نگاهی به تمام ویژگی های دوربین خانواده هواوی P40

به گزارش بهترینهای وب، گوشی های سری P هواوی همواره در زمینه عکاسی امکانات جذابی به ارمغان می آورند و دوربین خانواده هواوی P40 هم از این قاعده مستثنا نیست. هواوی برای نسل جدید پرچم داران خود از تکنولوژی های نوآورانه ای استفاده کرده و در این مطلب قصد داریم نگاهی به قابلیت های این دوربین ها بیندازیم.

نگاهی به تمام ویژگی های دوربین خانواده هواوی P40

مقایسه دوربین های خانواده هواوی P40

سه عضو جدید سری P گوشی های هواوی P40، P40 پرو و P40 پرو پلاس هستند. ماژول دوربین هرکدام از آن ها تفاوت هایی با دیگر اعضا دارد و از دوربین سه گانه هواوی P40 آغاز و به دوربین پنج گانه هواوی P40 پرو پلاس ختم می شود. اگرچه تمام این دوربین ها ویژگی های مشترک زیادی دارند، ولی در عین حال باید به تفاوت های قابل توجه آن ها هم اشاره کنیم. در ادامه می توانید مشخصات دوربین این گوشی ها را مشاهده کنید.

هواوی P40 پرو پلاسهواوی P40 پروهواوی P40
دوربین اصلی 50 مگاپیکسل

اندازه: 1/1.28 اینج

دیافراگم: F/1.9

فاصله کانونی: 23 میلی متر

دارای لرزشگیر اپتیکال

50 مگاپیکسل

اندازه: 1/1.28 اینج

دیافراگم: F/1.9

فاصله کانونی: 23 میلی متر

دارای لرزشگیر اپتیکال

50 مگاپیکسل

اندازه: 1/1.28 اینج

دیافراگم: F/1.9

فاصله کانونی: 23 میلی متر

دارای لرزشگیر اپتیکال

دوربین دوم40 مگاپیکسل

لنز اولترا واید

دیافراگم: F/1.8

فاصله کانونی: 18 میلی متر

40 مگاپیکسل

لنز اولترا واید

دیافراگم: F/1.8

فاصله کانونی: 18 میلی متر

16 مگاپیکسل

لنز اولترا واید

دیافراگم: F/2.2

فاصله کانونی: 17 میلی متر

دوربین سوم8 مگاپیکسل

لنز پریسکوپی با زوم 10 برابری

دیافراگم: F/4.4

فاصله کانونی: 240 میلی متر

دارای لرزشگیر اپتیکال

12 مگاپیکسل

لنز پریسکوپی با زوم 5 برابری

دیافراگم: F/3.4

فاصله کانونی: 125 میلی متر

دارای لرزشگیر اپتیکال

8 مگاپیکسل

لنز تله فوتو با زوم 3 برابری

دیافراگم: F/2.4

فاصله کانونی: 80 میلی متر

دارای لرزشگیر اپتیکال

دوربین چهارم8 مگاپیکسل

لنز تله فوتو با زوم 3 برابری

دیافراگم: F/2.4

فاصله کانونی: 80 میلی متر

دارای لرزشگیر اپتیکال

سنسور ToFداردداردندارد

سنسورهای بزرگ تر و بهتر

دوربین اصلی هر سه گوشی، مبتنی بر سنسور 50 مگاپیکسلی RYYB است. اول از همه باید بگوییم نسبت به سنسور 40 مگاپیکسلی نسل قبلی، شاهد تعبیه مگاپیکسل های بیشتری هستیم. این سنسور به لطف فناوری ترکیب پیکسل ها، می تواند تصاویر 12.5 مگاپیکسلی ثبت کند. اگر هم به ثبت تصاویر با رزولوشن کامل علاقه دارید، در اپلیکیشن دوربین باید این گزینه را فعال کنید.

فیلتر رنگ RYYB (به جای RGGB) بعد از موفقیت در سال گذشته، بار دیگر در نسل جدید گوشی های سری P هواوی مورد استفاده قرار گرفته است. در سنسورهای RYYB، پیکسل های زرد به جای پیکسل های سبز مورد استفاده قرار می گیرند و با این کار سنسور می تواند 40 درصد نور بیشتری دریافت کند که این امر منجر به بهتر شدن جزییات تصاویر و بهبود عملکرد در محیط های کم نور می شود.

اما در این بین، مهم ترین ویژگی دوربین اصلی سنسور غول پیکر 1/1.28 اینچی آن است. سنسورهای بزرگ تر نور بیشتری ثبت می کنند و تصاویر شفاف تر با محدوده دینامیکی بهتری خلق می شود. برای مقایسه می توانیم بگوییم که گوشی های هواوی P30 پرو و گلکسی اس 20 مجهز به سنسور 1/1.7 اینچی هستند و بسکمک از پرچم داران شامل گلکسی نوت 10 پلاس و آیفون 11 پرو مکس از سنسور 1/1.7 اینچی بهره می برند. هرچه سنسور بزرگ تر باشد، نتیجه نهایی بهتر است و در ادامه می توانید مقایسه تصویر ثبت شده با هواوی P40 (سمت راست) و گوگل پیکسل 4 (سمت چپ) در محیطی بسیار کم نور را مشاهده کنید که فزونی دوربین P40 را نشان می دهد.

نزدیک ترین رقیب این سنسور، دوربین اصلی گلکسی اس 20 اولترا است که البته با داشتن اندازه 1/1.33 اینچ، اندکی کوچک تر محسوب می شود. البته این سنسور به دلیل داشتن رزولوشن 108 مگاپیکسلی، از پیکسل های 0.8 میکرومتری یا در حالت ترکیبی از پیکسل های 2.4 میکرومتری بهره می برد. سامسونگ با استفاده از ترکیب 9 پیکسل مجاور، تصاویر 12 مگاپیکسلی ایجاد می کند ولی P40 با ترکیب هر 4 پیکسل عکس های 12.5 مگاپیکسلی ثبت می کند. در نهایت سنسور هواوی با فناوری ترکیب پیکسل ها می تواند اندازه هر پیکسل را به 2.44 میکرومتر برساند. برای مقایسه اندازه این دو سنسور و تعدادی از سنسورهای دیگر، می توانید تصویر زیر را مشاهده کنید. البته اندازه سنسور و پیکسل فقط بخشی از قضیه هستند و در این زمینه، کیفیت لنزها و پردازش تصویر هم نقش مهمی را ایفا می کنند.

زوم اپتیکال 10 برابری

اگر دوربین پریسکوپی با زوم 5 برابری P30 پرو برای شما بسیار جذاب بوده، پس بدون شک زوم 10 برابری اپتیکال هواوی P40 پرو پلاس هم می تواند نظر شما را جلب کند. کلید دستیابی به چنین قابلیت جذابی، بهره گیری از طراحی پریسکوپی برای دوربین موبایل است. فاصله کانونی بیشتر به معنای مسافت بیشتر بین لنز و سنسور است. با رویکردهای معمول، عملی کردن چنین قابلیتی منجر به ضخامت بسیار زیاد ماژول دوربین می شود و به همین خاطر شرکت های متعددی مانند هواوی به بهره گیری از طراحی پریسکوپی روی آورده اند. در این طراحی، لنز و سنسورها در زاویه ای 90 درجه درون بدنه تعبیه می شوند و نور از طریق آینه روانه سنسور می شود.

هواوی برای عملی کردن زوم اپتیکال 10 برابری، نسل قبلی این دوربین را بازطراحی کرده است. همان طور که گفتیم با افزایش فاصله بین لنز و سنسور می توان زوم اپتیکال را بیشتر کرد. از آنجایی که بدنه گوشی فضای بسیار محدودی دارد، هواوی با تعبیه چند منشور توانسته مسافت رسیدن نور به سنسور را افزایش دهد. چنین راهکاری بسیار هوشمندانه است ولی احتمالا چنین فرایندی منجر به کاهش کیفیت تصاویر ثبت شده می شود که این موضوع باید مورد بررسی قرار بگیرد.

برای اینکه فاصله بین زوم 10 برابری و دیگر دوربین ها به خوبی پر شود، هواوی P40 پرو پلاس از دوربین تله فوتو با زوم 3 برابری هم بهره می برد که مبتنی بر سنسور RYYB است.

فوکوس اتوماتیک تشخیص فاز هشت گانه

ثبت تصاویر اکشن و پرتحرک یک هنر است و اگر دوربین شما از فوکوس اتوماتیک بسیار سریعی بهره ببرد، چنین کاری بسیار ساده تر می شود. خوشبختانه، گوشی های هواوی P40 از سیستم فوکوس اتوماتیک مبتنی بر تشخیص فاز هشت گانه بهره می برند. هر یک از پیکسل های موجود در سنسور تصویر شامل یک فتودیود تشخیص فاز با یک فتوسایت جذب نور است. این یعنی تک تک پیکسل های موجود در این سنسور برای کمک به فوکوس کردن وارد عمل می شوند. به همین خاطر شاهد فوکوس اتوماتیک سریع تری هستیم. در تصویر GIF پایین، می توانید سرعت فوق العاده فوکوس دوربین هواوی P40 را مشاهده کنید.

سیستم کاهش نویز BM3D

تراشه کایرین 990 و پردازشگر سیگنال تصویر (ISP) آن، مرکز اصلی پردازش تصاویر گوشی های هواوی P40 محسوب می شوند. این قطعات سخت افزاری، سیستم کاهش نویز BM3D را برای این گوشی ها به ارمغان آورده اند که از الگوریتم های پیشرفته ای برای این موضوع استفاده می کنند. به صورت خلاصه، این الگوریتم ها تلاش می کنند که در عین کاهش نویز تصاویر، جزییات را تا حد ممکن نگه دارند تا در نهایت در شرایط نوری مختلف تصاویر باکیفیتی ثبت شود.

در ادامه می توانید تصویر کراپ شده مربوط به P30 پرو (سمت راست) و P40 پرو (سمت چپ) که در محیط بسیار کم نوری ثبت شده مشاهده کنید. همان طور که می بینید، تصویر P40 پرو از جزییات بسیار بیشتری بهره می برد.

البته این الگوریتم ها محدود به گوشی های هواوی P40 نیستند و برای نخستین بار در هواوی میت 30 پرو پدیدار شده اند.

موتور XD Fusion

هواوی در زمینه استفاده از هوش مصنوعی برای پردازش تصاویر سابقه زیادی دارد و بسکمک از جدیدترین پیشرفت های اجرا شده زیر مجموعه موتور XD Fusion قرار می گیرند که سومین نسل موتور هوش مصنوعی هواوی برای عکس برداری محسوب می شود.

موتور XD Fusion برای اجرای الگوریتم های پیشرفته خود از توان تراشه کایرین 990، پردازشگر سیگنال تصویر و واحد پردازش عصبی استفاده می کند. این موتور می تواند چندین فریم را با استفاده از چند دوربین به طور همزمان ثبت کند و برای کارهای مختلفی مانند شناسایی سوژه موردنظر و اعمال تغییرات، از آن ها بهره می برد. با شناسایی دقیق سوژه ها و محیط، الگوریتم ها جزییات زیادی را استخراج می کنند و می توانند ویرایش هایی برای بهبود رنگ و محدوده دینامیکی انجام دهند. همچنین این موتور پیشرفته برای زوم هیبریدی هم مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند کیفیت بهتری به ارمغان بیاورد. بخشی از مأموریت هواوی در نسل جدید پرچم داران خود ساده تر کردن فرایند عکاسی است و به نظر می رسد هوش مصنوعی مؤلفه کلیدی این شرکت برای رسیدن به هدف مذکور است.

دوربین گوشی های هواوی P40 به لطف داشتن سخت افزار و نرم افزار قدرتمند در این زمینه حرف زیادی برای گفتن دارند. برای اظهارنظر دقیق در مورد کیفیت دوربین این گوشی ها، باید مورد بررسی گسترده قرار بگیرند ولی فعلا با توجه به همین اطلاعات، در مورد دوربین های خانواده هواوی P40 چه فکر می کنید؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

منبع: Android Authority

چپ

منبع: دیجیکالا مگ

به "نگاهی به تمام ویژگی های دوربین خانواده هواوی P40" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به تمام ویژگی های دوربین خانواده هواوی P40"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید