چه عواملى در ایجاد بیمارى قلبى موثرند

توازن بین مقدار کالرى که شخص مصرف مى کند و آنچه که صرف سوخت وساز مى کند وزن وى را تعیین مى سازد. از این رو مصرف کالرى مازاد بر نیاز باعث چاقى مى گردد. لذا براى دستیابى به وزن ایده آل باید کالرى کمترى مصرف کرد. هر گرم کربوهیدرات و هر گرم پروتئین 4 کالرى ایجاد مى نمایند. ولى چربى ها تقریباً دو برابر این مقدار کالرى ایجاد مى نمایند، به عبارت دیگر هر گرم چربى 9 کالرى ایجاد مى کند.

چه عواملى در ایجاد بیمارى قلبى موثرند

خبرنگاران| از عمده ترین فاکتورهاى افزایش بیمارى هاى قلبى و عروقى اضافه وزن سپس نوع چربى هاى رژیم غذایى هستند. اضافه وزن اثرات سویى براى انسان در بردارد زیرا افرادى که دچار این عارضه هستند از عوامل خطرساز بیشترى براى ابتلا به بیمارى هاى قلبى و عروقى برخوردارند. این فاکتورها شامل موارد زیر است:

1- افزایش لیپوپروتئین هایى با وزن مخصوص پائین (LDL) که کلسترول ذخیره مى نمایند و کلسترول بدخوانده مى شوند.

2- کاهش لیپوپروتئین هایى با وزن مخصوص بالا (HDL) که کلسترول ذخیره مى نمایند و کلسترول خوب خوانده مى شوند.

3- هایپرگلیسمى یا افزایش میزان قند خون.

4- افزایش فشار خون.

5- افزایش میزان ترى گلیسیرید خون.

توازن بین مقدار کالرى که شخص مصرف مى کند و آنچه که صرف سوخت وساز مى کند وزن وى را تعیین مى سازد. از این رو مصرف کالرى مازاد بر نیاز باعث چاقى مى گردد. لذا براى دستیابى به وزن ایده آل باید کالرى کمترى مصرف کرد. هر گرم کربوهیدرات و هر گرم پروتئین 4 کالرى ایجاد مى نمایند. ولى چربى ها تقریباً دو برابر این مقدار کالرى ایجاد مى نمایند، به عبارت دیگر هر گرم چربى 9 کالرى ایجاد مى کند.

تحقیقات فراوانى ضروری است تا وزن ایده آل که متناسب با سن فرد باشد تعیین گردد به خصوص وقتى که وى رژیم غذایى پرچرب دارد. با وجود تلاش هاى بسیار هنوز در این مورد محققین به اتفاق نظر نرسیده اند.تمامى کالرى هایى که وارد بدن مى شوند تحت تاثیر فاکتورهاى گوناگون بیولوژیکى و فیزیولوژیکى قرار مى گیرند.

مطمئناً وزن شما زمانى کاهش مى یابد که مقدار کالرى رژیم غذایتان چه پرچرب و چه کم چرب را کم کنید. همچنین به خاطر تفاوت هاى فردى و تنوع فاکتورهاى محیطى و تاثیر آنها بر کیفیت و کمیت غذا، ممکن است یک نوع رژیم غذایى براى شخصى مفید واقع گردد در حالى که براى دیگرى کاملاً مضر باشد و یا برعکس. همچنانکه قبلاً گفتیم ذخیره لیپوپروتئین پلاسما در بدن باعث بیمارى هاى قلبى و عروقى مى گردد. افرادى که ترى گلیسیرید و کلسترول LDL آنها افزایش داشته ولى از کلسترول HDLناچیزى برخوردارند در معرض ابتلاى بیمارى هاى قلبى و عروقى هستند.

بیشترین کلسترول LDL در غذاهایى وجود دارد که حاوى چربى هاى اشباع شده و ترانس شده هستند. چربى هاى حیوانى مثل گوشت قرمز و لبنیات داراى بیشترین اسیدهاى چرب اشباع شده هستند. نظر به اینکه اسیدهاى چرب ترانس شده از هیدروژنیزه کردن چربى ها به دست مى آیند و در محصولات تجارى سرخ شده و بسته بندى شده از این روغن هاى گیاهى استفاده مى گردد که باعث محدود شدن مصرف چربى هاى حیوانى شده است، ولى هر دو نوع این چربى ها کلسترول LDL را به شدت افزایش مى دهند. ولى با کاستن از آنها مى توان سطح کلسترول LDL را پائین آورد تا خطر بیمارى هاى قلبى و عروقى به حداقل برسد. از طرف دیگر اسیدهاى چرب اشباع نشده تک زنجیره اى و چندزنجیره اى نسبت به اسیدهاى چرب اشباع شده کلسترول LDL را کاهش مى دهند.

بیشترین منبع اسیدهاى چرب اشباع نشده روغن هاى گیاهى طبیعى هستند از قبیل روغن ذرت و تخم آفتابگردان که تقریباً حاوى اسیدهاى چرب چند زنجیره اى فراوانى هستند و روغن کانولا و زیتون حاوى اسیدهاى چرب تک زنجیره اى هستند. برخى از افراد چاق که کربوهیدرات زیادى مصرف مى نمایند، حتى اگر مقدار چربى رژیم غذایى آنها اندک باشد، ممکن است ترى گلیسیریدشان افزایش یافته و کلسترول HDL رو به کاهش گذارد، که خود ریسک بیمارى هاى قلبى و عروقى را به سرعت بالا مى برد. طبق آخرین یافته هاى پزشکى در رژیم هاى غذایى توجه به کل کالرى مصرفى و نوع چربى موادغذایى از اهمیت ویژه اى برخوردار است. بسیار مشکل است که مقدار و نوع چربى مصرفى را اندازه گیرى کرد. پیروى از یک برنامه تغذیه اى ویژه که حاوى کمترین اسیدهاى چرب اشباع شده باشد در این راه به شما یاری خواهد نمود.

مثل رژیم هاى سرشار از میوه و سبزیجات تازه، غلات با پوست کامل، لوبیا، لبنیات بدون چربى، ماهى، گوشت مرغ، خروس و بوقلمون، گوشت قرمز بدون چربى، همچنین غذاهایى که مملو از فیبر باشند. در واقع با این نوع رژیم شما کمترین چربى هاى اشباع شده و کلسترول را وارد بدنتان خواهید کرد که در نهایت به کاهش عوامل خطرساز بیمارى هاى قلبى و عروقى منجر خواهد شد که خود سلامتى و شادابى را برایتان به ارمغان مى آورد.

Answer Posted

منبع: شرق، ترجمه: زهره فخریاسرى

منبع: فرادید

به "چه عواملى در ایجاد بیمارى قلبى موثرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عواملى در ایجاد بیمارى قلبى موثرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید