نمی توان گفت نقاشی نکن و نقاشی ات را نفروش

به گزارش بهترینهای وب، علی فرامرزی گفت: در دنیای امروز که مرزهای هنر با یکدیگر درهم آمیخته گردیده، چگونه می توانیم خط مشخص کنیم که چه کسی می تواند نمایشگاه برگزار کند چه کسی نه؟

نمی توان گفت نقاشی نکن و نقاشی ات را نفروش

لغو نمایشگاه نقاشی یکی از کارگردانان سینما، در روزهای اخیر حاشیه هایی را در حوزه هنرهای تجسمی رقم زد. هر چند گالری برگزارنماینده به دلیل آنچه کپی بودن کارها عنوان شد، در نهایت به لغو نمایشگاه تصمیم گرفت، اما اعتراضاتی که صرفا به دلیل ورود یک هنرمند به حوزه ای دیگر مطرح می گردد، برای نخستین بار نیست که خصوصا در فضای تجسمی شکل می گیرد و این پرسش را به ذهن متبادر می نماید که آیا می توان برای ورود اهالی و فرهنگ به حوزه های مختلف مرزی قائل شد؟

خبرنگر بهترینهای وب در همین ارتباط به سراغ علی فرامرزی ـ نقاش ـ رفته و نظر او را جویا گردیده است.

فرامرزی در این زمینه بیان نمود: چه اشکال دارد فردی که در رشته ای دیگر دارای نام و سابقه و کارهای مثبتی است، دست به کاری (مانند نقاشی) بزند که در حد هنرمندان حرفه ای آن رشته نیست؟ اینکه آثار تجسمی فردی به واسطه اینکه او در سینما دارای موقعیت است، فروش می رود چه اشکالی دارد؟ چه چیزی از نقاشی کم می گردد؟

این هنرمند ادامه داد: حضور دیگران در نقاشی باعث مطرح شدن نقاشی می گردد اما اگر او را همسطح هنرمند حرفه ای نقاشی قرار دادند آنجاست که باید جامعه نقاشی و هنرمندان نقاش اعتراض نمایند. اگر هم کارش کپی بوده، نقدش نمایند.

او تاکید نمود: باید حق حرفه ای گری رعایت گردد اما حق نداریم به دیگران بگوییم نقاشی نکن و نقاشی هایت را نفروش مگر اینکه آن اتفاق باعث گردیده حق یک آرتیست دیگر ضایع گردیده باشد.

فرامرزی معتقد است این کار باعث می گردد عده بیشتری جذب نقاشی شوند و خریداران بیشتری به سمت نقاشی بیایند؛ با این حال در پاسخ به این پرسش که آیا این موضوع باعث دم دستی شدن نقاشی نمی گردد؟ گفت: دم دستی شدن نقاشی به مواردی مانند بازار رقابت و گالری ای که سطح کار خود را مطرح می نماید مربوط است.

این نقاش اظهار کرد: مرحوم سهراب سپهری همزمان شاعر و نقاش بود اما چون شاعر معروفی بود نقاشی هایش هم به تدریج گران شد و جا باز کرد.

فرامرزی همچنین گفت: در دنیای امروز که مرزهای هنر با یکدیگر درهم آمیخته گردیده و ما نمی توانیم به دقت رشته های هنری را تفکیک کنیم، چگونه می توانیم خط مشخص کنیم که چه کسی می تواند نمایشگاه برگزار کند چه کسی نه؟

او با بیان اینکه ما گالری، کم نداریم اظهار کرد: با وجود تعداد گالری های زیاد، چند گالری فعال داریم؟ ما کبمود فضا نداریم.

این هنرمند اظهار کرد: ما باید خودمان را از فضای هیجانی دور کنیم وگرنه بقیه سطوح فرهنگی و هنری را هم تخریب می کنیم؛ زیرا نتیجه این می گردد که جسارت از بین می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نمی توان گفت نقاشی نکن و نقاشی ات را نفروش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی توان گفت نقاشی نکن و نقاشی ات را نفروش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید