چرا با قطار سفر کنیم؟

به گزارش بهترینهای وب، مزایای سفر با قطار

از میان تمام وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا برای سفر به مناطق دوردست، قطارها از محبوبیت زیادی برخوردارند. مزایای سفر با قطار آن چنان بسیار و مناسب هر گردشگری است که اکثر افراد برای انتخاب وسیله سفر به سراغ قطار می آیند. سفر با هواپیما هر چند برای بسیاری از گردشگران و مسافت های طولانی توصیه می گردد اما تا جایی که در همان جهت، امکان استفاده از قطار نیز وجود داشته باشد، مسافران به سراغ قطار می روند. حتی مزایای سفر با قطار آن چنان عالی است که افرادی که ماشین شخصی دارند و می توانند با ماشین سواری سفر نمایند، قطار را انتخاب می نمایند. در کشورمان ایران نیز مسافرت با قطار هواداران بسیاری دارد. برای آشنایی با مزایای سفر با قطار و یافتن پاسخ سوال چرا با قطار سفر می کنیم می توانید تا انتها این مطلب خبرنگاران با ما همراه باشید.

چرا با قطار سفر کنیم؟

قیمت بلیط قطارها

اولین مورد که می توان آن را اصلی ترین و مهم ترین قضیه در مزایای سفر با قطار دانست، بحث هزینه بلیط است. به عنوان مثال هر چند که هزینه بلیط قطار به نسبت اتوبوس و دیگر وسایل حمل و نقل گران تر است اما به نسبت بلیط هواپیما ارزان تر بوده و در نتیجه دومین انتخاب برای سفر است. همچنین بسیاری از خطوط راه آهن و جهتهای قطارها، به مسافرانش امکانات رایگانی بر روی بلیط می دهند که باعث جذب بیشتر مسافر می گردد. به عنوان مثال در اکثر کشورهای اروپایی، برای بچه ها زیر 2 سال هزینه بلیط رایگان و برای بچه ها بین 2 تا 15 سال هزینه بلیط قطار نصف می گردد. همچنین کمتر پیش می آید که قیمت بلیط قطار گران گردد.

یکی از مزایای دیگر سفر با قطار امکان سفر شبانه است. این موضوع به شما این اجازه را می دهد که با خرید بلیط قطار در یک واگن به راحتی در تخت های واگن ها بخوابید و صبح به مقصد برسید. در نتیجه مجبور به پرداخت هزینه اقامت در هتل نخواهید بود و از این بابت، در هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید.

سلامت در سفر

بسیاری از زمان ها، هنگامی که می خواهید با هواپیما سفر خود را ادامه دهید، در صف های طولانی چک- این و بازرسی و البته صف های طولانی برای آنالیز چمدان ها و بار معطل شده اید. در این مواقع، بسیاری از مسافران کلافه می شوند، خسته می شوند و همچنین ممکن است که تا سوار شدن به هواپیما اتفاقات و برخوردهای ناگواری بین افراد رخ دهد. تمام این موارد سلامت روحی شما را در سفر به خطر می اندازد. یکی از مزایای سفر به قطار از بین رفتن تمام این صف های طولانی و راحت تر سوار شدن به قطار است. حتی شما هنگام سوار شدن به قطار احتیاج ندارید که در پشت صفی طولانی منتظر بمانید. قطار واگن های مرتبط به هم و چندین در ورودی دارد. همچنین بسیاری از افراد بلیط قطار خود را اینترنتی می گیرند تا از معطل شدن جلوی باجه فروش بلیط در ایستگاه راه آهن نیز خلاص شوند.

به این ترتیب تنها کافیست که با بلیط و مدارک شناسایی خود و چمدان هایتان به گیت ورودی مورد نظر بروید. بلیتتان را نشان مامور گیت دهید و برای سوار شدن به سمت قطار حرکت کنید. یادتان باشد که باید بلیط قطار خود را در جای مطمئنی نگه دارید. چرا که مامور قطار برای چک کردن آن به سراغتان می آید. روند سوار شدن به قطار در بسیاری از کشورها ممکن است از این هم کوتاه تر و راحت تر باشد و شما بدون هیچ شلوغی و مزاحمتی به راحتی سوار قطار شوید.

افسون قطارها

از گذشته های دور، سفر با قطار احساس خاصی را برای اکثر مسافران به وجود می آورد. احساسی کلاسیک و البته همراه با سفری راحت و لوکس که به شما اجازه می دهد در کنار پنجره ای بزرگ بنشینید و در حالی که پاهای خود را دراز نموده اید، به مناظر زیبای دوردست یا نزدیک خیره شوید. منظره هایی که شاید در اکثر جهتهای گردشگری جهان تنها با قطار قابل مشاهده باشند. می توانید همزمان کتاب بخوانید. نوشیدنی گرم خود را بنوشید یا به مامور واگن خود سفارش انواع غذا، تنقلات و خوراکی ها و نوشیدنی ها را بدهید. این راحتی به نسبت دیگر وسایل حمل و نقل و سفر مانند هواپیما باعث ایجاد حس آرامشی در سفر با قطار شده است.

آزادی در میان مزایای سفر با قطار

جدای از راحتی در سفر، آزادی در سفر نیز یکی از موارد مهم مزایای سفر با قطار است. قطارها برخلاف پرواز با هواپیماها، بدون هیچ گونه استرسی هستند. در سفر با قطار از لرزش های اولیه پرواز، استرس ناشی از صعود و فرود هواپیما و ضربه آن و تنگی و محکم بودن کمربند جایگاه های هواپیما دور هستید. شما برای تمام طول مدت سفرتان، به جایگاه میخکوب نشده اید.

می توانید بلند شوید و در میان کوپه ها راه بروید و هر زمان که مایل بودید دوباره به کوپه و جایگاه خود بازگردید. از آنجایی که کس دیگری وظیفه رانندگی کردن و راهنمایی قطار را به عهده دارد، در نتیجه شما به راحتی آزاد خواهید بود که برای خوردن غذا یا نوشیدنی بلند شوید و در قطار گردش کنید. چرتی بزنید و گاهی بدن خودتان را از خستگی سفر کش و قوس دهید و بکشید. همچنین مجبور نیستید وسایل الکترونیکی خود را به کناری بگذارید یا به صدای خدمه پرواز گوش دهید. می توانید با گوشی خود صحبت کنید و از تبلت و اینترنت آن بهره ببرید. به این معنی که قادر خواهید بود هر آنچه که دوست دارید انجام دهید.

راحتی در سفر

حرکت قطار بسیار روان و بدون لغزش است. در نتیجه بر خلاف ماشین، اتوبوس یا هواپیما معده شما را به هم نمی ریزد و احساس ماشین گرفتگی به شما دست نخواهد داد. همین موضوع به شما اجازه می دهد که نوشیدنی ها و غذاهای مورد علاقه خود را سفارش دهید. اگر پنجره های واگن ها را نیز ببندید حتی دیگر صدای حرکت چرخ های قطار بر روی ریل نیز شما را اذیت نخواهد کرد. می توانید دمای درون هر کوپه را تنظیم کنید. جایگاه های درون قطار بسیار راحت تر از جایگاه های اتوبوس یا ماشین است. همچنین طراحی آن ها به گونه ای اجرا شده که افراد درون هر واگن می توانند رو به یکدیگر نشسته و با هم تبادل نظر نمایند.

از دیگر مزایای سفر با قطار امکان رزرو کوپه هایی با تخت خواب است. در این صورت اگر سفرتان را در هنگام شب انجام دهید، می توانید به راحتی بر روی تخت ها بخوابید و اصلا متوجه خستگی راه نشوید. صبح نیز بدون اتلاف وقت گردش خود را در شهر مقصد آغاز کنید. در حقیقت جدای از راحتی، سفر با قطار، صرفه جویی در وقت نیز هست.

دور از ترافیک بودن

یکی از مهم ترین و بهترین مزایای سفر با قطار دور نگه داشتن شما از ترافیک جاده ها، بزرگراه ها و ترافیک پشت عوارضی ها است. در اکثر سفرهای جاده ای زمانی که می خواهید وارد شهرهای بزرگ شوید، با ترافیک سنگین ورودی روبرو می شوید. این موضوع در هنگام خروج از شهرها نیز اتفاق می افتد. اما در سفر با قطار شما درگیر این موضوع نخواهید شد. به راحتی و نیم ساعت قبل از حرکت قطار مورد نظرتان در ایستگاه راه آهن حضور یافته و سوار قطار می شوید. در مقصد نیز به همین راحتی از قطار خارج شده و وارد شهر می شوید. حتی اگر ایستگاه های قطار تا مرکز شهر، مسافتی داشته باشد، می توانید از قسمت ورودی آن ها برای رسیدن به مرکز شهر، مترو، اتوبوس های شهری، تاکسی و ماشین کرایه ای بگیرید.

امکان حمل چمدان های بزرگ و بارهای دیگر

در سفر با قطار می توانید چمدان های بزرگ و کوله پشتی با خود به داخل واگن ها ببرید. همچنین قطارهای اتوبوسی سرتاسر جهان وجود دارد که مکان مجزایی برای جادهی چمدان ها دارند. از طرفی بسیاری از مسافران وگردشگران با موتور، دوچرخه یا ماشین سواری خود سفر می نمایند و تصمیم می گیرند تا قسمتی از جهت سفرشان را با قطار ادامه دهند. در نتیجه به راحتی می توان دوچرخه خود را به درون قطار آورد. حتی بسیاری از قطارها واگنی مجزا برای حمل بار و چمدان دارند که با پرداخت مبلغی می توانید وسیله نقلیه موتورسیکلت یا دوچرخه یا حتی ماشین خود را درون آن ها بگذارید.

سرویس های بهداشتی تمیز و راحت

از دیگر مزایای سفر با قطار که راحتی بیشتری را برای مسافران به ارمغان می آورد، سرویس های بهداشتی قطار است. همچنین اگر مایل به استفاده از سرویس های درون هر واگن نیستید، می توانید از سرویس های بهداشتی ایستگاه های بین راه بهره ببرید. قطارها عموما در طول جهت در ایستگاه های مختلف بین راه و برای مدتی تعیین توقف دارند. خوشبختانه بسیاری از این ایستگاه ها دارای امکانات متعددی همانند سرویس های بهداشتی، اتاق کودک و در کشورهای اسلامی نمازخانه هستند. فروشگاه و باجه های مختلفی نیز در این ایستگاه ها پیدا خواهید نمود.

درون قطارها نیز، واگنی به عنوان رستوران طراحی شده و به مسافران قطار سرویس دهی می دهد. می توانید در رستوران قطار و پس از سوار شدن سفارش غذا دهید. همچنین در هنگام خرید بلیط قطار می توانید گزینه های پذیرایی و ناهار و شام را هم انتخاب نموده و از همان ابتدا هزینه آن را با هزینه بلیط قطار پرداخت کنید.

منبع: smartertravel.com

منبع: الی گشت

به "چرا با قطار سفر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا با قطار سفر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید