یک بدبختی تمام عیار

به گزارش بهترینهای وب، برگزیت، کابوسی که بویژه در یک سال اخیر زندگی را به کام مردم انگلیس تلخ نموده است، در یک هفته گذشته به خاطر اصرارهای نخست وزیر این کشور برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، تبدیل به عامل شکاف در حزب حاکم شده است.

یک بدبختی تمام عیار

طوری که نخست وزیر نمایندگان مخالف در حزب خود را تهدید به اخراج از حزب نموده و مدعی شده اگر روند مخالفت ها علیه او در مجلس افزایش یابد، انتخابات زودهنگام برگزار خواهد نمود. اما برگزیت بدون توافق یعنی چه و چه آثاری دارد که حتی هم حزبی های بوریس جانسون را هم به قیام علیه او واداشته است؟

برای رسیدن به این پاسخ ابتدا باید دید برگزیت و برگزیت بدون توافق یعنی چه؟ برگزیت که 23 ژوئن 2016 (3 تیر 1395) مردم انگلیس در رفراندومی به آن رأی دادند، سران این کشور را ملزم به خروج از اتحادیه اروپا می نماید. دلایل مردم برای اینکه به این فرآیند رأی دهند، بسیار بود. آنها مخالف مهاجرت های آزادانه، پرداخت حق عضویت بالا به اتحادیه اروپا و قراردادهای تجارت آزاد با سایر کشورها بودند. برگزیت راه تمام این مسائل را به روی خارجی ها می بندد. اما برای شروع این روند، انگلیس نیازمند به توافق رسیدن سیاستگذاران خود برای چگونگی روند خروج از اتحادیه اروپا و تأیید توافق دولت این کشور با اتحادیه اروپا هستند. آنان باید درباره توافقی که دولت ترزا می با اتحادیه اروپا درباره میزان بدهی این کشور به این اتحادیه و چگونگی پرداخت آن، حقوق انگلیسی های مهاجر و مهاجرانی که به این کشور آمده اند و وضعیت ایرلند شمالی به اجماع برسند. در دو سال اخیر نمایندگان مجلس انگلیس نتوانستند به توافقی در این خصوص دست یابند. حزب کارگر و سایر مخالفان برگزیت معتقدند خروج طبق توافق کنونی که انگلیس با اتحادیه اروپا به آن رسیده، برای اقتصاد انگلیس فاجعه بار است و موافقان برگزیت هم معتقدند، در طرح کنونی انگلیس نمی تواند به کنترل کامل امور به شکلی که پیش از تشکیل اتحادیه اروپا در دست داشت، دست یابد و باید تا ابد در قید و بند و اسارت اتحادیه اروپا بماند. ترزا می، نخست وزیر قبلی انگلیس به خاطر همین مسأله و نرسیدن به توافق با این نمایندگان بود که نزدیک به دو ماه پیش استعفا کرد و جایش را به بوریس جانسون سپرد. اما بوریس جانسون که اصلاً علاقه ای ندارد، کرسی اش در نخست وزیری انگلیس را تا خاتمه مهلت قانونی اش در این سمت به فرد دیگری بسپارد، راه ساده را برگزیده و از آنجا که انگلیس طبق مهلت کنونی تا 31 اکتبر (9 آبان) فرصت دارد از اتحادیه اروپا خارج گردد، میخواهد با تعلیق 5 هفته ای مجلس وضعیت را طوری پیش ببرد که بتواند کشورش را حتی بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند.

اما خروج بدون توافق مصائب بسیاری را بر انگلیس تحمیل خواهد نمود. دیروز سازمان ملل هشدار داد چنین اقدامی ضرری 16 میلیارد دلاری به اقتصاد بریتانیا وارد خواهد نمود. اما بسیاری معتقدند این رقم واقع بینانه نیست وخسارات آن به دلیل پیامدهایش بر صادرات و واردات انگلیس به مراتب بیش از این خواهد بود. علاوه بر این چنین اقدامی منجر به کاهش ارزش پوند خواهد شد. رویدادی که از هم اکنون نشان های آن براحتی دیده می گردد. روز سه شنبه، پس از جنجال هایی که در مجلس بروز کرد، ارزش پوند انگلیس کاهش یافت و به یک دلار و 20 سنت رسید. این وضعیت با توجه به اختلال در عرضه و تقاضا می تواند منجر به افزایش نرخ تورم گردد. همچنین خروج بدون توافق باعث مبهم ماندن وضعیت انگلیسی هایی که مهاجرت نموده اند و اروپایی هایی که در انگلیس اقامت دارند، می گردد. این ابهام درمورد مسائل تجاری انگلیس نیز وجود خواهد داشت و معین نیست انگلیس که تاکنون با قواعد اتحادیه اروپا مبادلات خود را انجام می داد، چه باید بکند. علاوه بر این بازگشت ایرلند به مرزهای قدیمی می تواند دیگر بار این کشور را به خشونت های دو دهه قبل بازگرداند.

منبع: ایران آنلاین

به "یک بدبختی تمام عیار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک بدبختی تمام عیار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید