کشف پروتئینی که باعث رشد سریع عضلات مجروح می گردد

به گزارش بهترینهای وب به نقل از نیواطلس، محققان استرالیایی پروتئین جدیدی را کشف نموده اند که به تکثیر سلول های بنیادی یاری می نماید و موجب بازسازی و التیام سریع جراحات به خصوص در سنین بالاتر می گردد.

کشف پروتئینی که باعث رشد سریع عضلات مجروح می گردد

کشف این پروتئین موجب می گردد تا حتی بازگشت عضلات به شدت آسیب دیده به حالت عادی با سرعت بیشتری ممکن گردد و افراد مسن یا افرادی که به علت بیماری های صعب العلاج با مشکل تحلیل رفتن سریع عضلات دست و پنجه نرم می نمایند بتوانند برای بازگرداندن عضلات خود به حالت عادی کوشش نمایند.

برای کشف این پروتئین مطالعاتی بر روی گورخر ماهی صورت گرفت که 70 درصد از ژن های آن با انسان ها مشترک است. از این ماهی قبلاً برای کشف مواد دارویی جدید، سم شناسی، مدل سازی بیماری ها و غیره استفاده شده است.

آنالیز های اجرا شده بر روی این ماهی نشان داد نوعی از سلول های موجود در گلبول های سفید خون موسوم به ماکروفاژها به برطرف جراحت ها و بازسازی عضلات این ماهی یاری می نمایند. دو نوع از ماکروفاژها در این زمینه فعالیت دارند. نوع اول برای پاکسازی محیط جراحت به کار می فرایند و نوع دوم به بازسازی عضلات یاری می نمایند.

پروتئین جدید شناسایی شده در ماکروفاژها NAMPT نام دارد و فراوری یک هیدروژل با استفاده از این پروتئین و افزودن آن به بدن موش ها موجب بازسازی سریع عضلات آنها شد. محققان هم اکنون در حال مذاکره با چندین شرکت زیست فناوری در استرالیا هستند تا بتوانند از این پروتئین جدید برای بازسازی عضلات افراد بیمار، مسن و دارای جراحت های عمیق استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کشف پروتئینی که باعث رشد سریع عضلات مجروح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پروتئینی که باعث رشد سریع عضلات مجروح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید