چرا بعضی نوجوانان معتاد به اینترنت می شوند؟

به گزارش بهترینهای وب، یک متخصص روانشناس کودک و نوجوان به تشریح علت تمایل نوجوانان به اینترنت و تاثیرات آن بر رفتار آن ها پرداخت.

چرا بعضی نوجوانان معتاد به اینترنت می شوند؟

به گزارش ، یک متخصص روانشناس کودک و نوجوان ضمن بیان اینکه اعتیاد به تلفن های همراه شایع ترین اعتیاد بدون مواد مخدر در دنیای مدرن محسوب می گردد که فعال ترین گروه در این زمینه را نسل نوجوان و جوان جامعه تشکیل می دهند، به تشریح علت تمایل نوجوانان به اینترنت و تاثیرات آن بر رفتار آن ها پرداخت.

متخصص روانشناس کودک و نوجوان با بیان اینکه وابستگی به تکنولوژی در قالب اعتیاد مدرن بین جوانان و نوجوانان پدید آمده و تبدیل به کالای فرهنگی و اجتماعی شده است، اضافه کرد: به نظر می رسد استفاده از اینترنت به طوری که موجب بروز مسائل روان شناختی، اجتماعی، درسی، شغلی و... گردد در جامعه ما فراگیر بوده و می تواند صدمات جدی جسمانی، اقتصادی، اجتماعی، روانی و خانوادگی زیادی را ایجاد کند.

وی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات در حال حاضر اعتیاد به تلفن های همراه شایع ترین اعتیاد بدون مواد مخدر در دنیای مدرن محسوب می گردد، اظهار کرد: در ایران روند روزافزون استفاده از موبایل در شهر های بزرگ واقعیت انکار ناپذیری است، این درحالیست که طبق تحقیقات، فعال ترین گروه در این زمینه را نسل نوجوان و جوان جوامع تشکیل می دهند، چراکه نوجوانان در راستای فضای گسترده موبایل و شبکه های اینترنتی سحر و جادو می شوند در نتیجه به استفاده افراطی از تلفن همراه و شبکه های اجتماعی روی می آورند.

این متخصص روانشناس کودک و نوجوان با اشاره به اینکه نوجوانان به وسیله زنگ موبایل و تصاویری که در فضای مجازی منتشر می نمایند می توانند هویت جدید و پنهانی برای خود بسازند، ادامه داد: دوران 12 تا 18 سالگی هر فرد از دشوارترین، پرتنش ترین و هیجان انگیزترین دوره های زندگی هر فرد به شمار می رود، به همین دلیل والدین باید در زمینه استفاده از گوشی های همراه و شبکه های اینترنتی توسط فرزندانشان مطلعانه برخورد نمایند. در حال حاضر رشد چشمگیر استفاده از فضا های مجازی و تلفن های همراه توسط نوجوانان، نگرانی زیادی برای والدین ایجاد نموده است، این در حالیست که نه تنها در ایران پژوهش های اندکی در زمینه اجرا شده بلکه حتی کار فرهنگی، آموزشی و برنامه ریزی مناسبی نیز صورت نگرفته است، این امر باعث شده نوجوانان ما در سیکل معیوب چرخش نمایند و توان حذف رفتار های اعتیادی خود را نداشته باشند.

وی بیان نمود: طبق پژوهش های اجرا شده، اعتیاد به اینترنت اغلب مربوط به شوک های روحی و کمبود های عاطفی دوران کودکی، ویژگی های شخصیتی، تعهد کم به خانواده، شرطی شدن، دریافت پاداش از شبکه های اجتماعی، درگیری با طلاق عاطفی والدین یا طلاق رسمی و اعتیاد بروز می یابد. بعضی از پژوهشگران نیز اعتیاد به اینترنت را با کیفیت خواب آنالیز نموده اند که بر اساس آن افرادی که از تلفن های همراه به طور افراطی استفاده می نمایند، خواب های تکه تکه دارند و این روند موجب آسیب در ظرفیت یادگیری و عملکرد تحصیلی آن ها می گردد.

وی با تاکید بر اینکه والدینی که در زمینه مدیریت استفاده از تلفن همراه توسط فرزندانشان ناتوان اند، تلفن های همراه به مکان ملاقات خصوصی نامناسبی برای فرزندانشان تبدیل می گردد، گفت: تلفن های همراه دارای بعضی از اثرات مطلوب کارکردی هستند، اما ایجاد حس بی پروایی جنسی، افزایش مصرف نمایشی، ایجاد فضای امن برای افراد کج رو، ایجاد شبکه های ارتباطی پنهان، وابستگی و اعتیاد از کارکرد های نامطلوب این ابزار به شمار می رود.

به گفته انزانی، براساس تحقیقاتی اجرا شده در ایران، کاربرد تلفن همراه در ایران شامل اطلاع جویی، فواید اجتماعی، رضایت مندی عاطفی و کم تحرکی نوجوان است.

بنابر اظهارات این روانشناس و طبق تحقیقات اجرا شده توسط انجمن روانشناسی آمریکا، اعتیاد به اینترنت موجب اختلالات عملکردی در افراد می گردد، این اختلالاتی دارای هفت شاخص اصلی کاهش تحمل فرد، ظهور علائم درد در فرد، استفاده بیش از حد تعیین زمانی از اینترنت، کاهش فعالیت های اجتماعی -تفریحی و تحصیلی، تداوم استفاده از اینترنت با وجود مطلعی از اثرات منفی هستند که حداقل سه معیار آن طی یک ماه در فرد مشاهده می شوند.

انزانی ادامه داد: بعضی تحقیقات نشان می دهد نوجوانانی که به طور بیمارگونه از اینترنت یا گوشی های همراه استفاده می نمایند، دچار احساس ناکامی، افت تحصیلی، اجتماع گریزی، تنهایی، حواس پرتی، سردرد، خستگی، ضعف حافظه، کناره گیری، فرار از مسائل، تمایل به شب بیداری، از هم گسیختگی روابط خانوادگی و عاطفی، اعتیاد به مواد و الکل، اضطراب و استرس می شوند. آن ها تبدیل به افرادی درون گرا و خجالتی می شوند. فعالیت های بدنی و اعتماد به نفس، مهارت های شناختی، رشد اجتماعی، خلاقیت، تحرک و سلامت روان در آن ها کاهش و تفکر وسواسی شان افزایش می یابد.

این روانشناس عدم علاقه به مدرسه، فقدان انگیزه به درس خواندن، مشکل تفریحی، مشکل ارتباطی، بروز مشکل در رفتار های حل مسئله و رفتار های جرات مندانه، گسترش روابط بین فردی نامناسب، گرایش به جنس مخالف، وابستگی، اعتیاد، بروز مسائل جسمی نگران نماینده، فرار از واقعیت، و فراموشی مسئولیت های روزمره را از دیگر علائم این دسته از نوجوانان دانست.

این متخصص روانشناسی بر این باور است که والدینی که درگیر کار های روزمره شان هستند، به جای آنکه زمانی را کنار فرزندانشان صرف نمایند ترجیح می دهند فرزندانشان را با تلفن های همراه سرگرم نمایند، حال آنکه این ابزار باعث دوری والدین از فرزندان می گردد. شاید دلیل تهیه تلفن همراه برای فرزندان این باشد که خانواده ها ترجیح دهند دسترسی راحت تری به فرزندان خود داشته باشند، با فرزندشان قرار بگذارند، از برنامه های روزانه و موقعیت دقیق او مطلع باشند، این درحالیست که والدین زمینه های منفی مانند مطلعی از مطالب غیر ضروری، ارسال و دریافت پیغام های نامناسب، اتلاف وقت و .. را در نظر نگرفته و بچه ها خود را در معرض امواج رادیویی مضر قرار می دهند و باعث می شوند آن ها نتوانند عملکرد تحصیلی خود را بهبود بخشند.

وی معتقد است: در حال حاضر به دلیل اینکه اغلب خانواده ها تک فرزند یا دو فرزند هستند ترجیح می دهند همه احتیاج های فرزندان شان را بدون پیغامداندیشی آن برآورده نمایند و همین روند باعث می گردد نوجوانان به سادگی و به شیوه ای محتاطانه و هوشمندانه از قید نظارت و سلطه والدینشان رها شوند.

انزانی با تاکید بر اینکه چگونگی عملکرد خانواده عامل کلیدی در کاهش خطرات فعلی و آینده فرزندان است، گفت: والدین می توانند با ایجاد فضایی امن برای نوجوانان، فرزندانشان را از رفتار های اعتیادی دور نمایند. کافیست به فرزندان خود توجه با کیفیتی داشته باشند، برای آن ها حس حمایت ایجاد نمایند، به نوجوانان خود اطمینان خاطر دهند که همواره از والدینشان یاری بگیرند، برای فرزندان خود برنامه ریزی و زمان بندی مناسبی داشته باشند، اوقات فراغت مناسبی را باتوجه به علایق و تیپ های شخصیتی فرزندانشان فراهم نمایند و قوانین فرزندپروری را بدانند.

وی ادامه داد: در واقع جایگزین های مناسبی برای کاهش رفتار های اعتیاد به تلفن های همراه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به ارتباط کلامی مناسب میان اعضای خانواده، برنامه های تفریحی مشترک، ورزش و زمان بندی های دقیق اشاره نمود. چنانچه والدین بتوانند حمایت های اجتماعی بالایی از فرزندان خود داشته باشند، فرزندان آن ها کمتر به سمت شبکه های اجتماعی متمایل می شوند.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چرا بعضی نوجوانان معتاد به اینترنت می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی نوجوانان معتاد به اینترنت می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید