10 ترفند که به راحتی لاغرتان می نماید

یک متخصص تغذیه با ارائه ترفندهایی برای لاغری حفظ وزن ایده آل، انجام همه نکات را در کنار یکدیگر موثر دانست.

10 ترفند که به راحتی لاغرتان می نماید
 • مجله رژیم های غذایی

نرگس جوزانی متخصص تغذیه در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از نکات مهم در بحث لاغری انجام دادن تمام عادات و نکات در کنار یکدیگراست؛ اگر فقط یکی از نکات را رعایت کنیم و تصور کنیم که لاغر می شویم، باوری اشتباه است، باید تمام نکات را در کنار یکدیگر انجام دهیم تا نتیجه مطلوب و دلخواه را بدست آوریم.

 • وعده های غذایی خود را حذف نکنید

وی اعلام کرد: اولین نکته بسیار مهم آن است که هیچ وعده غذایی در طول شبانه روز نباید حذف شود؛ افراد باید صبحانه، ناهار و شام خود را میل نمایند. برخی از افراد به دلیل مشغله کاری، به صورت دائم صبحانه نمی خورند، به این افراد توصیه می کنیم از شب قبل صبحانه ای کوچک برای خود آماده کند یا امکان صرف صبحانه درمحل کار فراهم نمایند و خوردن صبحانه را هیچگاه حذف نکند.

وی ادامه داد: برخی دیگر یا به طور کلی شام نمی خورند یا به خوردن میوه اکتفا می نمایند در صورتی که میوه صندلی وعده اصلی غذا را نخواهد گرفت. ما برای سلامتی بدن به تمام گروه های مواد مغذی از جمله پروتئین، چربی، کربوهیدرات و غیره احتیاجمند هستیم. درحالی که مصرف میوه تنها قند بدن را تامین می نماید و از مصرف میوه و سبزیجات انرژی کافی را دریافت نخواهیم کرد.

 • آهسته غذا بخورید

جوزانی ادامه داد: یکی از رفتارهای غلطی که در افراد چاق و دارای اضافه وزن مشاهده می کنیم، تند غذا خوردن است؛ این افراد بدون تمرکز غذا می خورند. زیرا در محل کار بوده و با عجله غذا خورد می خورند یا جلوی تلویزیون، کامپیوتر و یا در حال کار کردن با موبایل خود هستند. اینکه گفته می شود 30 بار یک لقمه را جویم، عملا برای خیلی از افراد امکان پذیر نخواهد بود. افراد باید سعی نمایند با از وعده غذایی خود به طور کامل لذت ببرند. لذت بردن از طعم غذا، بافت غذاو رنگ های موجود در غذا باعث می شود که آرام تر غذا خورده و کمتر گرسنه شویم. فاصله بین آغاز اولین لقمه تا اولین سیگنال سیری به مغز 20 دقیقه طول خواهد کشید که ما می توانیم در این 20 دقیقه مقدار حجم بالایی را از غذا مصرف کنیم و چاق شویم و یا مقدار کم با حوصله بخوریم سیر شویم و وزن متعادل خود را حفظ نموده و همچنین سلامت بمانیم.

 • حذف شکر از وعده های غذایی

وی اضافه نمود: خیلی از افراد تصور می نمایند با حذف قند و شکر از وعده های غذای خود می توانند به روند کاهش وزن خود یاری نمایند و به وزن متعادل برسند. از طرفی در وعده های غذایی و میان وعده های خود از مواد غذایی غنی از مواد قندی مانند کیک و شیرینی ، شربت های خانگی نوشابه و غیره استفاده می نمایند؛ با وجود اینکه شکر یک ماده اعتیاد آور است، فرد باید با برنامه ریزی این مواد غذایی را آهسته و کم کم از چرخه غذایی خود خارج نموده و قند مورد احتیاج بدن خود را از طبیعی همچون میوه ها و سبزیجات تامین کند.

 • خواب کافی داشته باشید

این متخصص تغذیه درباره تأثیر خواب در حفظ تعادل وزن بدن اعلام کرد: برخی افراد دیر وقت به رخت خواب می روند و صبح زود از خواب بیدار می شوند و به خاطر مشغله های شغلی و روزمره در طول روز نیز استراحت کافی را نخواهند داشت. در نتیجه خواب مفید فرد چهار الی پنج ساعت در طول 24 ساعت را خواهد بود که این موضوع باعث افزایش اشتهای فرد به غذا شود. افراد تصور می نمایند که با مصرف بیشتر مواد غذایی انرژی کافی را برای انجام کار انجام کارهای خود به دست می آورد در حالی که این بی انرژی بودن به خاطر عدم خواب کافی است.

 • 3 ساعت قبل از خواب چیزی نخورید

جوزانی شرح داد: آخرین وعده غذایی که افراد در 24 ساعت شام است، میل کنید. فرض کنید که فرد می خواهد ساعت 12 شب بخوابد او باید حداقل تا ساعت 9 شب شام خود را میل کند، تا فاصله بین خوابیدن و شام خوردن او سه ساعت فاصله باشد و بین خوابیدن و شام خوردن چیزی نخورد. همچنین اگر احساس گرسنگی کرد از مواد غذایی سبک و کم حجم، مانند یک لیوان شیر و یک عدد میوه مصرف نموده تا معده پر نشده و هضم آن برای معده راحت تر باشد. افراد از خوردن مواد غذایی مانند چیپس، پفک و مواد غذایی حجیم و سنگین خودداری نمایند.

 • ناشتا یک لیوان آب بخورید

این متخصص تغذیه توضیح داد: افراد صبح، قبل از آغاز صبحانه یک لیوان آب با دمای محیط میل نمایند زیرا این کار خود به تنهایی یاری می نماید که بتوانیم متابولیسم بدن خود را تنظیم کنیم. همچنین این کار باعث می شود که افراد اشتهای بهتری برای صرف صبحانه پیدا نمایند. افرادی که صبحانه میل نمی نمایند، یکی از شکایات هایشان این است که میل به خوردن صبحانه نداریم. خوردن یک لیوان آب این میل را در فرد به وجود می آورد تا راحت تر صبحانه بخورد. برخی از افراد شکایت می نمایند که با خوردن آب احساس حالت تهوع به آنها دست می دهد و در آب مقداری آبلیمو می ریزند که این کار غلط است، زیرا به خاطر زیرا باعث تحریک معده شده و در دراز مدت زخم معده ایجاد می نماید این افراد می توانند مقدار کم به لیوان آب خود اثر اضافه نمایند.

 • تعداد وعده های غذایی خود را کوچک کنید

جوزانی اضافه نمود: افراد می تواند تعداد وعده های غذایی بیشتری را در حجم خیلی کم مصرف نمایند. ما برای این که بدنمان یک متابولیسمی منظم داشته باشد، باید هر 2 الی سه ساعت یک بار یک وعده غذایی کوچک مصرف کنیم که اگر این روند را رعایت شود می توانیم به متابولیسم بدنی متعادلی داشته باشیم. اگر سه وعده غذایی اصلی را همراه با 2 الی سه میان وعده مصرف کنید تقریبا این قاعده رعایت خواهد شد و هیچگاه احساس گرسنگی نخواهیم کرد. برخی از افراد یک وعده غذایی در طول 24 ساعت شبانه روز مصرف می نمایند که این باعث می شود بعد از مدتی متابولیسم بدن افت کند و به سمت لاغری مفرط و عدم سلامتی بدن بی انجامد.

 • بیشتر سبزیجات بخورید

این متخصص تغذیه توضیح داد: متاسفانه افراد برای دریافت مواد مغذی خود بیشتر از میوه جات استفاده نموده، سبزیجات مورد کم لطفی قرار می گیرد. گروه سبزیجات باید در اولویت مصرف قرار گیرد. متاسفانه با وجود اینکه احتیاج بدن به دریافت پروتئین در بانوان بالاست، به مقدار مصرف مواد مغذی به شکلهای مختلف مانند لبنیات، تخم مرغ، گوشت، حبوبات و غیره بسیار کم است؛ این باعث می شود افراد در طول روز بیشتر احساس گرسنگی نمایند. به طور کلی مصرف پنج گروه مواد غذایی در کنار هم در سلامت افراد بسیار یاری نماینده است.

 • روغن مصرف کنید

وی تاکید نمود: افراد برای لاغر شدن همه مواد غذایی خود را بخار پز مصرف نموده یا هیچ گونه چربی به غذا اضافه نمی نمایند. بدن برای سیر ماندن به گروه چربی ها به همراه دیگر گروه ها احتیاج دارد. مهم آن است که چربی های خوب و کم ضرر مانند روغن زیتون، روغن کانولا و روغن کنجد استفاده نمایند. البته این باید توجه داشت که اندازه آن بسیار بسیار کم باشد.

 • تاثیر ورزش را دست کم نگیرید

جوزانی شرح داد: افراد به ورزش کردن کم توجه می نمایند. به ورزش کردن در روند لاغری و حفظ تعادل وزنی بدن بسیار اهمیت دارد. از پیاده روی کردن تا رفتن به باشگاه ورزشی و به دنبال کردن ورزش خاص می تواند به کاهش وزن و داشتن وزن متعادل یاری کند. انجام کارهای روزمره جز ورزش کردن به حساب نمی آید. افراد باید زمان مناسبی را برای ورزش کردن اختصاص دهند تا سلامت آنها تضمین شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "10 ترفند که به راحتی لاغرتان می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ترفند که به راحتی لاغرتان می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید