نوابغی که از بیماری های روحی روانی رنج می بردند

به گزارش بهترینهای وب، وب سایت فرادید: وقتی اسم بیماری روانی و شخص روانی به میان می آید احساس ناخوشایندی به ما دست می دهد، انگار که با یک بیماری هولناک یا یک هیولا روبرو شده ایم. به همین دلیل شاید بدترین توهین به هر شخصی این باشد که او را روانی نامیده، یا گفت که مشکل روانی دارد و باید به روانشناس و روان درمانگر مراجعه نماید.

نوابغی که از بیماری های روحی روانی رنج می بردند

بیماری های روانی تاثیرات ناخوشایند اجتماعی با خود به همراه دارند. در آینده شاید دیگر شاهد دیدگاه منفی این چنینی به بیمارانی که از اختلالات روانی رنج می برند نباشیم، زیرا تعیین شده که این بیماری های روانی گاه با اثرات جانبی بسیار مفیدی همراه هستند.

مطالعات متعدد نشان داده که بعضی از اختلالات روانی با خود نعمت ها و قابلیت های ذهنی را به ارمغان می آورند که هر انسانی آرزوی داشتن آن ها را دارد و قابلیت هایی فراانسانی شناخته می شوند. در ادامه قصد داریم شما را با بعضی از افراد مشهور و نابغه در زمان خود و حتی در این دوران آشنا کنیم که علیرغم بیماری روانی که داشتند آثار و خدماتشان در تاریخ ثبت شده است.

28 نابغه ای که با بیماری روحی مبارزه نموده و جهان را تغییر دادند. آن ها در زمینه هنر، شعر، فلسفه، ریاضی و... یکه تاز بودند و واقعا اگر چنین افرادی متولد نشده بودند چه بر سر جهانی ما می آمد

اگر زمانی برای مشاوره پیش یک روانپزشک رفتید و او اشاره نمود که ممکن است بیماری روانی داشته باشید، ناراحت نشوید احتمال اینکه در آینده ای نزدیک یک نابغه مشهور شوید خیلی زیاد است:

همینگوی

یکی از بزرگترین نویسندگان قرن بیستم است که از افسردگی رنج می برد. او که کوشش کرد به وسیله شوک درمانی خود را معالجه کند پیروز نشد و در سال 1961 با شلیک گلوله خودکشی کرد.

آلبرت انیشتین

زمانی که کودک بود در مدرسه با درس ها و نمرات خود دست و پنجه نرم می کرد. او تا 4 سالگی نمی توانست صحبت کند. بسیاری از متخصصان معتقدند که او بیماری اوتیسم و یا سندرم Asperger داشته است. به هر حال انیشتین در زمان جوانی هیچ یک از نشانه های بیماری اوتیسم را نداشت و، چون تازمان مرگ او علائم آسپرگر هم ناشناخته بود نمی توان مطمئن بود که او بیماری روانی داشته یا نه؟

ون گوگ

ون گوگ تا زمانی که زنده بود پیروزیت های چندانی نداشت. او دچار بیماری توهم بود و در روایات آمده است که گوش خود را برید (تاریخ اثبات نموده خود او این کار را انجام نداده بلکه در یک دوئل با دوستش گوش خود را از دست داد) در سال 1890 ونگوگ با شلیک گلوله به سینه، خود کشی کرد بر اساس روایتی از برادرش جمله ای که در لحظات آخر گفته این بود: غم و اندوه تا ابد پایدار است

سیلویا پلت

او عمدتا به خاطر شعر ای عارفانه اش مشهور است. سیلویا در کالج بهترین بود، ولی در عین حال از افسردگی دائمی رنج می برد و سعی کرد چندین بار خودکشی کند. انتها در سال 1963 او سر خود را داخل یک کوره کرد و به زندگی اش در سن 30 سالگی انتها داد.

سر آیزاک نیوتن

نابغه ریاضی دان و کاشف نیروی گرانشی زمین به نظر می رسد که نوسانات روحی کمی در جهت مثبت داشته است. او روی تخت دراز می کشیده و مدتی بی حرکت در افکارش غوطه ور می شده است.

میکل آنژ

نقاش و مجسمه ساز معروف که نقاشی Sistine Chapel و مجسمه David از آثار معروف است و پزشکان معتقدند او اوتیسم بسیار فعالی داشته است.

نیکولا تسلا

فیزیکدان، مخترع و مهندسی بسیار پیروز که در دوران زندگی اش ناشناخته بود. نیکولا اختلال وسواس فکری شدیدی داشت. او اختلال وسواسی سه گانه را همراه با germaphobe داشت که از لمس کردن چیز های اطراف خود اجتناب می کرد.

کارل یونگ

کارل یونگ رقیب و دوست زیگموند فروید، روانشناس نابغه ای بود که در تبیین بسیار از نظریه های روان کاوی بعد از فروید نقش بسزایی دارد. او در برهه ای از زندگی خود توهم گرفته بود. احساس می کرد صدایی همواره در گوشش زمزمه می نماید. با این حال یونگ از آن به نفع خود استفاده کرد و دیدگاه هایی را در این زمینه برای علم روانشناسی به جا گذاشت.

آدام اسمیت

او برای نظریه های مالی درخشانی که داشت بسیار معروف بود و کتاب ثروت ملل از آثار اوست. آدام نیز توهم داشت و با یک موجود خیالی در ارتباط بود و با او حشر و نشر داشت. (البته بعضی ها می گویند با خودش صحبت می نموده و خودش را مورد خطاب قرار می داده)

فردریش نیچه

شخصیتی که نظریه هایش فلسفه غرب را به طور وسیعی تحت تأثیر قرار داد و موجب تغییراتی بزرگ در این زمینه شد. اما متاسفانه او در زندگی شخصی خود دچار افسردگی شدیدی بود. امروزه روانشناسان مطمئن نیستند که نیچه چطور بیماری بوده، ولی با توجه به نامه هایی که از او به جا مانده متوجه شدند که گاهی هم دچار حمله پارانویا می شده. از سال 1889 تا سال 1900 او تحت مراقبت بود.

چارلز داروین

این خیلی عجیب به نظر می آید که بگوییم داروین که اکثر عمر خود را در سفر گذرانده بیماری روانی داشته. کسی که نظریه تکامل را به جهان ارائه کرد. اما باید گفت: او هم از اختلالات روحی رنج می برده است. او در میانسالی بسیار گوشه گیر و دچار اضطراب ثابتی شده بود و حالت های عصبی زیادی داشت.

آبراهام لینکن

در تاریخ آمده که او افسردگی شدیدی داشت؛ و حتی شعری به اسم انحصار خودکشی (The Suicides Soliloquy) سروده. همسرش نیز پس از مرگ آبراهام دچار افسردگی و برای درمان بستری می گردد.

بتهوون

نابغه موسیقی دان که ترکیبات موسیقایی شگفتی را خلق نموده است. او که کم شنواهم بوده بیماری اختلال دوقطبی هم داشته است. در یک دوره ای هم افسردگی شدیدی داشت و نمی توانست چیزی بنویسد. انتها او در سال 1827 بر اثر بیماری کبدی که داشت جان خود را از دست داد.

چارلز دیکنز

بزرگترین رمان نویس دوره ویکتوریا بود که بعضی از شخصیت های شناخته شده در ادبیات را خلق کرد. دوران کودکی سختی داشت و پدرش پس از مرگ آن ها را با کلی بدهی تنها گذاشته بود.

دیکنز در زندگی خود افسردگی شدیدی را تحمل می کرد. پس از اینکه صحنه انفجار قطاری در ایستگاه راه آهن را دید افسردگی اش شدید تر شد و دیگر نتوانست چیزی بنویسد.

وینستون چرچیل

سیاستمدار بی همتای انگلیسی که با هوش و تدبیر خود جنگ جهانی دوم را رهبری کرد. اما این مرد زیرک افسردگی داشت و در تاریخ آمده است که چندین بار در این فکر بوده که خود را بکشد. بعضی هم معتقد هستند که او اختلال دوقطبی داشته است.

ویریجینا وولف

او تا اخر عمرش درگیر بیماری اختلال دو قطبی بود. در طول زندگیش رفتاری از خود نشان می داد که این بیماری را تأیید می کرد. در سال 1941 جیب هایش را پر از سنگ و خود را در دریا غرق کرد در حالی که تنها 59 سال داشت.

لئو تولستوی

نویسنده بزرگ روسی که با وجود ثروت و شهرت خانودگی علائم افسردگی را داشت؛ و بعضی اوقات رفتار های عجیب و غریبی از خود نشان می داد.

عزرا پوند

او که شاعری توانا بود تأثیری عمیق بر ادبیات مدرن داشت. در نیمه اول قرن بیستم از آمریکا به اروپا مهاجرت کرد. بسیاری از متخصصان معتقد هستند او نارسیست (خودشیفته) بوده. پوند جذب ایده های هیتلر و موسیلینی شد و در سال 1945 ضد آمریکا سخنرانی کرد.

فرانس کافکا

ادبیات اگزیستانسیالیستی کافکا در قرن 20 باعث شهرت او در جهان شد. او نابغه ای بود که از بیماری اضطراب و افسردگی شدید رنج می برد و این سبب شد که همواره گوشه گیر و در انزوا باشد. بعضی از متخصصان هم بر این عقیده هستند که کافکا دچار اختلال اسکیزوئید بود.

موتزارت

تنها زمانی که 3 سال داشت اولین آهنگ خود را ساخت. موتزارت از کودکی دارای هوش و استعداد موسیقیایی بالایی بود و به کوچکترین صدا ها واکنش نشان می داد. روانپزشکان می گویند او دچار اختلال حسی آسپرگر و وسواس فکری بود. اما بعضی هم معتقدند که او بیماری های نورولوژیکی داشته است.

فیلیپ دیک

نویسنده مشهوری که اکثر داستان هایش را کارگردانان بزرگ جهان به صورت فیلم درآوردند. اما او نیز توهم داشت و اغلب فکر می کرد از بدنش جدا می گردد. بعضی ها گفته اند که او اسکیزوفرنی داشته و خودش نیز در سال 1965 راجع به بیماری روحی و روانی خود چیز هایی نوشته است.

Kurt Vonnegut

به عنوان یک نویسنده تأثیر زیادی در سیاست های آمریکا داشت با کتاب هایی که می نوشت. بیماری افسردگی در خانواده ش. سابقه ای طولانی داشت. مادرش در روز مادر زمانی که او کودک بود خودکش کرد. زمانی که با توجه به انتشار کتاب هایش در جهان معروف شد، بیماریش شدت گرفت و در کوشش برای درمان بود، اما ظاهرا پیروز نشد.

پابلو پیکاسو

او که پایه گذار سبک کوبیسم در جهان است در دوره ای از زندگی دچار افسردگی شدیدی شد. در طول این دوره تمام نقاشی هایش را با موضوع و مفهوم غم و حزن و اندوه کشید و رنگ آبی عنصری جدا نشدنی از آثارش بود. عد ها به این برهه از زندگیش دوره آبی پیکاسو می گفتند.

بابی فیشر

بزرگترین شطرنج باز در تمام دوران تاریخ که در 13 سالگی مشهور شد. بسیاری از پزشکان معتقدند او اختلال پارانوئید داشته. فیشر از غلبه بر رقیبانش لذت می برد و گویی این ها همه بر اثر عقده هایی بود که او در کودکی داشت. در طول زندگی کوشش زیادی برای درمان بیماری خود کرد و در سال 2008 از جهان رفت.

جان ناس

نابغه ریاضی دان که بیماری اسکیزوفرنی پارانوئید داشت و با این حال توانست جایزه نوبل علوم مالی در سال 1994 را کسب کند. متاسفانه او و همسرش در سال 2015 بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند.

استیون هاوکینگ

او در نتیجه بیماری عصبی فلج کننده ای که داشت دچار افسردگی شدیدی شده بود. وقتی در دوره دکتری بود این بیماری روز به روز حادتر می شد و فکر می کرد که دیگر هیچ امیدی برای ادامه تحصیل ندارد، اما یکی از استادانش او را تشویق و متقاعد کرد که در دانشگاه بماند و ادامه دهد.

رابین ویلیام

بسیاری از منتقدین او را نابغه کمدی می دانند. نوع بازی و نحوه تغییر حالات چهره و حتی زمانبندی او در فیلم ها و سریال هایی که بازی نموده واقعا نظر منتقدین را اثبات می نماید. اما او در زندگی شخی خود از افسردگی شدید رنج می برد و دارو مصرف می کرد، اما متاسفانه درمان نشد و در سال 2014 خودکشی کرد.

منبع: برترین ها

به "نوابغی که از بیماری های روحی روانی رنج می بردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوابغی که از بیماری های روحی روانی رنج می بردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید