کارنامه هشت ماهه اخیر فراوری در ایران زیر ذره بین

به گزارش بهترینهای وب، خبرنگاران : نمرات فراوری در ثلث دوم منتشر شد. آنالیز 54کالای منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی در میانه پاییز نشان می دهد 32کالا رشد فراوری و در مقابل 22کالا افت فراوری را ثبت نموده اند.

کارنامه هشت ماهه اخیر فراوری در ایران زیر ذره بین

به گزارش بهترینهای وب با این شرایط می توان گفت 59درصد از کالاهای منتخب ارزیابی شده در هشت ماه منتهی به آبان 98، نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد فراوری را تجربه نموده اند. از سوی دیگر، داده های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از آن است که در مدت زمان مورد آنالیز در زیرگروه های خودرو بیشترین افت فراوری ثبت شده است.

فراوری محصولات صنعتی و معدنی در میانه پاییز فرایند صعودی به خود گرفت و محصولات منتخب شیمیایی و پتروشیمی در این دوره فرایند نزول قابل توجهی را تجربه کردند. براساس داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد آنالیز از میان 54 محصول منتخب ارزیابی شده، 32محصول رشد فراوری و در مقابل 22 محصول نیز افت فراوری را در کارنامه خود ثبت نموده اند که با این شرایط می توان گفت 59درصد از کالاهای منتخب ارزیابی شده نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد فراوری را تجربه نموده اند. از سوی دیگر، با توجه به آمار اعلام شده، سهم کالاهای منتخب شیمیایی و پتروشیمی در افت فراوری از مابقی کالاها محسوس تر بوده است. براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد آنالیز گروه خودرو بیشترین افت فراوری را ثبت نموده است. اعمال تحریم های جدید، خروج بعضی شرکای خودروسازان و چالش دسترسی به مواد اولیه، برای این گروه چالش برانگیز شده و این احتمال وجود دارد که با توجه به شرایط کنونی شاهد افت بیش از پیش فراوری این محصولات در ماه های آینده باشیم. از دیگر نکات قابل تامل در آمار اعلام شده، رشد فراوری محصولات لوازم خانگی (شامل یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و...) است و تنها فراوری انواع تلویزیون افت فراوری داشته است.

انتظارات مثبت از فرایند فراوری در شاخص مدیران خرید و نمای آماری از شرایط فراوری محصولات منتخب صنعتی و معدنی را می توان دو شاهد اصلی کاهش عمق رکود و رسیدن به رونق فراوری در نظر گرفت. پیش بینی مثبت مدیران خرید برای آبان ماه در حالی صورت گرفت که براساس ارزیابی های اجرا شده از سوی مدیران خرید در آذر ماه شاهد افت چند پله ای این شاخص خواهیم بود و باید دید که این پیش بینی تا چه میزان بر فرایند فراوری اثرگذار خواهد بود. مدیران خرید برای آذر انتظارات فراوری را 71/ 59 پیش بینی نموده اند. این در حالی است که پیش بینی مدیران از انتظارات فراوری در آبان رقم 32/ 62 بود. جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) نشان می دهد که عدد شامخ کل در آبان امسال از 51 عبور کرد و به این طریق نسبت به شامخ ماه قبل 7/ 0 واحد معادل 38/ 1 درصد بهبود یافته است. اعلام عدد 13/ 51 برای شاخص (PMI) آبان ماه اگرچه نشان دهنده رونق جزئی در بخش فراوری است، اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که فراوری با جهش شدید قیمت مواد اولیه روبه رو بوده و این امر موجب شده تا موجودی مواد اولیه خریداری شده نسبت به ماه قبل آن (مهر ماه) کاهش یابد.

داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت از فرایند فراوری در میانه پاییز نشان می دهد از میان 29 محصول منتخب صنعتی 18 محصول رشد مثبت و 11 محصول نیز افت فراوری را ثبت نموده اند. علاوه بر محصولات منتخب صنعتی، فرایند فراوری محصولات منتخب معدنی و صنایع معدنی نیز بیانگر آن است که از میان 12 محصول مورد آنالیز در این گروه 9 محصول رشد فراوری را ثبت نموده اند و در آمار 8 ماه منتهی به آبان امسال فرایند فراوری سنگ آهن درج نشده که این امر می تواند به عدم اعلام میزان فراوری شرکت های فراوری کننده مرتبط باشد؛ اما در بخش فراوری کالاهای منتخب به تفکیک محصولات شیمیایی و پتروشیمی نیز از میان 13 محصول منتخب، تنها 5 محصول رشد را در این دوره تجربه نموده اند و 8محصول نیز افت فراوری داشته اند. از سوی دیگر آنالیز میزان رشد فراوری در میانه پاییز نشان دهنده آن است که نمرات مثبت بنگاه های فراوریی در این بخش ها بسیار اندک بوده است؛ به طوری که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل هیچ محصولی رشد بالای 50 درصد را تجربه ننموده است.

محصولات منتخب با رشد مثبت

براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت داروی انسانی، سموم دفع آفات نباتی، نخ پلی استر، ماشین لباسشویی و سیگارت از جمله کالاهای منتخبی هستند که بیشترین رشد فراوری را ثبت نموده اند. آمار اعلام شده درباره فراوری داروی انسانی نشان می دهد در این دوره زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد حدود 32 درصدی ثبت شده است، مجموع فراوری داروی انسانی در دوره زمانی مورد آنالیز 3/ 32 میلیارد عدد بوده است. در مدت مشابه سال قبل فراوریکنندگان دارو پیروز به فراوری 5/ 24 میلیارد عدد شده بودند. فراوری سموم دفع آفات نباتی در این دوره زمانی نیز برابر 5/ 24 هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از 31 درصدی را رقم زده است؛ مجموع سموم دفع آفات نباتی فراوری شده در مدت مشابه سال قبل برابر با 7/ 18هزار تن بوده است. نخ پلی استر فراوریی در این دوره زمانی نیز برابر با 5/ 197 هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی حدود 22 درصدی را رقم زده است. مجموع نخ پلی استر فراوری شده در مدت مشابه سال قبل برابر با 162 هزار تن بوده است.

فراوری سیگارت نیز بیانگر آن است که در مدت زمان مورد آنالیز در مجموع 3/ 35 میلیارد نخ سیگارت در کشور فراوری شده است که در مقایسه با فراوری 3/ 29میلیارد نخ سیگارت فراوریی در مدت مشابه سال گذشته رشدی بیش از 20 درصدی برای این کالا ثبت شده است.

محصولات صنعتی با بیشترین افت

از سوی دیگر، با رصد داده های اعلام شده می توان گفت در دوره زمانی مورد آنالیز بیشترین افت فراوری به کالاهایالیاف اکریلیک، کامیون، کامیونت و کشنده، کمباین، اتوبوس، مینی بوس و ون، و انواع سواری تعلق داشته است. براساس آمار اعلام شده الیاف اکریلیک فراوری شده در کشور در دوره زمانی مورد آنالیز برابر با 8/ 0 هزار تن بوده که افت بیش از 66 درصدی داشته است، فراوریکنندگان این محصول سال گذشته پیروز به فراوری 2/ 2 هزار تن الیاف اکریلیک در کشور شده بودند.

آمار اعلام شده حکایت از آن دارد که در دوره زمانی مورد آنالیز در مجموع 2781دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده در کشور فراوری شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت بیش از 65 درصدی داشته است؛ فراوری این محصول در دوره مشابه سال 97 برابر با 8025 دستگاه بوده است. کمباین فراوری شده در کشور نیز در دوره زمانی مورد آنالیز برابر با 257 دستگاه بوده که نسبت به دوره زمانی مشابه سال قبل افتی 5/ 55 درصدی داشته است. فرایند فراوری اتوبوس، مینی بوس و ون نیز در دوره زمانی مورد آنالیز برابر با 1238 دستگاه بوده که با توجه به فراوری 2781 دستگاه اتوبوس، مینی بوس و ون فراوریی در سال گذشته افت فراوری بیش از 5/ 55درصدی برای این محصول ثبت شده است.

اما فرایند فراوری انواع سواری نیز در دوره زمانی مورد آنالیز افتی بیش از 33 درصدی را تجربه نموده است. خودروسازان در مدت زمان مورد آنالیز در مجموع پیروز به فراوری 445 هزار و 700دستگاه انواع سواری در کشور شده اند. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته 667 هزار و 100دستگاه انواع سواری در کشور فراوری شده بود.

آمار فراوری معدن

از سوی دیگر، مطابق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مدت زمان مورد آنالیز از میان 12 محصول منتخب معدنی، سه محصول افت و 9 محصول رشد فراوری را نسبت به مدت مشابه سال 97 تجربه نموده اند. ارزیابی ها نشان می دهد در مدت زمان مورد آنالیز، پنج محصول ظروف چینی، ظروف شیشه ای، چینی بهداشتی، سیمان و کاتد مس به ترتیب بیشترین میزان فراوری را در میان محصولات معدنی ثبت نموده اند. اما محصولات معدنی که در این دوره زمانی بیشترین افت فراوری را تجربه نموده اند در برگیرنده سه محصول شمش آلومینیوم، آلومینا و کنسانتره زغال سنگ می گردد.

براساس آمار اعلام شده، مجموع فراوری ظروف چینی در مدت زمان مورد آنالیز برابر با 37 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود 21 درصدی داشته است، مجموع فراوری ظروف چینی در مدت مشابه سال قبل برابر با 30 هزار و 700 تن بوده است. ظروف شیشه ای دومین محصولی است که در این مدت رشد بالغ بر 19 درصد را تجربه نموده است، مجموع فراوری ظروف شیشه ای در مدت زمان مورد آنالیز برابر با 8/ 350 هزار تن بوده است، در مدت مشابه سال قبل در مجموع 5/ 294 هزار تن ظروف شیشه ای در کشور فراوری شده بود، اما در مدت زمان مورد آنالیز در مجموع 8/ 71 هزار تن چینی بهداشتی در کشور فراوری شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی حدود 11درصدی را ثبت نموده است، مجموع فراوری چینی بهداشتی در کشور در مدت مشابه سال قبل 64هزار و800 تن ثبت شده است. از سوی دیگر، براساس آمار اعلام شده در این مدت فراوری سیمان نیز رشد بیش از 10 درصدی (با فراوری بیش از 5/ 41میلیون تنی) داشته است. اما مجموع فراوری کاتد مس نیز بیش از 175 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از 10 درصدی داشته است، در دوره مشابه سال قبل 6/ 159هزار تن کاتد مس در کشور فراوری شده بود.

محصولات منتخب شیمیایی

در بخش کالاهای منتخب شیمیایی و پتروشیمی نیز از میان 13 محصول، در مجموع پنج محصول رشد فراوری را تجربه نموده اند. پنج محصول منتخب شیمیایی و پتروشیمی که در دوره زمانی مورد آنالیز رشد فراوری را تجربه نموده اند شامل استایرن بوتادین رابر (SBR)، پلی پروپیلن (PP)، اوره، پلی اتیلن(PE) و پلی اتیلن ترفتالات PET می گردد. اما داده های اعلام شده بیانگر آن است که از مجموع محصولات منتخب شیمیایی و پتروشیمی هشت محصول پلی استایرن، پلی کربنات (PC)، اپوکسی رزین(ER)، پلی بوتادین رابر (PBR) و اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)، بیشترین افت فراوری را داشته اند. براساس داده های اعلام شده مجموع فراوری کالاهای منتخب شیمیایی و پتروشیمی برابر با 36 میلیون و 756هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی 3/ 0درصدی داشته است. با توجه به داده های اعلام شده مجموع فراوری محصولات پلیمری برابر با 4 میلیون و 738هزار تن بوده و مجموع شیمیایی ها نیز بیش از 32 میلیون تن ثبت شده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "کارنامه هشت ماهه اخیر فراوری در ایران زیر ذره بین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارنامه هشت ماهه اخیر فراوری در ایران زیر ذره بین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید