی هست یا خیر.

وی ویژگی اصلی روزنامه نگاران علم را انتقال ساده حرف های ثقیل دانشمندان و غیره به مردم دانست و گفت: روزنامه نگاران علم همچنین ناظر جامعه علمی و مطالبه گر هستند که این پیش نیازی همچون آشنایی با تاریخ علم، فلسفه علم و غیره را می طلبد.

صفوی افزود: برای از بین بردن شکاف علم و جامعه روابط عمومی ها بایستی از طریق ارتباطات با رسانه های علمی آشنا شوند و روزنامه نگاران نیز حتما باید ارتباط با دانشمندان را آموزش ببینند.

این روزنامه نگار علمی، بازوی ترویج علم را روزنامه نگاری علم دانست و شرح داد: روزنامه نگاری علمی سهم زیادی در ترویج علم دارد، در عین حال باید اهداف روزنامه نگاران علم زمان دار و مشخص باشد.

صفوی در بخش دیگری از صبحت های خود نسبت به ظهور سلبریتی علمی هشدار داد و گفت: سلبریتی علمی در تمام دنیا هست، در حالی که علم به ذات خود قابل دفاع است و باید نسبت به افراد سلبریتی علمی که خود موجب تولید شبه علم می شوند، هشیار باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نسبت به ظهور سلبریتی علمی هوشیار باشیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسبت به ظهور سلبریتی علمی هوشیار باشیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید