هشدار به کاربران فیس بوک: گذرواژه ایمیل خود را مخفی کنید!

فیس بوک از بعضی از کاربران جدید درخواست نموده که گذرواژه ایمیل خود را اعلام نمایند و حتی در بعضی موارد نیز گذرواژه ایمیل کاربران را بی اجازه رصد می نماید.

هشدار به کاربران فیس بوک: گذرواژه ایمیل خود را مخفی کنید!

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، فیس بوک که معمولا به عنوان یک شبکه اجتماعی فعال و پر کاربر شناخته می گردد، مدتی است درگیر حواشی امنیتی شده است. درواقع فیس بوک از کاربران می خواهد که گذرواژه های ایمیل خود را ارائه نمایند، این در حالی است که ایمیل یک موضوع بسیار مهم است و افشای ایمیل می تواند بسیار خطرناک و دارای عواقبی سخت باشد.

در برابر این حرکت، کارشناسان امنیتی هشدار داده اند که این رفتار می تواند کاربران را تشویق به شرکت در رفتارهایی خطرناک کند و شانس آن ها را برای هک شدن افزایش دهد. از سوی دیگر به نظر می رسد این شبکه اجتماعی به دنبال درخواست مجوز دسترسی به ایمیل کاربران را با فریب آنان دارد.

فیس بوک اعلام نموده که به زودی این مسئله را حل می نماید، اما هنوز زمان مشخصی را برای این موضوع اعلام ننموده است. به طور معمول، کارشناسان امنیتی هرگز اشتراک گذاری گذرواژه را به هیچ فردی توصیه نمی نمایند. این موضوع به ویژه با توجه به حملات فیشینگ از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ حملاتی که می توانند به راحتی حجم بالایی از اطلاعات کاربر را به یغما ببرند.

اما در فیس بوک، هنگامی که کاربران سعی می نمایند با یاری بعضی از ارائه دهندگان ایمیل، از جمله Yandex و GMX ثبت نام نمایند، به بخش تایید آدرس ایمیل خود راهنمایی می شوند و در این بخش نیز باید گذرواژه ایمیل خود را وارد نمایند. درواقع به نظر می رسد کاربران دیگر ارائه دهندگان ایمیل مانند گوگل این گزینه را نمی بینند.

از سوی دیگر به نظر می رسد این مسائل فقط برای کاربران جدید فیس بوک ظاهر می گردد و اگر یک کاربر جدید وارد فیس بوک گردد باید گذرواژه ایمیل خود را ثبت کند. اما آیا واقعا فیس بوک در این ماجرا دست دارد یا این یک حمله هکری است؟ بت سیفرس محقق امنیتی گروه حمایت از بنیاد مرزهای الکترونیکی، به شدت از فعالیت های امنیتی فیس بوک انتقاد نموده و گفت: این اساسا به یک حمله فیشینگ غیر قابل تشخیص است. مردم معمولا مجبور نیستند گذرواژه خود را به هیچکس غیر از سایت ایجاد نماینده ایمیل ارائه دهند. این یک فریب بزرگ است. توصیه من به همه کاربران این است که هرگز اطلاعات خود را با افراد ناشناس به اشتراک نگذارند.

تروی هانت، کارشناس امنیتی و اپراتور خدمات اطلاع رسانی هک، در نامه ای نوشت: این قطعا یک الگوی ضد امنیتی است زیرا شامل به اشتراک گذاشتن اسرار یک پلت فرم (ارائه دهنده ایمیل) با یک پلت فرم دیگر (فیس بوک) است.

البته فرم ثبت گذرواژه به کاربران می گوید که کلمه عبور توسط فیس بوک ذخیره نمی گردد، اما هیچ راهی برای معتبر بودن این ممیزی وجود ندارد. چرا که اخیرا معلوم شده که این شرکت صدها میلیون گذرواژه کاربران را ذخیره نموده است.

سخنگوی فیس بوک در این خصوص می گوید: این گذرواژه توسط فیس بوک ذخیره نمی گردد. مردم همواره می توانند به جای این گزینه برای تأیید حساب خود با کد ارسال شده به تلفن خود و لینک ارسالی به ایمیل خود ثبت نام نمایند.

منبع: انتخاب

به "هشدار به کاربران فیس بوک: گذرواژه ایمیل خود را مخفی کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به کاربران فیس بوک: گذرواژه ایمیل خود را مخفی کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید